Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazze acı hikâyelerle dolu

21 Ocak 2009 / 17:15
İsrail'in yerle bir ettiği Gazze'nin her sokağı acı hikâyelerle dolu (haber izlenim)
Zeytun Mahallesi, İsrail bombardımanları boyunca ismini en fazla işittiğimiz yerlerden biriydi. Eddaye ailesinin başına gelenler ise uzun yıllar unutulmayacak gibi. Sabah namazı vakti, 4 katlı binaları başlarına yıkıldığında ailenin yetişkinleri sabah namazı kılmak için ayaktaydı. Enkaz altından sağ çıkarılan tek kişi Amr Faiz Musbah Eddaye (28) İsrail'in uyarı ateşi etmeden bir anda F-16 uçaklarından başlarına bomba yağdırdığını belirtiyor.

Gazeliler, İsrail'in genellikle meskun mahalleri vurmadan 5 dakika önce uyarı füzeleri fırlattığını, daha sonra ise o bölgeyi bombaladıklarını söylüyor.

En alt katta olmalarına rağmen kendisinin sağ kurtulduğunu, ailenin diğer tüm bireyleri babası, annesi kardeşleri, yeğenleri, yengelerinin hayatını kaybettiğini anlatıyor Amr Eddaye. Her şeyin birkaç saniye içinde gerçekleştiğini ifade eden Amr Eddaye ailesinden hiç kimsenin Hamas ya da başka bir İslami grupla ilişkisi bulunmadığını tam tersine El Fetih taraftarı olduklarını dile getiriyor.

Eddaye ailesine ait binayla birlikte yanındaki tek katlı ev de saldırının hedefi oluyor. O sırada oğlunun evde bulunmadığını belirten babası Selame Dib Erray (50), oğlunun binasının yerle bir olduğunu, kendi binasının da büyük bir zarar gördüğünü ifade ediyor.

Zeytun Mahallesinin diğer bir ucunda ise gazeteci olmak isteyip de hayatı kararan genç bir kızın dramını dinliyoruz. 14 yaşındaki kızı Cemile'nin kardeşleri ve kuzenleriyle teras katında oynarken, İsrail füzelerinin hedefi olduğunu belirten baba Muhammed Habbaş, kızının iki bacağını kaybettiğini, kardeşinin bir çocuğunun da bacağının koptuğunu belirtiyor. Kendisi ve kardeşinin de bu saldırı sonucu birer çocuğunu yitirdiğini anlatan Habbaş, casus uçağından mı yoksa tanklardan mı ateş edildiğini anlayamadıklarını söylüyor.

Kızının televizyon izleyerek bir gazeteci gibi olayları anlattığını ve her defasında da gazeteci olmak istediğini anlatan baba Habbaş, olaydan sonra kızıyla kardeşinin oğlunun Suudi Arabistan tarafından götürüldüğünü belirtiyor.

Şüphesiz Gazze'deki dramın merkez üssü Şifa Hastanesi'ydi. Koridorlarındaki koşuşturmalarla tüm dünya bu drama şahitlik etmişti. Hastanede 60'tan fazla doktor gelen acil hastaları tedavi etmeye çalışmıştı. Hastanenin doktorları arasında Çapa Tıp Fakültesi mezunu Dr. Ömer El Manasıra da bulunuyor.

Savaş süresince mevcut yoğun bakım ünitesine 4 oda daha eklediklerini belirten Dr. Manasıra, şu anda gelen hasta sayısının neredeyse sıfıra indiğini belirtiyor.

İsrail'in kullandığı fosfor gazından dolayı çok sayıda hastanın ağır yaralandığını ve bunlara müdahale etmelerinin imkansız olduğunu ifade eden Dr. Manasıra, kimyevi madde kapsadığını tahmin ettikleri kurşunların da bazı hastaların bünyelerinde büyük tahribatlar yaptığını söylüyor. Dr. Manasıra, "Pansıman edip bandajladığımız kısımlar bir süre patlıyordu. Bu tür hastalara da müdahale şansımız çok fazla olmadı." diyor.


"OBAMA'NIN GÖREVE BAŞLADIĞINDAN BİLE HABERİMİZ YOK"

Dünyada büyük bir ümitle beklenen Barrack Obama, İsrail işgalinden yeni çıkan Gazze'de hiçbir heyecan meydana getirmedi.

İtalya'nın Gazze'deki yardım kurumlarında görevli doktorlardan Abdurrahman Muhammed (33), Obama'nın göreve başladığından bile haberi olmadığını ifade ediyor. ABD'nin Filistinlilere yönelik politikasının tamamen İsrail tarafından belirlendiğini söyleyen Muhammed, yeni ABD yönetiminin kendileri hakkında çok da olumlu bir politika izleyeceklerini sanmadığını vurguluyor.

Mühendis Nur Mahmut (27) da ABD başkanlık koltuğuna kim oturursa Filistinlilere yönelik politikanın değişmesini beklemediklerini söylüyor. Mahmut'a göre Obama ile selefi George Bush arasında çok da büyük bir fark olmayacak.

Gazeteci Ahmet Ebu Vatfa (30) ise en azından Obama'nın konuşmalarının ümit verdiğini söylüyor. Obama konusunda konuşmanın henüz erken olduğunun altını çizen Vatfa, önümüzdeki aylarda yeni ABD yönetiminin Filistin konusunda nasıl bir politika izleyeceklerini göreceklerini belirtiyor. (CİHAN)
Kaynak:
Bu haber toplam 722 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri