Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Füze kalkanı projesi rafa kaldırıldı

17.09.2009 17:53
Çek Cumhuriyeti Başbakanı Jan Fischer, Başkan Obama'nın, 'füze kalkanı' yerleştirme planlarından vazgeçtiğini söylediğini bildirdi. Pentagon doğruladı.
AVRUPA'YA FÜZE KALKANI PROJESİ RAFA KALDIRILIYOR

Amerika Birleşik Devletleri, George Bush'un başkanlığı döneminde Moskova ile Washington arasında büyük gerginliğe yol açan "Doğu Avrupa'ya füze kalkanı" projesinde geri adım atıyor.

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Jan Fischer, Başkan Obama'nın, ülkesine ve Polonya'ya 'füze kalkanı' yerleştirme planlarından vazgeçtiğini söylediğini bildirdi.

Fischer Washington'ın artık Polonya'ya füze, Çek Cumhuriyeti'ne de radar sistemi yerleştirme niyetinde olmadığını bunu Başkan Obama'nın kendisini telefonla arayarak teyit ettiğini açıkladı.

İlerleyen saatlerde Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'dan da bu gelişmeyi doğrulayan bir açıklama geldi.

Pentagon sözcüsü Geoff Morrell, "Füze kalkanı projesinin Amerikan güçlerini ve Avrupa'daki müttefiklerini İran tehdidinden daha etkin korumak üzere değiştirildiğini" duyurdu.

Morrel'in açıklamasında 'füze kalkanı' projesinin tamamıyla rafa kaldırıldığı yönünde bir ifade yer almadı.

WALL STREET YAZMIŞTI

Wall Street Journal, Beyaz Saray'ın, eski başkan George Bush yönetiminin Avrupa'ya füze kalkanı kurulması planlarını rafa kaldıracağını yazdı.

Gazete, adını açıklamadığı eski ve şimdiki Amerikalı yetkililere dayanarak yayımladığı haberde, bu kararın, ABD'nin "İran'ın uzun menzilli füze programında tahmin edildiği gibi hızlı ilerleme kaydedilmemesinin ABD ve Avrupa başkentlerine yönelik tehdidin derecesini azalttığı" hükmüne dayandırılacağını kaydetti.

Haberde, bu konudaki çalışmaların en erken gelecek hafta tamamlanmasının beklendiği belirtildi.

Obama yönetiminin bu çalışmalarının, bölgesel ve Avrupa için daha az tartışmalı füze kalkanlarının geliştirilmesine yönelik bir değişikliği getirebileceği ifade edilen haberde, yönetimin, İran gelecekte uzun menzilli füzelerde gelişme kaydettiği takdirde Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde füze savunma sistemi planlarının yeniden başlatılması seçeneğini açık bırakmasının beklendiği ifade edildi.

Gazete, füze kalkanı planlarının rafa kaldırılması kararının, ABD'nin Rusya ile ilişkilerini geliştirme çabalarıyla ilgili endişelerin dile getirildiği Doğu Avrupa'da rahatsızlık yaratabileceğini de yazdı.

Polonya'da yayımlanan Wyborcza gazetesi, Washington'da bazı kaynaklara dayanarak yayımladığı haberde, Barack Obama yönetiminin Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde füze kalkanı sistemi kurmaktan vazgeçtiğini, bunun yerine Türkiye veya İsrail'i düşündüğünü iddia etmişti. ABD ise bu haberi yalanlamıştı.

ABD ve Polonya, füze kalkanı öngören anlaşmayı 2008 yılında imzalamışlardı. Rusya, ABD'nin Çek Cumhuriyeti ve Polonya'da füze kalkanı kurmasına karşı çıkıyor. Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, ABD ve Rusya'nın füze kalkanı konusunda anlaşmadıkları takdirde, Moskova'nın İskender füzelerini Kaliningrad bölgesine konuşlandıracağı yönünde tehditte bulunmuştu.
Bu haber toplam 954 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri