Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Garih cinayetinde müthiş iddia

14 Aralık 2008 / 15:23
Üzeyir Garih cinayeti, torununun üzerine mi yıkılacak tı? Bu müthiş iddia, ortalığı kasıp kavurdu. İşte o korkunç iddia;
Alarko Holding’de yöneticilik yapan Avukat Doğan Kasadolu, cinayet günü polisin Üzeyir Garih’in torununu kelepçeleyerek götürdüğünü, ailenin de işin üzerine gitmemeleri için tehdit edildiğini öne sürdü.

25 Ağustos 2001’de İstanbul Eyüpsultan’daki mezarlıkta bıçaklanarak öldürülen işadamı Üzeyir Garih cinayetinde 7 yol sonra şok bir iddia ortaya atıldı. Alarko Holding’de bir dönem İthalat Koordinatörü olarak çalışan Avukat Doğan Kasadolu, Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Ağır Ceza Savcılığı’na verdiği dilekçede Garih Ailesi’nin tehdit edildiğini savundu. Cinayetten sonra oğul İzzet Garih, kızı Dalia ve damadı Doron ile dost olarak zaman zaman görüştüklerini söyleyen Kasadolu, dilekçesinde cinayet günü yaşanan olayla ilgili şu ifadelere yer verdi:

ERGENEKON SAVCISINA ANLATTI

“Bu görüşmelerimizin birinde Üzeyir Garih ile aynı sitede ancak başka dairede oturan Damat Doron, Üzeyir Garih’in öldürüldüğü gün çok kısa bir süre sonra bir polis otosunun evlerine gelerek 2 oğlundan bir tanesine kelepçe takarak götürdüğünü, daha sonra yaptıkları görüşmelerde bu işin üzerine giderlerse cinayeti bu çocuğun işlediğini açıklayacakları şeklinde tehdit aldıklarını şahsıma doğrudan açıkça söylemiştir.”

"ANLATMAKLA RİSK ALDIM"

Bugüne kadar ailenin de kendisinin de bu ayrıntıyı açıklamaya korktuğunu belirten Kasadolu, dilekçesinde bu iddiaları cinayetten 7 yıl sonra neden şimdi açıkladığını şöyle anlattı: “Cinayet sanığı olarak tutuklanan Yener Yermez’in mahkum edilerek dosyanın kapatılmış olması üzüntümü bir kat daha artırmıştı. Bu cinayet dosyasının bu şekilde kapatılması ve ailenin de pasif bırakılması karşısında tarafımdan yapılabilecek herhangi bir işlemin olmadığı düşüncesini taşımakta iken cinayetin Ergenekon davasında ortaya çıkan detayları beni harekete geçirdi. Garih cinayetinin Ergenekon kapsamında incelenmesi karşısında tahkikat savcılarına duyduğum güven nedeniyle Adalet Bakanlığı’nda bazı görevlilerin bu kanun dışı eylem içerisinde olan şahıslarla işbirliği yaptıkları sabit olmasına rağmen risk alıp bildiğim bu önemli ayrıntıyı sunmayı görev biliyorum.”

TANIK KORUMA İSTEDİ

Kasadolu, soruşturmanın derinleştirilmesi halinde tanıklık yapabileceğini belitti ve savcılıktan tanık koruma programı güvencesine alınmasını talep etti.

İKİ TORUNU DA MIAMI’DE YAŞIYOR

Kasadolu, Garih’in hangi torununun kelepçelendiğini söylemedi. Üzeyir Garih’in kızı Dalia Garih’in Doron Herzikowitz ile evliliğinden Tal, Niv ve Nil adlı 3 çocuğu var. Erkek çocuklar Tal ve Niv 2001 yılında işlenen cinayetin ardından ABD’ye gitti. Eğitimleri için bu ülkeye gittikleri belirtilen çocukların Türkiye’ye hala dönmemesi iddialarla birlikte yeni bir anlam kazandı.
Kaynak:
Bu haber toplam 1018 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri