Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

G.kurmay Kobay skandalına el attı

21.07.2010 10:19
BUGÜN'ün ortaya çıkardığı 'Kobay Skandalı' Genelkurmay'ı harekete geçirdi

Mehmetçiklerin denek olarak kullanıldığı skandalla ilgili Genelkurmay Askeri Savcılığı soruşturma başlattı. Haber, tıp dünyasını da şoke etti.

Genelkurmay,Sağlık Bakanlığı izni olmadan Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ndeki (GATA) 40 kanser hastasına, farklı dozdailaçveren Prof. Dr. Fikret Arpacı, hakkında soruşturma başlattı. Aralarında Mehmetçiklerin de bulunduğu hastaların hayatını riske atan Arpacı'nın, herhangi bir bilgilendirme yapmadığı ve astlık üstlük ilişkisini kullanarak askerlerden 'olur' aldığı öğrenildi. Tedavi görenlerin sigortalanmadığı da iddialar arasında.

ZAMAN AŞIMI UYGULANMIYOR

Sağlık Bakanlığı Etik Kurulu'nun izninin şart koşulduğu Faz-2 çalışması için de izin almadığı belirtilen Arpacı, bu çalışmalarını bilimsel dergilerde 'büyük başarı' diye yayımlattı. Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 77 maddesinde 'hastaları rızaları dışında bilimsel deneylerde kullanmak' şeklinde açıklanan çalışmaların suç tarifi 'insanlık suçu' olarak belirtiliyor. Zaman aşımının dahi uygulanmadığı suç için, TCK'nın 90. maddesinde insan üzerindeki deneyleri tüzel kişiler dahi işlese cezai tedbir uygulanacağı öngörülüyor.

HASTALARIN SİGORTALANMASI ŞART!

BUGÜN Gazetesi'nin ortaya çıkardığı skandal tıp dünyasını da şoke etti. Klinik Araştırmaları Derneği'nden Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Hamdi Akan, bütün Faz çalışmalarında Sağlık Bakanlığı'ndan onay alınması gerektiğini söyledi. Bu çalışmalardan önce hastaların bilgilendirilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Akan, "Hastalara sunulan belgelerde her şey ayrıntılı olarak anlatılıyor. Hastalardan onay alınmasından sonra, ilgili etik kuruldan gerekli izinler alınır ve ancak o şekilde çalışmaya başlanabilir." dedi. Hastanın tedaviyi istediği anda bırakma hakkının da bulunduğunu dile getiren Akan, hastaların bütün fazlarda sigortalanmak zorunda olduğunun altını çizdi.

HASTALARI RİSKE ATTI

Prof. Dr. Fikret Arpacı'nın başka bir deneyde de kök hücre nakli uygulanacak olan hastalar üzerinde ilaç dozunun olması gerekenden daha düşük dozlarda uyguladığı belirtildi. Arpacı'nın, meme kanserli hastalarda yüksek doz tedavi denediği kaydedildi. Ayrıca kemik iliğinden tümörlü hücrelerin temizlenmesi gibi yüksek maliyeti dolayısıyla yurtdışında uygulanmayan yöntemi sürdürdüğü bildirildi. Arpacı'nın tüm etik kuralları ihlal ettiği ifade edildi

Bu haber toplam 1080 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri