Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gandhi yine aynı şeyleri tekrarladı

12.06.2010 23:04
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ayn sözlerle hükümeti eleştirdi Erdoğan'a seslendi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Tokat'a giderken Çorum'un Sungurlu İlçesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu bir soru üzerine, Batı ile Türkiye arasındaki güven bunalımının, dış politikanın Dışişleri Bakanlığı'ndan değil, Ak Parti Genel Merkezi'nden yürütülmesinden kaynaklandığını ileri sürdü. Mecitözü İlçesi'nde de halka hitap eden Kılıçdaroğlu, "Bu düzeni değiştireceğiz. Recep beyin de düzenini değiştireceğiz" dedi.

 

Tokat'taki çeşitli etkinliklere katılmak üzere bu sabah Ankara'dan parti otobüsü ile hareket eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çorum'un Sungurlu İlçesi'nde bir tesiste durup, dinlendi. Bu sırada beraberindeki basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Batı ile Türkiye arasındaki güven bunalımının, dış politikanın AK Parti Genel Merkezi'nden yürütülmesinden kaynaklandığını söyledi.

 

Kılıçdaroğlu, "Son olaylar Batı ile Türkiye arasında bir güven bunalımına yol açtı. Bu da dış politikanın Dışişleri Bakanlığı'nda değil de Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi'nde yürütülmesinden kaynaklanıyor" diyerek, "Bu da gelecekte Türkiye'nin dış politikasını olumsuz etkileyecektir. Çünkü Türkiye dünya ile barış ve huzur içinde yaşamak istiyor. Eğer Ak Parti bu güven bunalımını gidermezse bunun sonuçlarını önümüzdeki yıllarda daha kötü yaşayabiliriz" dedi.

 

MAHKEMENİN KARARINI BEKLİYORUZ

 

Anayasa değişikliği paketi ile ilgili bir soru üzerine de Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi'ni etkileyici açıklamalara değindi. Kılıçdaroğlu, "Bu paketin iptali için yüksek mahkeminin kararı açıklanmadan yapılan yorumları biz de takip ediyoruz. Anayasa Mahkemesi'nin vereceği karara herkes uyar ama bu, şu anlama gelmesin, `Anayasa Mahkemesi'nin vereceği karar eleştirilemez.' Her karar ve görüş eleştirilebileceği gibi Anayasa Mahkemesi'nin kararı da eleştirilebilir. Ama daha karar ortaya çıkmadan görüş bildirmek, mahkemeyi baskı altına almak, hele raportör arkadaşımızın yaptığı açıklamalar ve benzeri açıklamalarda bulunmak doğru değil. Hepimiz Anayasa Mahkemesi'nin kararını sükunetle bekleyeceğiz. O kararın gereğini de hep birlikte yapacağız" dedi.

 

MECİTÖZÜ'NDE KALABALIĞI GÖRÜNCE MİTİNG YAPTI

 

Sungurlu'da kısa süre dinlendikten sonra Tokat'a giderken bu kez Mecitözü İlçesi'nde Kılıçdaroğlu'nun önü kesildi. Yaklaşık 2 bin kişinin toplanması üzerine parti otobüsünün üzerine çıkarak halka hitap eden Kılıçdaroğlu, "Tarlada, fabrikada, hayatın her alanında diyeceğiz ki artık bu Adalet ve Kalkınma Partisi'nin adaletini de, kalkınmasını da istemiyoruz. Bunların politikası sefalet üreten bir politikadır. Bunların politikası işsizlik üreten bir politikadır' diyeceğiz" dedi. Konuşması sık sık, `Başbakan Kemal' diye kesildi.

 

SIRA HALKIN İKTİDARINI KURMAYA GELDİ

 

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, konuşmasının başında Mecitözü ilçesine ikinci kez geldiğini belirterek "Bu Mecitözü'ne ikinci gelişim. Birinci gelişimde belediye seçimleri vardı ve sizler Mecitözü'nde halkın iktidarını kurdunuz. Başkanımız burada, size hizmet ediyor. Şimdi sıra geldi Türkiye'de halkın iktidarını kurmaya. Neden halkın iktidarını kuralım diyoruz? Biz millete hükmetmeye değil, millete hizmet etmek için varız" diye konuştu.

 

VİLLA HATIRLATMASI

 

Kılıçdaroğlu konuşmasının ilerleyen bölümlerinde hükümete ve Başbakan Erdoğan'a yüklendi. Hükümetin seçim döneminde "Onlar hizmet etmek için yola çıktılar. Size öyle söylediler. Bize oy verin biz halka hizmet edeceğiz dediler" diyen Kılıçdaroğlu, "Halka hizmet hakka hizmettir dediler ama bir baktık yırtık ayakkabı ile siyasete girenler İstanbul Kısıklı'da villalarda oturmaya başladılar. Bunun için onları size şikayet ediyoruz. Onun için diyoruz ki, CHP iktidarında, yani halkın iktidarında hiç kimse siyasetten zenginleşmeyecek. Önce halk zenginleşecek. Refahı tabana yayacağız" dedi.

 

DUYDUYSA EZBERİ BOZULMUŞTUR

 

"Sizler tarımla uğraşıyorsunuz. Hayvancılıkla uğraşıyorsunuz. Esnafınız var, çiftçiniz var. Allah aşkına memnun musunuz bu iktidardan? Umarım Recep Bey duymuştur" diyerek konuşmasına devam eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Duyduysa ezberi bozulmuştur. Ama sadece ezberi bozmak yetmiyor. Bu düzeni değiştireceğiz. Recep beyin de düzenini değiştireceğiz. Bir dönem Türkiye kendi kendini besleyen bir ülke denilirken birden bir ne oldu da koskoca Türkiye Cumhuriyeti, yurt dışından et ithal etmeye başladı. Yunanistan'dan pamuk, Rusya'dan arpa, Fransa'dan buğday ithal etmeye başladı. Bunun hesabını sormayacak mıyız? Hiç meraklanmayın, beraber olursak, güçlü olursak iri olursak, diri olursak deviremeyeceğimiz hiçbir kale yoktur" dedi.

 

SÜLEYMAN SİZSİNİZ, MÜHÜR SİZİN ELİNİZDE

 

Halkın kendilerine oy vermesini de isteyen Kılıçdaroğlu, "Başbakanlık benim elimde değil. Başbakanlık sizin elinizde. Süleyman sizsiniz. Mühür sizin elinizde. Seçimlerde o mühürü adaletten yana, düzgünlükten yana kullanırsanız bu memlekette elbette başbakanlar değişecektir" dedi.

 

ÜLKE KARANLIĞA GİDİYOR

 

Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

"Ayrılık gayrılık yapmayacağız. Geçen seçimlerde şu veya bu şekilde bir partiye oy vermiş olabilirsiniz. Ama şimdi dönem değişti. Şimdi zaman değişti. Şimdi artık bu ülke bilmeliyiz ki, karanlıklara gidiyor. Bu ülkede binlerce çocuk yatağa aç giriyor. Bu ülkede yoksulluk siyasi sömürü haline geldi. Bu ülkede yoksulların onuru ile oynanıyor. Bu ülkenin temel sorunu aş ve iş iken beyefendilerin sorunu başka bir şey. Onun için bunu değiştireceğiz diyoruz. Onun için sizden şunu istiyorum. Geçmişte hangi partiye oy verirsek verelim, şimdi artık helal süt emmiş bütün yurttaşlarımı CHP'nin çatısı altına bekliyorum. Yolsuzluktan hoşlanmayan, namuslu, hesap veren politikacıyı seven herkesi desteklemenizi istiyorum. Böyle bir düzen kurarsak, halktan yana bir düzen kurarsak, artık yalanı da talanı da, artık bu ülkede tarihe gömmüş oluruz. Tarlada, fabrikada, hayatın her alanında diyeceğiz ki, artık bu Adalet ve Kalkınma Partisi'nin adaletini de, kalkınmasını da istemiyoruz. Bunların politikası sefalet üreten bir politikadır. Bunların politikası işsizlik üreten bir politikadır.' diyeceğiz."

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasının ardından parti otobüsü ile Tokat'a hareket etti

Bu haber toplam 972 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri