Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kaptan'ın Derin Şüphesi

01.06.2010 22:25
'Gazze' gemisinin kaptanı Talat Can Soner "Verilen suyu içince psikolojimiz değişiyordu" dedi

İsrail'in Gazze'ye yardım malzemesi götüren gemilere yaptığı saldırıda zarar gören 'Gazze' gemisinin kaptanı Talat Can Soner, operasyon sırasında İsrail askerlerine karşı koymamalarına rağmen, İsrail askerlerinin gelişigüzel ateş ettiğini ancak, kendilerinin söylendiği gibi su ile İsrail askerlerine saldırıda bulunmadıklarını aktardı.

Gözaltında bulundukları sırada kendilerine tadı çok farklı ve şüphe içeren bir su içirildiğini ifade eden Soner, tahlil yaptıracağını söyledi.

Gazze'ye yardım malzemesi götüren Gazze gemisinde bulunan kaptan Talat Can Soner, arkadaşı Hüseyin Tokalak ile İHH binasında basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yerli ve yabancı basından çok sayıda gazeteci takip etti.

Kendilerinin İskenderun Limanı'ndan çıktığını ve gemilerinin Türk bayraklı olduğunu ifade eden Kaptan Soner, mevcut legal rotaları takip ettiklerini ve hiçbir illegal rota takibi yapmadıklarını belirtti. Yolculuk esnasında hiçbir anormalliğin yaşanmadığını kaydeden Soner, saldırı esnasını şöyle anlattı: "Ortada bize karşı gelen bir şey yoktu. Geminin önünde toz bulutu gibi bir şey göründü. Toz bulutunun arasından ışıklar görünmeye başladı.

Daha sonra helikopterler uçaklar görmeye başladık. Ve tüm gördüklerimizi Mavi Marmara'ya rapor ettik. Mavi Marmara bizim arka rotamızdan gelmeye başladı. Toz bulutun içinden zodyak tipi botlar geldi. Helikopterler alçaldı. Türk bayraklı gemi olduğumuzu, yolcuların sivil olduğunu, gemide silah olmadığını, uluslararası sularda olduğumuz için durdurulamayacağımızı söyledik.

İsrail askerleri 'vuracağız, batıracağız' diyerek tehditler savurdu. Bir anda direk ateş açmaya başladılar. Sağı solu yok. Gözümüzle gördük önü arkası ayırt edilmeden ateş edildi. Bir ara dumanlar çıkmaya başladı. Helikopterler inmeye başladı. Mavi Marmara gemisindeki kaptan bize 'İnsanları öldürüyorlar. Çok sayıda yaralı var' dedi."

Kendilerine müdahale eden askerlerin 'Combat' adı verilen bir tim olduğunu aktaran Soner, iki askerin bir şahsın başında beklediğini ve silah namlularının gözaltındaki şahısların kafalarına doğru tutulduğunu söyledi.

İÇMEMİZ İÇİN VERİLEN SU ŞÜPHELİ, TAHLİL YAPTIRACAĞIM

Kendilerine verilen sudan şüphe duyduklarını belirten Soner, "Verilen suyu içince ağzımıza acımsı bir tad geliyordu. Aniden acıkıyor. Aniden susuyorduk. İçtiğimiz neyse sürekli ruh halimiz değişiyordu. 24 saat uykusuzduk. Üzerimizde büyük bir baskı vardı. Türkiye'de tahlil yaptıracağım" ifadelerini kullandı. Soner, söylendiği gibi İsrail askerlerine su sıkmadıklarını belirtti.

Bu haber toplam 1402 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri