Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazi Olayları Ergenekoncuların işi mi?

04 Temmuz 2008 / 09:28
Ergenekon kelimenin tam anlamıyla bilmece. Örgüt için öyle suçlamalar yapıldı ki bunlardan birisi de Erdoğan...
1995'te 23 kişinin öldüğü, 408 kişinin yaralandığı Gazi olaylarının ucu Ergenekon'a dayandı. Gözaltındaki Osman Gürbüz, kurduğu bir ekiple 3 kahve bir işyerini taradı..

Ergenekon Örgütü Soruşturması, polis kaynaklarına göre; 1995 yılında İstanbul Gazi Mahallesi'nde yaşanan Gazi Olayları'ndaki 'kilit' ismi ortaya çıkardı. 22 kişiyle birlikte gözaltına alınan sabıkalı Osman Gürbüz, kanlı olayların 'başrol' oyuncusu çıktı. 23 kişinin yaşamını yitirdiği olayları tetikleyen Alevi vatandaşların oturduğu 3 kahvenin taranmasının organizasyonunu Gürbüz yaptı. Görev o dönem binbaşı rütbesinde olan eski bir komutan tarafından verildi. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün talimatıyla salı sabahı 5'i emekli asker, 3'ü gazeteci 22 kişiyle birlikte Antalya'da gözaltına alınan 'Sahte Yeşil' olarak bilinen Osman Gürbüz'ün, 13 yıl önce 3 gün süren Gazi Olayları'nın, 'başrol oyuncusu ve organizatörü' olduğu ileri sürüldü.

BİNBAŞI GÖREV VERDİ
Halen İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sorgusu süren Gürbüz, iddiaya göre 28 Şubat süreci öncesinde kaos ortamı yaratmak amacıyla TSK'dan ihraç edilen binbaşı Bülent Öztürk, tarafından 'seçildi.' Gasp, cinayet gibi çok sayıda suçtan sabıkası bulunan Gürbüz, jandarma tarafından Özel Harp ve Psikolojik Savaş eğitimine tabi tutuldu. Ardından da 1995 yılında 'kanlı olaylar' için İstanbul'a gönderildi. Binbaşı Öztürk tarafından verilen kimliklerle İstanbul'a giriş yapan ve 'Küçük Hacı' kod adını kullanan Gürbüz, kendisine burada 10 kişilik bir ekip kurdu. Bu arada yasadışı DHKP-C örgütüyle Başbakan Recep Tayyip Erdogan'ın öldürülmesi için ilişkiye geçti ve pazarlık yaptı. Ayrıca Ülkü Ocakları'ndaki gençlerle de bağ kurdu. Gürbüz, yine iddiaya göre olayların çıkış noktası olarak da Gazi Mahallesi İsmet Paşa Caddesi üzerinde bulunan Alevi vatandaşların gittiği 3 kahvehaneyi hedef seçti. 12 Mart 1995 gecesi de kanlı senaryo için düğmeye bastı.

10 KİŞİLİK EKİP KURDU
Kurduğu 10 kişilik ekip, taksiyle 3 kahve ile bir işyerini silahla taradı. 67 yaşındaki Alevi Dedesi Halil Kaya, yaşamını yitirdi, 15 kişi yaralandı. Böylelikle istenilen gerçekleşti. Çıkan olaylar Gazi Mahallesi ile Ümraniye Mustafa Kemal Mahallesi'ne sıçradı. 15 Mart gününe kadar süren ve tarihe 12-15 Mart Gazi Olayları diye geçen çatışmalarda tam 23 kişi öldü, 408 kişi yaralandı. Kanlı Gazi Mahallesi olaylarının ardındaki isim olduğu iddia edilen Osman Gürbüz'ün Ergenekon Örgütü'yle ilgili olarak hazırlanacak ek iddianamede bu suçlamayla yer alacağı ileri sürüldü. Gürbüz'ün 1990'lı yıllarda birlikte hareket ettiği belirlenen Jİ- TEM'de görev yapan astsubaylardan İbrahim Özcan da Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınmıştı.
Kaynak:
Bu haber toplam 834 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri