Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fransız Bakan'dan destek

28 Mayıs 2008 / 08:34
Bakanı, Sarkozy'e dokundurdu: Bana kalsa 6 müzakere faslı açarım.

Fransa ile sıkıntılı günler yaşayan Türkiye'ye Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'den güçlü destek geldi. Kouchner, "Bana kalsa Türkiye ile Fransa dönem başkanlığında 6 faslı müzakerelere açarım." dedi.

Brüksel'de Avrupa Siyaset Merkezi'nin (EPC) "Yıllık Konferansı"nda konuşan Kouchner, patronu Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy'nin aksine Türkiye'nin üyeliğine tam destek mesajı verdi. Kouchner, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda Sarkozy ile farklı düşündüklerini net ifadelerle kamuoyuna açıkladı. Kouchner, "Bana kalsa bizim dönem başkanlığımızda Türkiye ile 6 fasıl açarım. Ama Fransa Cumhurbaşkanı'nın tavrını biliyorsunuz. Türkiye'nin üye olmasını istemiyor." dedi. Zaman'ın "Fransa dönem başkanlığında en az 2 fasıl açılır mı? Fransa, AB belgelerinden 'katılım' ifadesini çıkartma teşebbüslerinden vazgeçer mi?" sorusuna, "Siz iki faslın açılmasından bahsediyorsunuz. Bana kalsa ben 2+2+2 faslın açılmasını arzu ederim." cevabını verdi.

Fransa 14 Mayıs'ta yapılan AB maliye ve ekonomi bakanları toplantısı belgelerinde Türkiye'ye ilişkin "katılım" ifadesinin çıkartılmasını sağlamış, bunun üzerine Türkiye ortak metin yayınlanmasını reddetmişti. Bugün yapılacak Ortaklık Konseyi'nde AB Ortak Pozisyonu belgesinde de Fransa "katılım" ifadesine itiraz etmiş, ancak Türkiye'nin sert tepkisi üzerine geri adım atmak mecburiyetinde kalmıştı. Fransa, Slovenya'nın ardından 1 Temmuz'da dönem başkanlığını devralacak. Kouchner, kendi desteğine rağmen Fransa Cumhurbaşkanı'nın Türkiye karşıtı duruşuna dikkat çekerken Sarkozy'nin Fransa'da da yalnız olmadığını vurguladı. Fransa'nın müzakere fasıllarının birer birer açılmasına itiraz etmeyeceğine işaret eden Kouchner, "Bundan daha iyimser bir cevap veremem." dedi.

"Bütün bu fasıllar biliyorsunuz 30 tane ve bunların 5 tanesi tam üyelikle ilgili. 30 fasıl açılacak. En azından ben arzu ediyorum. Fransa tarafından fasılların birer birer açılması yönünde bir engel olmayacak. Bundan daha iyimser bir cevap veremem." diyen Kouchner, müzakerelerin açılması önünde herhangi bir engelin kalmadığını, ancak "zamana zaman verilmesi" gerektiğini ve bir ilerleme sağlanacağını kaydetti. Kouchner, Fransa dönem başkanlığında Türkiye ile kaç faslın açılabileceği konusuna ise girmedi. Ancak Fransız kaynaklar kendi dönem başkanlıklarında Ankara ile iki faslın açılacağını ifade ediyor.

Türkiye'ye takdir

Bu arada, hem Kouchner hem de AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Türkiye'nin İsrail ile Suriye arasındaki arabuluculuk rolüne olumlu atıflar yaptı. Kouchner, Türkiye'nin arabuluculuk rolünden iki defa bahsederken, Solana da Türkiye'nin arabuluculuk rolünü "çok mühim" bulduklarını söyledi. Solana, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile bugün Brüksel'de öğle yemeğinde bir araya geleceklerini ve konuyu derinlemesine ele alacaklarını açıkladı.

Zaman - Selçuk Gültaşlı

Bu haber toplam 650 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri