Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gaz Krizi yine kapıya dayandı

02 Ocak 2009 / 05:00
Rusya 2 yıl önce olduğu gibi yine Ukrayna'nın doğalgazını kesti. Gelişmeler gazın yüzde 30'unu bu hattan çeken Türkiye'yi de olumsuz etkiliyor.
Rusya, Ukrayna'dan alacaklarını tahsil edemediği için dün bu ülkeye gönderdiği doğalgazı tamamen kesti. Ancak enerji uzmanı Cenk Pala'nın verdiği bilgiye göre Türkiye'nin de bu kesintiden etkilenmesi muhtemel. 2006 yılında da Rusya, Ukrayna'ya verdiği gazı kesmiş gaz fiyatına yüzde 100 zam yapmıştı. Bu olayın sonrasında Türkiye'ye gelen gazın basıncında da düşüşler yaşanmıştı. Ukrayna üzerinden Türkiye'ye gelen Batı gaz boru hattından yıllık 14 milyar m3 gaz geliyor. Bu da Türkiye'nin toplam gaz ithalatının yüzde 30'una tekabül ediyor. Pala, Türkiye'nin Ukrayna ile ilişkilerinin bu süreçte etkili olacağını belirterek, "Eğer Ukrayna, Türkiye'ye gelen hattan gaz almaya başlarsa bu da Türkiye'yi etkileyecektir. Ama Avrupa'ya giden hattan gaz alırsa Türkiye sorun yaşamaz" dedi. Ancak önceki krizde Ukrayna Türkiye'ye gelen gazı kullandığı için Türkiye sorun yaşamıştı. Bu nedenle Ankara konu ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Rusya Başbakanı Vladimir Putin dün yaptığı açıklamada Ukayna'yı uyararak bu ülke üzerinden diğer müşterilere giden gazın kullanılmamasını istedi. Putin, "Böyle bir şey yaşanırsa bu transit ülkenin kendisi açısından önemli sonuçlar doğuracaktır" dedi.

90 MİLYON M3 DÜŞÜRDÜ
Rusya, Ukrayna'ya günlük 390 milyon m3 gaz pompalıyor. Ukrayna bu gazın 90 milyon m3'lük bölümünü kendi kullanıyor, kalan 300 milyon m3 ise Avrupa ve Türkiye'ye geliyor. Dün itibariyle Rusya Ukrayna'ya gönderdiği gaz miktarını 300 milyon m3'e düşürdü ve Ukrayna'nın kendi payına düşen gazı tamamen kesti. Gerekçe olarak da Ukrayna'nın gaz borcunu ödememesi gösteriliyor. Rusya Ukrayna'nın 2.1 milyar dolarlık borcunu ödemesini istiyor. Avrupa ülkelerinin bu süreçten negatif etkilenmemesi bekleniyor çünkü 2006'daki krizin ardından bu ülkeler stok kapasitelerini artırdılar.

KIYASIYA PAZARLIK YAPTILAR
Gazprom Ukrayna'nın 2009 yılında 1000 metreküp gaz için fiyatını 418 dolara çıkarma kararını açıklamamıştı. Bu da bir önceki yıla göre iki kattan fazla artış anlamına geliyor. 2008'de ödenen miktar 179.50 dolardı. Çarşamba günü Gazprom 250 dolarlık yeni bir öneri yaptı. Ukraynalı yetkililer ise bu öneriyi yine yüksek buldular. Ukrayna ise 201 dolarlık bir öneri yaptı ve Rusya'dan Ukrayna boru hatlarını kullandığı için 1000 metreküp için 100 km'de 2 dolar kira alacağını açıkladı. Rusya ise 250 dolar fiyatın değişmeyeceğini, kira bedelinin ise şu anki 1.70 dolarda kalacağını söyledi.
Kaynak:
Bu haber toplam 992 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri