Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Galatasaray'a zengin olma şansı

20 Aralık 2008 / 12:08
UEFA ve Şampiyonlar Ligi'nde Kupayı kaldıran kulüp 21 milyonu ödül olmak üzere toplam 110 milyon avro kazanacak.
UEFA Şampiyonlar Ligi Resmi Sponsoru MasterCard'ın yaptırdığı araştırmaya göre, Roma'daki final maçında kupayı kaldıran takım toplamda 110,35 milyon avro kazanacak. Bu kazancın içinde UEFA katılım ücreti, ödül parası, ticari turnuva kazançlarından gelen pay, bilet satışı, sponsorluk geliri, markalı ürünler, yiyecek ve içecek satışlarından oluşan ticaret ve pazarlama gelirleri ve şampiyonlukla artan takım değeri yer alıyor.

TAKIMIN DEĞERİ ARTACAK

Şampiyon takımın gelirinin 21,9 milyon avrosu ödül olarak hesabına geçecek. Takım ayrıca havuzdan 9,5 milyon, bilet satışlarından 19,95 milyon, ürün satışı ve pazarlamadan 14 milyon, sponsorlardan 30 milyon avro kazanacak. Takım değerinin de 15 milyon avro artmasıyla toplamda 110,35 milyon avro gelir elde edecek.

Araştırmaya göre ayrıca kazanan takım, grup turunda bilet satışından 8,55 milyon, ticaret ve pazarlama gelirlerinden 6 milyon avro ilave kazanç sağlayacak. Eleme turuna çıkmış olmasından ötürü takım değerinin de ortalama 5 milyon avro artış göstereceği belirtiliyor.

Kazanç eleme turundan sonra da devam edecek

Şampiyonlar Ligi grup turunda elde edilen ekonomik kazanç, ortalama olarak aşağıdaki şekilde dağılacak: UEFA havuz ödemesi yüzde 24,7, UEFA ödül parası yüzde 24,4, bilet gelirleri yüzde 22,3, ticaret ve pazarlama gelirleri yüzde 15,6, sporcu değerindeki artışlar yüzde 13,0. Avrupa'nın seçkin futbol takımlarının kazancı, ilk eleme turundan sonra da devam edecek. Her bir çeyrek finalist 2,5 milyon, yarı finalistler 3'er milyon, ikinci 4 milyon, şampiyon ise 7 milyon avro UEFA ödülü alacak.

Galatasaray'ın da kasası dolabilir

UEFA ve Şampiyonlar Ligi eleme turlarına ulaşan futbol kulüplerinin her biri ortalama 38,45 milyon avroluk gelir elde edecek. Bu rakam, en büyük taraftar kitlesine sahip Manchester United ve Barcelona gibi kulüpler için ek gelirlerle 46,14 milyon avroya kadar ulaşabilir. Galatasaray'da UEFA'da yoluna devam ederse yaklaşık 20 milyon avro kazanacak.

Her takıma 3 milyon avro

UEFA, Şampiyonlar Ligi grup maçlarına katılan her takıma 2,4 milyon avro, eleme turlarına çıkabilen her takıma da 3 milyon avro ödül veriyor. Grup maçlarında galibiyet başına 600 bin, beraberliklerde de 300 bin avro ödeniyor. İlk eleme turuna ulaşanlara 2.2 milyon avro ödül verilirken, eleme turlarına ulaşabilen bir takım tek başına, UEFA ödül parasından ortalama 9,4 milyon avroluk tutarı garanti ediyor .

MasterCard raporuna göre UEFA, Grup turundaki (Group Stage) her kulübe, turnuvanın ticari başarısına bağlı olarak, yaklaşık 9,5 milyon avro tutarında ek ödeme yapacak.

Kaynak:
Bu haber toplam 864 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri