Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fransa'dan bir Ergenekon analizi.

29 Ağustos 2008 / 11:01
Ergenekon yapılanması üzerine yabancı basında da pek çok yazı çıkıyor
Fransa'da bir internet sitesinde yayımlanan iki yazıda Ergenekon Örgütünün geri üslerinin Washington'da olduğu öne sürüldü.

Ergenekon ifşaatlarına artık yabancılar da katılıyor. Fransa'daki Jacques Cheminade hareketinin sitesi de Ergenekon'un geri üsleri olarak ABD'de neo-con'ların yönettiği bazı kurumları gösteriyor. Sitedeki bazı makaleler, benzerleri daha önce Türkiye'de ileri sürülen iddiaları doğrular nitelikte.

Ergenekon yapılanması üzerine yabancı basında da pek çok yazı çıkıyor. Bunlardan biri de ülkemizde hiç tanınmayan, kendi ülkesi Fransa'da ise popüler olmayan marjinal siyasetçi Jacques Cheminade hareketinin web sitesi. Ülkesinde bir dönem İşçi Partisi'nin genel sekreterliğini de yapan Cheminade, siyasetteki itibarı anlamında Fransa'nın Doğu Perinçek'i de sayılabilir. Cheminade Fransa'da başkanlığa da aday olmuş ve yüzde 0,28 oy almıştı. Ancak Cheminade, Perinçek gibi Ergenekoncu değil, tam aksine Ergenekon ve ABD bağlantılarına ters düşüyor.

Cheminade ABD'li neo-conlar aleyhine görüşleriyle de tanınıyor. "Solidaritet Progr" (Dayanışma ve İlerleme) isimli bir hareketin lideri olan Cheminade'ı destekleyen ve sözcülüğünü yapan www.solidariteetprogres.org sitesi Türkiye'ye dair iki makaleyle Ergenekon'un ABD bağlantılarına dair iddialara katkıda bulundu. Sitenin yayın direktörü Karel Vereycken'in yayınladığı yazıların başında "Ergenekon çetesinin bazı geri üsleri Washington'da bulunuyor" başlıklı makale geliyor. 8 Ağustos tarihli makalede "Türkiye'nin istikrarsızlaştırılmasının perde arkasındaki kuklacılar üzerine yapılan soruşturma (Ergenekon), ABD'deki bazı neo-con düşünce tapınaklarının da bu işe bulaştığını ortaya çıkardı" ifadeleri yer alıyor.

Ergenekon'un geri üssü vazifesi gördüğü öne sürülen ABD'li düşünce kuruluşları ise oldukça tanıdık: Hudson Institute, American Enterprise İnstitute (AEI) ve Center for Security Policy. Bunlardan son dönemlerde Türkiye üzerine tasarladığı felaket senaryoları ile ilgili bir dizi skandalla gündeme gelen Hudson Enstitüsü, Zeyno Baran ismiyle hafızalara kazınmıştı.

Makaleye göre "Bu düşünce ve stratejik araştırma kuruluşları 2002 yılından beri Türkiye'de iktidarda bulunan AKP'yi yıpratma kampanyalarında anahtar rol oynadılar. Gladio'nun izinde giderek yeni bir gerilim stratejisi güdüp askeri darbe gerçekleştirmek isteyen Ergenekon çetesi için de geri üssü vazifesi gördüler".

Yazıda tüm bu operasyonların merkezinde bulunan isimler, yakından tanıdığımız Türk asıllı ABD vatandaşı Zeyno Baran, David Wurmser ve neo-con Laurent Murawiec olarak sayılıyor. Sitenin haberinde operasyonda adı geçen diğer isimler arasında Zeyno Baran'ın kocası Matt Bryza, Center For Security Policy'den Frank J. Gaffney ile ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve ekibine de atıflarda bulunuluyor. Bunların dışında Türkiye'deki ulusalcılardan daha Kemalist ve laik olan Michael Rubin, Richard Perle ve Harold Rhode'un da adı Ergenekon'un ABD odağındaki isimlerin en etkilileri arasında daha önce basınımızda yer almıştı.

Dick Cheney de İlhan ağabeyci çıktı!

Site, Cumhuriyet gazetesi sorumlularıyla Cheney ekibinden üç kişinin yaptıkları, Ergenekon iddianamesinde yer verilen görüşmelere de atıf yaparak Dick Cheney'nin Ergenekon'da adının geçmesinin hiç de şaşırtıcı olmadığına vurgu yapıyor.

Sitedeki makalelerden bir başkasının başlığı ise "Cheney Türkiye'de darbe girişimine karıştı mı?". ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in adının da 2500 sayfalık Ergenekon iddianamesinde birkaç kere geçtiğine değinilen yazıda, Ergenekon ile NATO'nun gizli örgütlenmesi Gladio arasındaki benzerliklere atıfta bulunuluyor.

İddianamenin 1771. sayfasında bulunan bir raporda Cumhuriyet gazetesi yöneticileri İlhan Selçuk ve İbrahim Yıldız'ın telefon görüşmeleri ile Washington temsilcisi Elçin Poyrazlar'ın Dick Cheney'in üç yakın adamıyla yaptıkları görüşmelerde ülkenin istikrarsızlaşması ve AKP'ye alternatiflerin tartışıldığı gibi veriler üzerinden Cheney'nin Türkiye'de bir darbe için yol araması da tartışılıyor sitenin haberinde.

Makalenin yazarına göre Türkiye'nin aracılık ettiği Suriye-İsrail barış girişimlerine karşı çıkması, Türkiye'nin Afganistan'da savaşmak üzere birlik göndermesi için baskıda bulunması ve Türkiye'nin bunu reddetmesi, Türkiye'yi İran'a karşı bir müdahaleye ikna edememesi ve Cumhuriyet yöneticileriyle görüşmelerden kısa süre sonra AKP aleyhine kapatma davası açılması, iddianamede Cheney'in adının geçmesini daha da manidar kılan hususlar.

Karanlık senaryoların benzerleri gerçekleşti

Ergenekon'un Washington üsleri arasında gösterilen Hudson Enstitüsü kamuoyunun gündemine 2007 yılında Türk resmi görevlileri ve askeri temsilcilerinin de davetli olduğu Türkiye üzerine felaket ve komplo teorileri tartışmaları ile girmişti. Anayasa Mahkemesi Başkanı'na suikast, PKK'nın İstanbul'da düzenlemesi öngörülen hayali saldırı, Kuzey Irak'a askeri harekat gibi senaryoların tartışıldığı ve Türk davetlilerin bu konularda nabızlarının yoklandığı toplantılar, enstitünün Türkiye üzerine manipülatif senaryolar hazırlanan laboratuarlardan biri olduğunu sonra ortaya çıkarmıştı. Tuğgeneral Süha Tanyeri'nin daha sonra emekliye sevk edilmesi ABD basınında bile Hudson Enstitüsü'nde kapalı kapılar ardından gerçekleştirilen ve Türkiye'nin istikrarsızlığına yönelik senaryoların tartışıldığı özel oturumlara katılması sebebine bağlanmıştı. İşin ilginç tarafı Hudson Enstitüsü'nde tartışılan Kuzey Irak'a askeri harekât, İstanbul'da bombalı PKK saldırısı, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu'ya suikast, birtakım büyükşehirlerde yapılacak protesto mitingleri gibi pek çok senaryonun benzerlerinin daha sonra ülkemizde yaşanmış olması. Danıştay baskını, Cumhuriyet mitingleri, Kuzey Irak'a askeri operasyon ve İstanbul'da bombalı saldırılar bunların en bariz örnekleri olarak gösteriliyor.

Haber: Birol Biçer/Aktüel

Bu haber toplam 1064 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri