Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

G-7 ler yapma dedi; O dinlemedi

26 Ağustos 2008 / 15:31
G-7'ler yapma dedi. Ama Rusya çok kritik bir karara imza attı. Bu karar Kafkasya'yı daha da karıştırabilir. Bakın o karar ne?
Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, bağımsızlıklarının tanınması için Rusya'ya başvuruda bulunan Güney Osetya ve Abhazya'nın bu talebini kabul ettiklerini söyledi.

Dün dünyadaki önde gelen sanayileşmiş ülkelerden oluşan G-7 ülkeleri, Rusya'nın, Gürcistan'daki ayrılıkçı Güney Osetya ile Abhazya bölgelerini tanıyabileceği haberleri üzerine alarma geçtiklerini ve Gürcistan'ın toprak bütünlüğü konusunda anlaştıklarını bildirmişlerdi. Ancak Rus Hükümeti G-7'lerin bu uyarısını ciddiye almadı. Ve Güney Osetya ile Abhazya'nın bağımsızlıklarını tanıdı. Bu karar ile Kafkasya'daki çatışmaların artması bekleniyor.

OSETLERİ RUSYA KURTARDI

Medvedev, Rus televizyonlarından ve radyolardan canlı yayımlanan açıklamasında, Gürcistan'ın Zviad Gamsahurdiya döneminde bu cumhuriyetlerde "soykırım girişiminde bulunduğunu" ve Mihail Saakaşvili yönetiminin de aynı yöntemi tercih ettiğini öne sürerek, "Her iki olayda da Gürcü Osetleri soykırımdan Rusya kurtarmıştı" dedi.

Medvedev, Rusya'nın Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu ve başından beri bu sorunun diplomatik yollardan çözülmesi taraftarı olduğunu ama Gürcü yönetiminin son saldırısıyla da böyle bir gündeminin olmadığını ve tek seçeneklerinin şiddetten yana olduğunu gösterdiğini söyledi.

BAĞIMSIZLIKLARINI TANIYORUZ

Güney Osetya ve Abhazya'nın Rusya'ya yaptığı başvurunun dün Rus parlamentosunun alt kanadı Duma ve üst kanadı Federasyon Konseyi'nde kabul edildiğini hatırlatan Medvedev, "Bu konuda artık bizim de bir karar almamız gerekiyor. İlgili bütün uluslararası hukuku göz önünde bulundurarak bu cumhuriyetlerin bağımsızlıklarını tanıyoruz" dedi.

Medvedev, "İnsanların hayatını kurtarmanın tek yönteminin bu olduğunu düşünerek diğer devletlerin de bu konuda Rusya'yı örnek alarak hareket etmesini istiyoruz" diye konuştu
Kaynak:
Bu haber toplam 962 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri