Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazze Raportörü ABD'ye Meydan Okudu

23.10.2009 05:09
Gazze'deki savaş suçlarını ortaya koyan Goldstone, raporun 'taraflı ve hatalı' olduğunu savunan ABD'yi ispata çağırdı.
BM İnsan Hakları Komisyonu tarafından kabul edilen ve İsrail'i uluslararası alanda zor duruma sokan Goldstone Raporu'nu hazırlayan Güney Afrikalı yargıç Richard Goldstone, rapora ve kendisine yönelik suçlamalara sert tepki verdi.

El Cezire'ye konuşan Goldstone, Gazze'de İsrail'in savaş suçu işlediğini kaydeden raporu "taraflı ve hatalı" ilan eden ABD yönetimini, iddialarını ispat etmeye çağırdı.

Şimdiye kadar rapordaki 'hatalar' konusunda Obama yönetiminin ortaya hiçbir şey koymadığını belirten Goldstone, "Eğer herhangi bir yanlışlık bulurlarsa, duymaktan mutlu olurum" dedi.

Goldstone, ABD yönetiminin bir yandan İsrail'e raporun öngördüğü şekilde soruşturma başlatmasını söylerken, bir yandan da raporu eleştirdiğine dikkat çekti.

Kendisine yönelik eleştirileri dile getirenlerin raporu okuduğuna bile inanmadığını söyleyen Güney Afrikalı yargıç, "hala hiç kimse rapordaki ciddi suçlamalara cevap vermedi, sadece eleştiriyorlar" dedi.

Kendisi de bir yahudi olan Güney Afrikalı yargıç Richard Goldstone tarafından hazırlanan rapor, BM'de ABD'nin de aralarında olduğu 6 üye ülkenin hayır oyuna karşılık 25 evet oyu ile kabul edilmişti.
Bu haber toplam 1274 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri