Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GAPGİAD'dan Danıştay'a tepki

01.12.2009 23:42
GAPGİAD Başkanı Mutafoğlu: Danıştay'ın kararı sadece öğrencileri değil iş dünyasını da etkiler.

Gaziantep Paylaşımcı Genç İşadamları Derneği (GAPGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Mutafoğlu, Danıştay'ın meslek liseleri öğrencileri aleyhine verdiği kararın sadece öğrencileri değil iş dünyasını da etkileyeceğini söyledi.

Mutafoğlu, yaptığı açıklamada, Danıştay'ın katsayı kararının aynı zamanda eğitimde fırsat eşitliğine de aykırı olduğunu ifade etti. Normalde, eğitimde herkesin önünü açacak formüller olması gerektiğine işaret eden Mutafoğlu, karar imam hatip liseleri ile birlikte tüm meslek liselerini de etkilediğini belirtti.

 

Mutafoğlu, "Bunun yanında biz sanayicileri de etkileyecektir. Yazık, bu çocukların psikolojileri bozuluyor. Mağdur olan meslek lisesi öğrencilerinin üniversiteye girişte endişe duymaması lazım. Ülkemizin mesleki açıdan yetişmiş elemana çok ihtiyacı var. Bizim gibi sanayici ve işadamlarına büyük ölçüde kalifiye elemana ihtiyaç olduğunu herkes biliyor." dedi.

 

YÖK kararı ile sanayicinin sevindiğini ve umutlandığını hatırlatan Mutafoğlu, Danıştay kararı ile bu umudun yarım kalacağını belirtti. Danıştay'ın bu kararını sanayiciye takılan bir çelme olarak gören Mutafoğlu, "Bu kararın tekrar gözden geçirilmesi ve yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. 10 binlerce insanımızın geleceğiyle oynamanın hiç kimseye bir faydası olamaz. Çocuklarımız geleceklerinden endişe etmeye başladı. Bu durumdan öğrenciler kadar aileler de çok rahatsız." şeklinde konuştu.

 

Kararın demokrasi açısından da üzücü olduğunu vurgulayan Mutafoğlu, "Gelişmiş ülkelerde daha ilköğretim döneminde öğrencilerin yeteneklerine göre meslek gruplarına ayırdıklarını çok iyi biliyoruz. İş dünyası açısından bu durum çok vahim. Danıştay bu kararla ne yapmak istiyor. Yoksa tek tip insan yetiştirmek mi istiyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir model yok. Danıştay'ın bu kararı 10 binlerce gencimizi mağdur edecek. Bu karar aynı zamanda eğitimde fırsat eşitliği ilkesine de ters." diye konuştu.

 

Kararın, ülkenin mesleki eğitim sistemine verilecek en büyük zarar olduğunu vurgulayan Mutafoğlu, ülkenin geleceğinin, her türlü siyasi mülahazanın üstünde olması gerektiğini kaydetti. GAPGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Mutafoğlu, son yıllarda alınan kararlarla yavaş yavaş mesleki eğitimin önünün açıldığını, ancak Danıştay'ın verdiği bu kararın pek akıl karı olmadığını söyledi.

Bu haber toplam 1090 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri