Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şehit haberine düzeltme

04.06.2010 15:43
Yıldırım yanlış bir bilgilendirme sonucu böyle bir haber verdiğini ifade ederek, Söylemez'in halen ameliyatta olduğunu bildirdiler.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, ağır yaralı durumda tedavi gören Uğur Süleyman Söylemez'in de şehit olduğunu açıkladı. İHH yetkilileri, Yıldırım yanlış bir bilgilendirme sonucu böyle bir haber verdiğini ifade ederek, Söylemez'in halen ameliyatta olduğunu bildirdiler.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, yardım filosunda şehit olan gazeteci Cevdet Kılıçlar'ın cenaze töreninde TVNET'te canlı yayına katıldı.

Söyleşinin hemen başında Söylemez'in şehadet haberini aldığını belirten Yıldırım, ''Türkiye'nin büyük işadamlarından Uğur Süleyman Söylemez, kafasından vurulmuştu'' diyerek üzüntüsünü ifade etmişti.

Söylemez'in hayır hasenatta örnek bir insan olduğunu kaydeden İHH Başkanı, yaralı olduğu sırada Söylemez'i İsrail hastanelerine göndermek istediklerini ancak 2 saatlik uğraşları boyunca kendilerinin buna karşılık ölümle tehdit edildiğini anlatmıştı.

Yaralıların da işkenceye maruz kaldıklarını ifade eden Yıldırım, Söylemez'in hastaneye götürülmek için helikoptere bindirilirken uzun süre havada bekletildiğini söylemişti.

İHH yetkilileri, Yıldırım yanlış bir bilgilendirme sonucu böyle bir haber verdiğini ifade ederek, Söylemez'in halen ameliyatta olduğunu bildirdiler.Yıldırım sözlerini şöyle sürdürmüştü:

''Uğur ağabeyimizin ölümü bizim gözlerimiz önünde işkenceyle olmuştur. Zamanında gitseydi kurtulabilirdi. (İsrailliler) yaralılarımıza bilerek yardım etmediler. Her safhayı uzattılar; yaralıları almayı, konuşmayı, helikopterin gelişini, sorgulamayı uzattılar. Yaraların olduğu yerlere elleriyle bastılar. Bizler bir hayvana dahi böyle muamele etmeyiz.''

KILIÇLAR'IN SON YOLCULUĞU

Kılıçlar'ın cenazesi, cenaze namazının kılınacağı Beyazıt Camisi'ne ulaştırılarak musalla taşına konulduğunda tekbirler getirildi.

Kılıçlar'ın cenazesinin üzerinde Kelime-i Tevhid yazılı yeşil bayrağa sarıldığı dikkat çekerken, cenazenin konulduğu musalla taşının arkasındaki duvara ''Şehit olarak yaşadı, şahit olarak rabbine kavuştu'' ve ''Vurulmuş tertemiz alnından uzanmış yatıyor, Filistin uğruna ya Rab ne güneşler batıyor'' yazılı pankartlar asıldı.

Cenazeye katılan grup, sık sık ''Kahrolsun İsrail'' ve ''İsrail bunun hesabını verecek'' şeklinde sloganlar attı.

Çevrede çok geniş güvenlik önlemlerinin alındığı bölgede, cenazenin konulduğu alanın çevresi bariyerlerle çevrildi. Alana sadece Kılıçlar'ın yakınları ile basın mensupları alındı.

Bu arada, cenaze törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun da çelenk gönderdikleri görüldü.

Bu haber toplam 1564 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri