Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Galatasaray stadına ne zaman kavuşacak?

09.11.2009 16:14
Galatasaray'ın, bir süre duraklayan ancak yeni yapılan ihaleyle inşaat çalışmalarına yeniden başlanan Seyrantepe'deki stat projesi ile ilgili TOKİ ve ihaleyi kazanan Varyap-Uzunlar ortaklığı stadın bitirileceği tarihi açıkladı.

Galatasaray'ın, bir süre duraklayan ancak yeni yapılan ihaleyle inşaat çalışmalarına yeniden başlanan Seyrantepe'deki stat projesinin 29 Ekim 2010 tarihinde tamamlanacağı açıklandı.

İnşaatın yeniden başlaması ile ilgili olarak Seyrantepe'deki Türk Telekom Arena'da düzenlenen toplantıya, VARYAP Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, Uzunlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Numan Uzun, TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanı Niyazi Özdemir ve Galatasaray Kulübü'nün projeden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi katıldı.

Stadın, sözleşme tarihinden itibaren 360 gün sonra, 29 Eylül 2010'da teslim edileceği, inşaatın bitimin ardından geçici ön kabullerin tamamlanmasıyla stadın 29 Ekim 2010 tarihine yetiştirileceği açıklandı.

VARYAP-Uzunlar ortaklığı adına açıklama yapan Varlıbaş, Türk sporunun en prestijli projesi olarak gördükleri projeyi devraldıktan sonra kolları sıvadıklarını, ancak yarım bırakılmış inşaat olması nedeniyle zorluklar yaşadıklarını söyledi. İşin prosedürüne, teknik şartnamesine sadık kalıp, en iyi ve en kaliteli şekilde stadı yapacaklarını kaydeden Süleyman Varlıbaş, ''Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir stat 3 yıldan önce yapılmamaktadır. TOKİ'nin 1 yıl süre koyması, bizim biraz daha fazla çalışmamıza neden olmuştur. Ancak yaptığımız incelemede 1 yıl içinde bu stadın tamamlanabileceğini gördük'' dedi.

Varlıbaş, inşaatı devraldıktan sonra şantiyede yapılan işlemleri ise şöyle anlattı:

''Şantiye çalışır hale getirildi, iç yollar düzenlendi. Çevre temizliği ile iş ve işçi güvenliğine yönelik önlemler alınmıştır. Mevcut vinç sayısının işin yetişmesinde sorun olacağını görüp 3 vinç daha montajına başlanmıştır. Tribün ekipmanları ve çatı yapımı için taşeronlar seçilmiş ve sözleşmeler yapılmıştır. Personel istihdamı 314'e ulaşmıştır. Bu sayı her hafta, gün gün artacaktır. İşin planlanan sürede tamamlanması hepimizin vazgeçilmez hedefidir.''

-''EN MÜKEMMELİNİ YAPARIZ''-

VARYAP-Uzunlar ortaklığı olarak girdikleri işlerde her şeyin en iyisini yapmak istediklerini kaydeden Süleyman Varlıbaş, Seyrantepe Projesi'nde de bu felsefelerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Varlıbaş, şu anda Türkiye'nin Türk Telekom Arena'nın 3 kat büyüğü olan Çağlayan'daki Adliye Sarayı'nı yapmakta olduklarını belirterek, ''Bu projeyi de Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine 2010 yılı içinde teslim edeceğiz'' dedi.

İyi bir Trabzonsporlu olduğunu vurgulayan Süleyman Varlıbaş, ''Eski bir Galatasaraylı ve iyi bir Trabzonlu olarak Galatasaray'ın bu stat projesini yapmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. 2010 yılında stadın açılışını bütün Galatasaraylılarla birlikte yaşamanın hazzını duyacağım'' diye konuştu.

-İNŞAAT İNTERNETTEN İZLENEBİLECEK-

Süleyman Varlıbaş, başlayan inşaat çalışmalarının 7 gün 24 saat internet vasıtasıyla izlenebileceğini söyledi.

Varlıbaş, ''seyrantepekompleksi.com'' internet sitesine girecek olan kişilerin, inşaat içine konulacak kameralarla, çalışmaları dünyanın dünyanın her yerinden izleyebileceğini dile getirdi.

Öte yandan, inşaatın durması nedeniyle çalışmalarda kullanılan demirlerin az miktarda oksitlendiğini kaydeden Varlıbaş, bunun için de İTÜ'den gerekli raporu aldıklarını ve temizleme çalışmasıyla bu sıkıntının aşıldığını belirtti.

-ÇELEBİ: ''DÜNYAYA ÖRNEK STAT OLACAK''-

Işın Çelebi, projenin 2010'un son çeyreğinde bitileceği inancını taşıdığını ifade ederek, Seyrantepe Projesi'ni UEFA ve FIFA'nın da çok başarılı bulduğunu vurguladı.

Geçtiğimiz perşembe günü UEFA ve FIFA'dan uzmanların İstanbul'a geldiğini anlatan Çelebi, ''Bu projenin uluslararası standartlar düzeyinde çok başarılı olduğunu söylediler. Bu proje teknoloji düzeyi çok yüksek bir proje. UEFA ve FIFA kriterleri için dünyada örnek gösterilebilecek bir proje'' şeklinde konuştu.

 Çelebi, ulaşım altyapısının bu projeyi destekleyecek bir şekilde bitmesinin, stadın bitirilmesi kadar önem taşıdığını anlatarak, ''Metronun bu sene sonunda bitirilmesi, kara yolu bağlantılarının zamanında tamamlanması gerekiyor. Ancak bağlantı yolları çok zorlu ve karmaşık bir iş. İhale açılmak üzere, ancak yapımı 1 yılda bitebilir mi, belli değil. Ben büyük projelerde çalıştım. Her şey dört dörtlük olmayabiliyor. Zamanla bunlar da tamamlanır. Biraz hoşgörü bekliyorum'' dedi.

Galatasaray'ın maçlarını stat tamamlanana kadar Ali Sami Yen Stadı'nda oynayacağını anlatan Işın Çelebi, stadın çatısının açılır-kapanır sisteme ayarlanabilecek şekilde yapılacağını, ancak bu sistemin uygulanıp uygulanmayacağına 1-2 ayda karar verileceğini söyledi.

 Çelebi, stadın bitmesi anlamında hiçbir endişesinin bulunmadığını, gecikme olması halinde her takvim günü için maliyetin onbinde beşi kadar gecikme cezası ödeneceğini söyledi.

-TOKİ: ''TÜRK DEVLETİ VE SPORUNUN PROJESİ''-

Projenin ''Türk Devleti ve Türk sporunun bir projesi'' olduğunu anlatan TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanı Niyazi Özdemir ise stadın Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 87. kuruluş yıldönümünün kutlanacağı 29 Ekim 2010 tarihinde açılmasını planladıklarını ifade etti.

Özdemir, Seyrantepe Projesi'nin 52 bin seyirci kapasiteli çok amaçlı stadın yapılarak GSGM'ye devir işi olduğunu belirterek, ''Stat en ileri inşaat teknolojisiyle yapılacak ve her dönemde konserden fuara kadar bir çok amaçla kullanılacaktır. Bu proje devletimizin, dolayısıyla Türk spor camiasının bir projesidir'' şeklinde konuştu.

Uzunlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Numan Uzun ise inşaatın başladığını ve şu an çalışan 300'ü aşkın personelin yakın zamanda 1400 kişiye kadar ulaşacağını dile getirdi. Bu stadın kullanımının yol yapılmadan olmayacağını anlatan Uzun, ''Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yakın zamanda meydana gelen insanların stada ulaşım zorlukları yaşanmasın. Seyirciler konforlu bir şekilde stada gelsin istiyoruz'' dedi.

AA

Bu haber toplam 1330 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri