Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazi'de rektörlük karğaşası

02 Temmuz 2008 / 11:25
Çankaya’nın ataması öncesinde seçimde ilk sıraları paylaşan adaylar birbirlerine girdi. Karşılıklı suçlamalar ve kulisler ‘çamur at izi kalsın’ diye yapılıyor….
Gazi Üniversite’sinde rektörlük seçimleri yapıldı, bitti. Ama adaylar arasındaki tartışmalar bitmedi. Bir ay içinde Çankaya tarafından yapılacak atama öncesinde, Cumhurbaşkanını etkilemek için basın yoluyla ‘çamur atma’ taktiği devreye sokuldu.

SEÇİMLER
Mevcut rektör Kadri Yamaç en çok oyu alarak ilk sıraya oturdu. Yamaç, Sezer tarafından atanmış ve kendisinden önceki MHP’ye yakın isim Rıza Ayhan’dan koltuğu kapmıştı. Ayhan, bu dönemde de aday oldu. İkinci sırayı aldı. Seçim sırasında, “Ben MHP’nin adayı değilim. MHP’nin adayı Haluk Tokuçoğlu” diye propaganda yaptığı bildirildi. Bu; seçmene olduğu kadar Çankaya’ya da bir mesajdı. Üçüncü sırayı ise Hasan Biri aldı. Biri, Ayhan’ın Başhekimi. Tokuçoğlu ise düşük bir oy alarak 5. sıraya yerleşti.

YAMAÇ GÜÇLÜ
Mevcut rektör Yamaç’ın ismi Çankaya’da favori isim. Bunu gören alt sıralardaki adaylardan arka arkaya suçlamalar gelmeye başladı.
Basına, ‘kayıp trilyon’ haberi servis edildi. Bazı basın kuruluşları; bu haberleri kontrol etmeden kullandı. İddiaya göre; Rektör Kadri Yamaç, 2004 yılında Akbank'tan alınan 3 trilyon liralık promosyonun bir bölümünü ‘yok etmişti.’ Suçlamalar Yamaç’a dönüktü. Yamaç hemen belgeleriyle açıklamasını yaptı:

AYHAN’IN DÖNEMİ
“Sözleşme gereği bankanın, 24 Mayıs 1983 tarih ve 2823 sayılı yasa ile Gazi Üniversitesi'ne satışına olanak tanınan Atatürk Orman Çiftliği'nden arazilerinin bedelinin karşılanması için 2 trilyon lira, üniversitenin sözleşmede belirtilen diğer bazı harcamaları için de 1trilyon lira ödeme yapması kararlaştırılmıştır. Gazi Üniversitesi'nin o dönemdeki rektörü olan Prof. Dr. Rıza Ayhan imzalı olarak 1 Temmuz 2004 tarihinde Akbank Genel Müdürlüğü'ne gönderilen yazı ile söz konusu ödemenin 1 trilyonluk kısmının Gazi Üniversitesi Vakfı'na bağışlanması, kalan 2 trilyon liralık kısmının ise Atatürk Orman Çiftliği'ne ödenmesi istenmiştir. Yönetimimiz döneminde bu karara bağlı kalınarak 2 trilyon lira söz konusu banka tarafından elektronik fon transferi yoluyla Atatürk Orman Çiftliği hesaplarına aktarılarak söz konusu arsaların tapuları alınmış, kalan 1 trilyon lira ise söz konusu sözleşme hükmü gereği Gazi Üniversitesi Vakfı'na bağışlanmıştır."

BİRİ YAPIYOR AMA
Yamaç, belgeleriyle kendi döneminde olmayan Rıza Ayhan döneminde gerçekleşen ve sonuçta kaybolmayan trilyonların hesabını veriyor. Aslında bu konu sürekli gündeme gelen ve belgelerle yanıtlanan bir konu. Rektörlük “Yapılanın ‘çamur at izi kalsın’ diye yapıldığını ve asıl hedefin Yamaç değil Ayhan olduğu ve Ayhan ile Biri’leri arasındaki çekişmenin kendilerine de sıçratıldığını” ileri sürüyor.

Anlaşılan o ki, Çankaya atamayı yapıncaya kadar daha çok; suçlamalar ve çekişmelere sahne olacak Gazi Üniversitesi...
Kaynak:
Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri