Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başörtülü öğrenci LYS'ye ALINMADI

27.06.2010 23:42
Osmaniyede başörtülü öğrenciyi sınav salonuna sokmadılar

Osmaniye’de başörtülü öğrenciyi sınav salonuna sokmadılar

Osmaniye'de başörtülü bir kız öğrenci, 2010 Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) için başörtüsüyle girdiği salonda peruk takmak isteyince sınava alınmadı.


LYS-2'ye girmek için Osmaniye Anadolu Lisesi'ne gelen Gaziantep Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu Zehra Aldemir (17), 13 numaralı salondaki 10 nolu sıraya oturdu. İddiaya göre, sınav gözetmeni kadın öğretmen yanına gelerek, "Başınızı açmak zorundasınız" dedi. Bunun üzerine Aldemir "Sınav başladığında peruk takacağım" diye cevap verdi. Ancak kadın gözetmen tekrar "Peruk takmak yasak" şeklinde cevap verince, Aldemir bunun sorun olmaması gerektiğini söyledi. 
 Yaşanan bu diyalog üzerine Aldemir'in yanına sınıftaki diğer kadın gözetmen geldi. Kadın gözetmen Aldemir'e peruk takabileceğini ancak kulaklarının görünmesi gerektiğini söyleyince Aldemir, "Bu çok saçma böyle şey olur mu?" diyerek tepki gösterdi.  
 
Sınav salonuna alınmadı
Sınıfta birçok kız öğrencinin uzun saçlı ve kulaklarının örtülü olduğunu ima eden Aldemir, "Daha önce de sınava girdim, başımı bu şekilde açtım" diye cevap verdi. Aldemir'in cevabı karşısında kız öğrenciyi ikna etmeye çalışan kadın gözetmen, "Sizi sınava alamam" deyince sınıftaki diğer öğrencilerin de rahatsız olduğunu düşünen Aldemir, sınav salonundan dışarı çıktı.  

Salondan çıktıktan sonra da kendisine müdahale edildiğini ve ikna edilmeye çalışıldığını ifade eden Aldemir, "Ancak benim moralim bozulmuştu. Psikolojik olarak da sınava girecek halim kalmamıştı. Bu nedenle geri dönmedim ve dışarı çıktım" şeklinde konuştu. 

Bu arada Aldemir'i sınava getiren akrabası Necati Karataş ise uygulamanın yanlış olduğunu, hiç bir şekilde öğrenciye müdahale edilemeyeceğini sadece tutanak tutulması gerektiğini söyledi.

Bu haber toplam 2906 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri