Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

G-7 eylem planı

11 Ekim 2008 / 11:40
Dünyanın En Zengin ve Sanayileşmiş Yedi Ülkesinin Oluşturduğu G -7 Grubu, Mevcut Küresel Finans Krizine Karşı Kredi Piyasalarını Rahatlatmayı ve Bankalara Kapital Sağlamayı Amaçlayan 'Acil ve Olağanüstü' Önlemler Alınmasını Kararlaştırdı.
Dünyanın en zengin ve sanayileşmiş yedi ülkesinin oluşturduğu G-7 grubu, mevcut küresel finans krizine karşı kredi piyasalarını rahatlatmayı ve bankalara kapital sağlamayı amaçlayan ''acil ve olağanüstü'' önlemler alınmasını kararlaştırdı.

Uluslararası Para Fonu İmf ve Dünya Bankası'nın Washington'da düzenlediği yıllık Güz Toplantıları çerçevesinde biraraya gelen G-7 ülkelerinin hazine veya maliye bakanlarıyla merkez bankası başkanlarının üçbuçuk saatlik toplantısında, beş maddeli eylem planı kabul edildi.

ABD, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve Kanada'dan oluşan grup tarafından yayımlanan ortak açıklamada, ''G-7, mevcut durumun acil ve olağanüstü eylemler gerektirdiği yönünde hemfikir'' denildi.

Eylem planı çerçevesinde yedi ülke, ''banka ve finans kuruluşlarının desteklenmesi ve çökmelerinin engellenmesi için eldeki bütün imkanların kullanılması ve güvenin yeniden oluşturulması ve işyerlerine ve vatandaşlara yeniden kredi akışı sağlanmasına olanak verecek şekilde bankaların kapital artırmasının sağlanması'' yönünde görüş birliğine vardı.
sondakika
Bu haber toplam 814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri