Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazi Rektörü Çelik'e şikayet etti

10 Ekim 2008 / 09:30
Ata'nın emanet ettiği araziler elden gitmiş, ödenekler ise çarçur edillmiş! Gazili Ayhan, Bakan Çelik'e bakın nelerden şikayet etti.
Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan da YÖK'ün, görüş almadan üniversitelerinin kontenjanlarını artırdığını, bunun derslik sıkıntısına neden olduğunu belirterek, öğrenci affı kanununun bu dönemde çıkmasının öğrenci yoğunluğunu artıracağını kaydetti. Ayhan, ''Öğrencilere hak verilecekse verilsin ancak bu dönemde değil'' diye konuştu.

Gazi Üniversitesinde yeni akademik yılın başlaması dolayısıyla Mimar Kemaleddin Salonu'nda tören düzenlendi. Törene, Milli Eğitim Bakanı Çelik, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Gazi Üniversitesi Rektörü Rıza Ayhan 15 fakülte, 5 yüksekokulu, 11 meslek yüksekokulu ve 6 enstitü bulunan üniversitelerinde yeni kayıt yaptıranlarla birlikte 60 bin öğrencinin öğrenim gördüğünü kaydetti.
YÖK bize fikir sormadı!
Gazi Üniversitesinin Ankara'nın merkezinde olduğunu, bunun hem öğrencilere hem de üniversite çalışanlarına büyük avantajlar sağladığını ifade eden Ayhan, ancak bu kadar büyük bir üniversite olarak genişleme imkanı bulamadıklarını söyledi. Gazi Üniversitesinin temel sorunları arasında ''Mekan'' sıkıntısının başta geldiğini anlatan Ayhan, bu sıkıntılarına karşın YÖK'ün üniversitelerin kontenjanlarını artırırken görüş sormadığını belirtti.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayhan, ''Gazi Üniversitesinde yeni kayıt olanlarla birlikte 60 binin üzerinde öğrencimiz var. Bu yıl kontenjanımız YÖK'ün yaptığı yüzde 33'lük artışla 3 bin 305 kişi artmıştır. Üniversitelerden görüş alınmadan, dersliklerimiz yeterli değilken kontenjanlarımızın artırılması bizi zor duruma düşürdü'' dedi.

Ayhan, kontenjan artışından dolayı yaşadıkları sorunun yanı sıra ''Öğrenci affı''nın da kendilerini sıkıntıya sokacağını kaydetti. Ayhan, ''Af kanunu çıktığı anda buradaki izdihamı tahmin edebiliyorum. Öğrencileri oturtacak sıralar yok. Öğrencilere hak verilecekse verilsin ancak bu dönemde değil. Kontenjanların artırıldığı bu yıl bir de af kanunu ile dönecek öğrenciler nedeniyle yoğunluk yaşanacak'' diye konuştu.

Bütçemiz yetersiz!
Üniversitelerine ayrılan bütçenin yetersiz olduğunu söyleyen Ayhan, ''Performansa dayalı bütçe'' tahsis edilmesini istedi. Üniversitelere ayrılan bütçelerin nasıl kullanılacağını Maliye Bakanlığı ile Devlet Planlama Teşkilatı'nın belirlediğini, bu uygulamanın üniversiteyi sıkıntıya soktuğunu, neye ihtiyaç olduğunu en iyi üniversitenin tespit edeceğini söyleyen Ayhan, torba bütçe uygulamasına geçilmesini talep etti. Ayhan, ''Eğer başarılı olamazsak gereğini yaparsınız'' dedi.

Ayhan, üniversitelerin bütçelerinin az olması nedeniyle döner sermaye kaynaklarına başvurduğunu kaydetti. Ancak döner sermayelerle ilgili 6 Ağustos 2008'de bir kanun çıkarıldığını söyleyen Ayhan, ''Bu kanun birkaç ay daha yürürlükte kalırsa üniversite hastanelerinin kapılarına kilit vurulmak zorunda kalınacaktır'' diye konuştu.

Öğretim elemanları ile idari personelin ücretlerinin yetersiz olduğunu kaydeden Ayhan, zor koşullarda görev yaptıklarını ifade ederek, bu konuda gereken desteğin sağlanmasını istedi.

Ayhan, derslik, laboratuvar ihtiyacının karşılanması amacıyla Atatürk Orman Çiftliği'nin tarla olarak kullanılan kısmından yaklaşık 400 dönüm arazi satın alındığını ancak bunun geçmişte, ''Kat karşılığı inşaat sözleşmesiyle müteahhide ihale edildiğini'' belirterek, bu ihalenin iptal edilmesini talep etti.

Öğrenci Konseyi Başkanı Volkan Yılmaz da öğrenciler arasında yapılan bir ankete değinerek, sorunlarını dile getirdi.

Yılmaz, Aktütün Karakoluna yapılan saldırı ile dün Diyarbakır'daki saldırı konusunda, ''Üniversite gençliği olarak gerekiyorsa bizler üniversite eğitimini bırakarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin şerefli bir mensubu olmaya hazırız'' dedi.

Bakan Çelik'te hak verdi!
Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Çelik, Rektör Ayhan ile Öğrenci Konseyi Başkanı Yılmaz'ın konuşmalarına değinerek, gerekli notları aldıklarını kaydetti. Yükseköğretimdeki gelişmeleri anlatan Çelik, bugün 130 üniversite ve 3 milyona yakın öğrenci bulunduğunu belirterek, ''Alınan mesafe çok büyük'' dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1042 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri