Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fransa'yı kim, neyle suçladı?

05 Ağustos 2008 / 14:50
Fransa; Ruanda'da 800 bin Tutsi ve Hutu'nun ölümlerine, sözde 'insani yardım operasyonları' na katılarak doğrudan destek vermekle suçlanıyor.
Belçika basını, bugün Ruanda'da açıklanacak olan bir rapor çerçevesinde, Fransa'nın bu ülkede, 1994'te yapılan soykırıma faal olarak katıldığına yönelik ithamların ilk defa resmiyet kazanacağını duyurdu.


BM verilerine göre 1994 yılının haziran-ağustos döneminde Ruanda'da 800 bin Tutsi ve ılımlı Hutu'nun ölümüyle sonuçlanan soykırım hakkında bir araştırma komisyonu oluşturulmuştu.


Kapsamlı araştırma ve sorgulamaların ardından çalışmalarını tamamlayan ve bugün raporunu resmen açıklaması beklenen komisyonun vardığı sonuçlara göre, bölgedeki "insani yardım operasyonlarına" katılan Fransız askeri birimleri, soykırıma doğrudan destek vermekle suçlanıyor.


Komisyonun 500 sayfalık raporunda, Fransa'nın soykırım hazırlıklarından haberdar olduğu, bu hazırlıklara katıldığı, cinayetlerde faal rol oynadığı belirtiliyor.


Raporda Fransa ayrıca, soykırımcılara istihbarat, strateji, askeri eğitim desteği sağlamakla, "öldürülecek kişilerin listesinin belirlenmesine katkıda bulunmakla", "silah temin etmekle" suçlanıyor.
Ruanda Araştırma Komisyonu'nun, "AB Dönem Başkanı" Fransa'yı resmen suçlayan raporunun "bomba tesiri yapacağı" ifade ediliyor.
Komisyon, raporunda, Ruanda hükümetine, "Fransa devletine karşı uluslararası kurumlarda suç duyurusunda bulunmasını ve dava açmasını" öneriyor.


Fransa, çeşitli yöntemlerle Ruanda hükümetine baskılar yaparak söz konusu soykırım suçlamalarına resmiyet kazandırılmaması için çaba harcıyordu. Uzmanlar, Ruandalıların bu baskılara boyun eğmediklerini, gerçeklerin ortaya çıkmasından yana tavır koyduklarını ifade ediyorlar.
aa
Bu haber toplam 856 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri