Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazprom, 500 kişiyi işten çıkaracak

18 Temmuz 2008 / 13:24
Rusya enerji devi Gazprom'un, çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkaracağı bildirildi.
Rusya'nın Kommersant gazetesinin haberine göre, Gazprom 1 Ocak 2009 tarihinde 500'den fazla çalışanı işten çıkarmayı planlıyor. Haberde konuyla ilgili kararnamenin Gazprom Başkanı Aleksey Miller tarafından imzalandığı da belirtiliyor. Çıkarılan işçiler arasında üst düzey yöneticilerin de olabileceği belirtildi.

Gazprom'dan yapılan açıklamada ise, 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren çok sayıda çalışanın işten çıkarılacağı ile ilgili haberler doğrulandı. Söz konusu açıklamada, "Gazprom, kadro azaltma ve kendi bünyesindeki kurumların iyileştirilmesi konusunda plan hazırlıyor. İşçi çıkarma uygulaması önümüzdeki yıldan itibaren başlatılacak." denildi.

Kommersant'a yakın Gazprom Yönetim Kurulu'ndan bir kaynak, şirketin bazı birimlerinde yüzde 20 işçi çıkarmanın söz konusu olacağını ve bazı birimlerde ise konuyla ilgili hiçbir uygulama yapılmaya gerek olmayacağını kaydetti.

Habere göre, 2007 yılında fazla harcama yapan Gazprom'un bu masraflar sonucunda işçi çıkarmaya karar verdiği belirtiliyor. Şirketin 2007 yılında maaş ödeme masraflarının 248,9 milyar rubleye (10 milyar dolar) kadar yükseldiği belirtildi.

Rus ekonomi uzmanları ise Gazprom'un işçi çıkarmakla iktisat yapmasını yanlış bir yöntem olduğunu ve hiçbir yarar sağlamayacağını belirttiler.
Bu haber toplam 786 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri