Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazze Şehitlerimizi uğurladık

04.06.2010 17:25
Gazze'ye insani yardım götüren gemiye İsrail askerlerinin müdahalesi sırasında hayatını kaybedenler son yolculuğuna uğurlanıyor.

İŞTE TÜM İLLER

Gazze'ye insani yardım götüren gemiye İsrail askerlerinin müdahalesi sırasında hayatını kaybedenler son yolculuğuna uğurlanıyor. İHH personeli Cevdet Kılıçlar, Beyazıt Meydanı'ndan son yolculuğuna uğurlandı.

SALDIRIDA HAYATINI KAYBEDENLERDEN GAZETECİ CEVDET KILIÇLAR, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısında hayatını kaybedenlerden İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfının internet sayfası sorumlusu gazeteci Cevdet Kılıçlar'ın cenazesi son yolculuğuna uğurlandı.

Kılıçlar'ın cenazesi, cenaze namazının kılınacağı Beyazıt Camisi'ne ulaştırılarak musalla taşına konulduğunda tekbirler getirildi.

Kılıçlar'ın cenazesinin üzerinde Kelime-i Tevhid yazılı yeşil bayrağa sarıldığı dikkat çekerken, cenazenin konulduğu musalla taşının arkasındaki duvara ''Şehit olarak yaşadı, şahit olarak rabbine kavuştu'' ve ''Vurulmuş tertemiz alnından uzanmış yatıyor, Filistin uğruna ya Rab ne güneşler batıyor'' yazılı pankartlar asıldı.

Cenazeye katılan grup, sık sık ''Kahrolsun İsrail'' ve ''İsrail bunun hesabını verecek'' şeklinde sloganlar attı.

Çevrede çok geniş güvenlik önlemlerinin alındığı bölgede, cenazenin konulduğu alanın çevresi bariyerlerle çevrildi. Alana sadece Kılıçlar'ın yakınları ile basın mensupları alındı.

Bu arada, cenaze törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun da çelenk gönderdikleri görüldü.

SALDIRIDA HAYATINI KAYBEDENLERDEN LİSE ÖĞRENCİSİ FURKAN DOĞAN, TOPRAĞA VERİLDİ

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yaptığı saldırıda hayatını kaybedenlerden lise öğrencisi Furkan Doğan (19), Kayseri'nin Talas ilçesinde toprağa verildi.

Furkan Doğan için Hunat Camisi'nde düzenlenen törene yakınları, okul arkadaşlara, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Kayseri milletvekilleri Ahmet Öksüzkaya ve Yaşar Karayel, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Melikgezi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, siyasi partilerin il başkaları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, İHH Kayseri Şubesi yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenaze namazını kıldıran Kayseri Müftüsü Şaban İşlek, yaptığı konuşmada, Furkan Doğan'ın şehitlik mertebesine ulaştığını ifade ederek, ''Hepimizi başı sağ olsun. Başı sağ olsun demek eski bir gelenek. Yani devletimiz başsız kalmasın demek. Furkan yardım götüren masum bir çocuktu. Şehitlik mertebesine ulaştı. Terör yüzünden çok şehit verdik. Şehitlik Allah katında en yüce makamdır'' dedi.

Kılınan namazından sonra Furkan Doğan'ın Türk ve Filistin bayraklarına sarılı tabutu Talas Caddesi'ne kadar vatandaşlarca taşındı.

Cenaze törenine katılanlar sık sık ''Kahrolsun İsrail', ''İsrail akıttığı kanda boğulacak'' ''Şehitler ölmez'' diye slogan attı.

Furkan Doğan'ın cenazesi daha sonra Talas ilçesi Reşadiye Mahallesi'ndeki aile mezarlığında toprağa verildi. Doğan'ın tabutundaki Türk ve Filistin bayrağı, definden sonra babası Ahmet Doğan'a teslim edildi.

CENGİZ SONGÜR'ÜN CENAZESİ, İZMİR'DE TOPRAĞA VERİLDİ

İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren gemilere düzenlediği saldırıda hayatını kaybeden Cengiz Songür'ün (47) cenazesi İzmir'de toprağa verildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi'ndeki cenaze törenine Songür'ün eşi Nurcan, çocukları ve kardeşleri, gemide bulunan gönüllülerden Musa Çoğaş, Yıldız Çiçekdağ, Emin Bozkuş, Harun Aktürk ve Hayrettin Aydın'ın yanı sıra AK Parti İzmir milletvekilleri Taha Aksoy, İbrahim Hasgür, İzmir Valisi Cahit Kıraç ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Namaz öncesinde vatandaşlar, gemide Songür'ün yanında olanlara sarılarak geçmiş olsun dileklerini iletti. Taziyeleri kabul eden Cengiz Songür'ün tek oğlu İsmail Songür'ün gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Olayda yaralanan Musa Çoğaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail askerlerin son teknoloji silahlarla geldiğini, ancak yüzlerinde korku gördüklerini öne sürdü. 

Çoğaş, gemide giydiği ayakkabısının üzerindeki kan izlerini gazetecilere gösterdi.

 Cenaze namazı öncesi yaralı Musa Çoğaş, Songür'ün tabutunu öptü. Songür'ün cenaze namazını, amcasının oğlu Kemal Songür kıldırdı.

Cenazenin taşınması sırasında Songür'ün ablası Adife İnce sinir krizi geçirdi.

Cengiz Songür'ün cenazesi Buca'daki Kaynaklar Mezarlığında toprağa verildi.

İBRAHİM BİLGEN'İN CENAZESİ, SİİRT'TE TOPRAĞA VERİLDİ

İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren gemilere saldırısında hayatını kaybeden İbrahim Bilgen'in (70) cenazesi Siirt'te toprağa verildi.  

Bilgen'in cenazesi uçakla İstanbul'dan Diyarbakır'a oradan da kara yoluyla Siirt'teki Çarşı Hacı Abdülhakim Camisi'ne getirildi.

Cenaze törenine, gemide bulunan gönüllülerden Metin Yardım ve Bilgen'in yakınlarının yanı sıra Siirt Valisi Musa Çolak, AK Parti Milletvekilleri Afif Demirkıran, Yılmaz Helvacıoğlu, Ahmet İnal ve M.Emin Ekmen ile Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Vehbi Hatipoğlu ve Siirt Emniyet Müdürü Celali Topuz da katıldı.

Bilgen'in cenazesi, namazın ardından Şeyh Musa Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Törene katılan binlerce vatandaş, Türk ve Filistin bayrakları taşırken, tören boyunca İsrail aleyhinde slogan attılar.

MAVİ MARMARA GEMİSİ'NDE HAYATINI KAYBEDEN CENGİZ AKYÜZ'ÜN CENAZESİ TOPRAĞA VERİLDİ

Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara Gemisi'nde İsrail askerlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybeden Cengiz Akyüz'ün cenazesi, Hatay'ın İskenderun ilçesine bağlı Bekbele beldesinde toprağa verildi.

İstanbul'dan uçakla Hatay'a getirilen Cengiz Akyüz'ün (41) cenazesi, eşi Nimet Akyüz, babası Bahattin Akyüz ve çocukları tarafından Hatay Havaalanı'ndan konvoy eşliğinde İskenderun ilçesindeki Kaptan Paşa Camisi'ne getirildi.

Burada kılınan namazın ardından, cenaze, yine konvoy eşliğinde, İsrail aleyhine atılan sloganlar eşliğinde Şehit Pamir Caddesi'ne getirildi.

İskenderun Müftüsü Hamdi Kavillioğlu tarafından kıldırılan namazının ardından Akyüz'ün cenazesi Bekbele beldesinde toprağa verildi.

Cenaze törenine, Cengiz Akyüz'ün ailesi, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Belediye Başkanı Yusuf Civelek ile vatandaşlar katıldı.

-''BABAMLA GURUR DUYUYORUM''

Cengiz Akyüz'ün oğlu Furkan Akyüz (14), babasıyla gurur duyduğunu belirterek, ''Ben de bu yolda şehit olmaya hazırım'' dedi. Baba Bahattin Akyüz de oğluyla gurur duyduğunu söyledi.

Cenaze törenine katılan ve Gazze'ye yardım götüren gemide bulunan İskenderun İnsani Yardım Derneği Başkanı Zekeriya Kanat da gazetecilere yaptığı açıklamada, Cengüz Akyüz ile son olarak birlikte namaz kıldıklarını, ardından saldırının gerçekleştirildiğini ifade ederek, ''İsrail askerleri kelepçeleri bileklerimize sıkarken 'one minute' diyorlardı. Hınçlarını o şekilde alıyorlardı'' dedi.

ÇETİN TOPÇUOĞLU ADANA'DA UĞURLANIYOR

Gazze'ye insani yardım götüren gemide İsrail askerlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybeden milli tekvandocu Çetin Topçuoğlu, Adana'da düzenlenen törenle toprağa verildi.

Gazze'ye insanı yardım götüren gemide, 2008 yılında Tekvando Avrupa Poomse Şampiyonası'nda birinci olan eşi Çiğdem ile birlikte bulunan ve İsrail askerlerinin müdahalesi sırasında hayatını kaybeden Çetin Topçuoğlu'nun (54) cenazesi, konvoy eşliğinde merkez Çukurova ilçesi Huzurevleri Mahallesi'ndeki evine götürülmesinin ardından tören için Sabancı Merkez Camisi'ne getirildi.

Burada cuma namazı sonrası düzenlenen cenaze törenine Topçuoğlu'nun ailesi ve yakınlarının yanı sıra Adana Valisi İlhan Atış, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Mustafa Tuncel, AK Parti Milletvekili Vahit Kirişçi, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci, AK Parti İl Başkanı Mustafa Kebude ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yardım gemisine Adana'dan katılanlardan Cihangir Pakdil, burada kalabalığa hitaben kısa bir konuşma yaptı. Topçuoğlu'nun cenazesi, kılınan namazın ardından Kabasakal Mezarlığı'na götürülerek toprağa verildi.

Tören sırasında, vatandaşlar, ''Kahrolsun İsrail'' şeklinde sloganlar attı. Bazı vatandaşların da sıcaktan baygınlık geçirdikleri gözlendi.

CENAZENİN ADANA'YA GETİRİLİŞİ

Gazze'ye insani yardım götüren gemiye İsrail askerlerinin müdahalesinde hayatını kaybeden ve Avrupa şampiyonasında dünya ikinciliği bulunan tekvandocu Çetin Topçuoğlu'nun cenazesi toprağa verilmek üzere Adana'ya getirildi.

Yardım gemisinde eşiyle birlikte bulunan 2008 yılında Tekvando Avrupa Poomse Şampiyonası birincisi Çiğdem Topçuoğlu, İstanbul'a gelen oğlu Aytek'le birlikte eşinin cenazesini Adana'ya getirdi. Topçuoğlu, ''Adana'ya bir şehit kazandırdık. Eşimi bu şekilde getirmeyi Allah bize nasip etti. İnşallah bundan sonra kalan canlarımızla, oğlum ve ben bir sonraki filoda aynı şekilde yer alacağız'' dedi.

Çiğdem Topçuoğlu, havalimanı kargo bölümü sahasında kendilerini bekleyenlere seslenerek şunları söyledi:

''Sizlerin şu anda yaptığı, sözün bittiği an. Sizlerle gurur duyuyorum. En başta Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ile ve sonra da onu destekleyen halk kitlesiyle gurur duyuyorum.

Orada gerçekten çok zor anlar yaşadık. Denizin ortasında tek başınaydık ve Allahımız vardı. Sizin o dualarınızla bayanların burnu bile kanamadan buraya gelindi. Ama birilerinin, kanını akıtması gerekiyordu. Bu akan kan da aramızdan seçilen benim eşime nasip oldu. Orada bizler çok farklı muamelelere tabi tutulduk. İşkenceler yapıldı. Gözaltına alındık ve her şeyimize el konuldu. Ama bir tek kalbimize dokunamadılar. Kalbimize dokunamadılar, çünkü biz Allah'ın kullarıyız.''

Aytek Topçuoğlu da tekvandocu olan babasının ''ahiret şampiyonluğu kazandığını'' söyledi.

Babası öldüğünde boynunda bulunan kanlı bayrağı öperek başına koyan Aytek Topçuoğlu, ''Ben 2002 yılında İtalya'da yapılan kickboks şampiyonasında şampiyon oldum ve tekvandocu olan annem ve babamı geçtim. Onlar da 2008 yılında yapılan tekvando şampiyonasında dereceye girdiler ve beni geçtiler. Şimdi babam şehit olarak yine beni geçti. Benim de bundan sonraki hedefim ahiret şampiyonluğu'' dedi.

İnsani Yardım Vakfı yönetim kurulu üyesi Ahmet Kurt da Gazze'deki ambargoyu kırmak amacıyla önce araç konvoyu, 2 ay önce de gemi filosu çalışması başlattıklarını söyledi.

Bu konudaki çalışmayla ilgili olarak Türkiye'nin tüm il ve birçok ilçesinde toplantılar düzenlediklerini belirten Kurt, ''Adana'da düzenlenen bu toplantıya çok sayıda heyecanlı kardeşimiz ilgi gösterdi. Bunlardan birisi de Çetin ağabeyimizdi. İsrail gemileri karşımıza çıkana kadar güzel bir yolculuk yaptık'' dedi.

Gemide 43 ülkeden farklı dinlere mensup yolcular bulunduğunu anlatan Kurt, şöyle konuştu:

''Gemide bulunanların ortak gayesi insanlığın vicdanını dile getirmek, Gazze'ye ambargoyu kırmak ve 1,5 milyon insanı açık cezaevinden kurtarmaktı.

Ancak, İsrail askerleri bu kutlu konvoya uluslararası sularda kanun ve sözleşmeleri hiçe sayarak saldırı düzenledi. İsrail askerleri 1,5 saatte, daha önce İstanbul'da şehir hatlarında çalışan gemide bulunanları zor zaptedebildi. O gemideki direnişin en şanlı kahramanlarından biri de güvertede bulunan Çetin ağabeydi. Ve bunu şahadetiyle ödedi. Şehitler tarihe geçecek.''

Yardım gemisine Adana'da katılanlardan Fevziye Şenoğlu, Cihangir ve Fatma Pakdil kalabalığı selamladı. Bu arada yine gemide yer alan yaralı oldukları belirtilen Suat Koşmaz ve Muhyettin Yıldırım'ın tedavilerinin Ankara'da sürdüğü bildirildi.

Kalabalık daha sonra, öğle namazından sonra Kabasakal Mezarlığı'nda toprağa verilecek olan Çetin Topçuoğlu'nun Huzurevleri Mahallesi'ndeki evine gitti.

MAVİ MARMARA GEMİSİNDE HAYATINI KAYBEDEN DÜNYA İKİNCİLİĞİ UNVANI BULUNAN TEKVANDOCU ÇETİN TOPÇUOĞLU'NUN CENAZESİ EVİNE GETİRİLDİ

Gazze'ye insani yardım götüren gemide İsrail askerlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybeden ve dünya ikinciliği bulunan tekvandocu Çetin Topçuoğlu'nun bir radyoya yazdığı son mektubunda ''Bana dua edin. Şehit olmam için, şahit olmam için'' ifadesini kullandığı öğrenildi.

Gazze'ye insanı yardım götüren gemide, 2008 yılında Tekvando Avrupa Poomse Şampiyonası'nda birinci olan eşi Çiğdem ile birlikte bulunan ve İsrail askerlerinin müdahalesi sırasında hayatını kaybeden Çetin Topçuoğlu'nun (54) cenazesi, konvoy eşliğinde merkez Çukurova ilçesi Huzurevleri Mahallesi'ndeki evine getirildi.

Apartmanın bulunduğu sokağa Türk ve Filistin bayrağı asılırken, cenazeye karşılayanların ellerinde de her iki ülke bayraklarının olduğu görüldü.

Cenaze, burada getirildiği araçtan indirilerek bir süre apartmanın altındaki bir odada bekletildi. Bu sırada Topçuoğlu'nun eşi Çiğdem ve oğlu Aytek Topçuoğlu, yakınlarının ve ziyaretçilerin başsağlığı dileklerini kabul etti.

TOPÇUOĞLU'NUN BİR RADYOYA YAZDIĞI SON MEKTUBUNDAN: ''BANA DUA EDİN. ŞEHİT OLMAM İÇİN, ŞAHİT OLMAM İÇİN''

Bu arada, Topçuoğlu'nun Gazze'ye yardım götüren gemilere binmeden önce özel bir radyoya yazdığı belirtilen mektubu da basın mensuplarına gösterildi.

Toğçuoğlu'nun ''şehitlik'' ve ''şahitlik'' kavramlarını anlattığı mektubu şöyle:

''İnsanlar hayatlarında bir kez doğar ve ölür. İnsanlara ilahi şahadet şansı doğumundan ölümüne kadar verilir. Bizler yaşarken ilahi şahadet şansını yakaladık. Sizlerin maddi manevi katkılarıyla bu kutlu yolculuğa, Gazze konvoyuna, Filistin'e yol açık kervanına katıldık. Bu kutlu yolculuk Filistin'e yol açık konvoyunda kendi adıma farklı değerlerle tanıştım. Hayatım çok değişti. Dualarımda sadece kendime ve aileme dua yaparken şimdi ise dualarım ümmete.

Yaşam bir gerçektir. Ölüm de bir gerçektir. Hakikat ise yaşarken ölümüne, öldüğünde de yaşadığına şahit olmaktır. Bizler şimdi şu esnada anı yaşıyoruz. Yaşanan an kendi tarihini yaşatır insana. Biz burada kendi tarihimizi ve anımızı yaşarken Gazze'deki din kardeşlerimiz de kendi tarihlerini yaşıyorlar. An be an tarih yazıyorlar. Onlar ile bizlerin yaşadığı tarih arasında bir fark var. Biz bireysel onlar ise toplumsal yaşıyorlar tarihlerini. Yaşayarak yazdıkları bu tarih ümmeti, Muhammed ümmetini canlandırıyor. Onlar biz ölmeyelim diye ölüyorlar...

Şahidliğimiz Allah katında kabul olsun. Şehadet bilgisini bize öğretenlerden, fedakar ve cefakar kadın kardeşlerimizden ve hocalarımızdan Allah razı olsun. Selametle kalın. Hakkınızı helal edin. Bana dua edin. Şehit olmam için, şahit olmam için.''

Öte yandan, Topçuoğlu'nun cenazesi daha sonra getirildiği cenaze aracına konarak, Merkez Sabancı Camisi'ne götürüldü.

FAHRİ YALDIZ'IN CENAZESİ TOPRAĞA VERİLDİ

Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara Gemisi'nde İsrail askerlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybeden Fahri Yaldız'ın cenazesi, Adıyaman'da toprağa verildi.

Uçakla getirilen Adıyaman Fahri Yaldız'ın cenazesi Adıyaman Devlet Hastanesi morgundan alınarak Ulu Camiye getirildi. Dualar ve sloganlar ile camiye getirilen cenaze törenine binlerce insan katıldı. Cenaze törenine erkeklerin yanı sıra kadınlarında katıldığı gözlendi.

Şehidin annesi Zeliha Yaldız, cenaze namazının kılındığı yere gelerek oğluna olan son görevini yerine getirdi. Cuma namazının ardından Fahri Yaldız'ın cenazesi, cenaze aracından çıkartılarak cami avlusuna alınmak istedi. Fakat yoğunluk nedeniyle cenaze, cadde üzerine konulan masaya konuldu.

İl Müftüsü Mehmet Emin Avcı'nın kıldırdığı namazın ardından cenaze, Belediye Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenaze namazına Vali Ramazan Sodan, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, TBMM İdare Amiri Hüsrev Kutlu, Adıyaman AK Parti milletvekilleri Ahmet Aydın, Mehmet Erdoğan, Şevket Gürsoy, Mazlumder Genel Başkanı Faruk Ünsal, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

FAHRİ YALDIZ'IN CENAZESİ, ADIYAMAN'DA BİRLERCE KİŞİ TARAFINDAN KARŞILANDI

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlediği saldırıda hayatını kaybeden Fahri Yaldız'ın cenazesi, Adıyaman'da binlerce kişi tarafından karşılandı.

İstanbul-Adıyaman tarifeli uçağıyla Adıyaman'a gelen Fahri Yaldız'ın cenazesi yüzlerce araçlık konvoy ile önce evine oradan da çalıştığı kurum olan Adıyaman Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne götürüldü.

Yardım filosunda bulunan Abdullah Keskin, Nevzat Taşkın, Murat Yıldırım ve Fahri Yaldız ile birlikte MAZLUM-DER Genel Başkanı ve Adıyaman eski Milletvekili A. Faruk Ünsal'ın da içinde bulunduğu uçağı karşılama törenine, Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan ile birlikte binlerce vatandaş katıldı. 

Fahri Yaldız'ın cenazesinin evine getirilmesi sırasında yakınlarının fenalaşması göz önünde bulundurularak iki adet ambulans hazır bekletildi.

CENGİZ AKYÜZ'ÜN CENAZESİ HATAY'A GETİRİLDİ

İsrail'in Gazze'ye insan yardım taşıyan Türk gemilerine saldırısı sırasında ölen Cengiz Akyüz'ün cenazesi İstanbul'dan uçakla Hatay'a getirildi.

İnsani Yardım Vakfı İskenderun Şube Başkanı Zekeriya Kanat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, THY'nın tarifeli uçağıyla getirilen cenazenin Hatay Havaalanı'nda ailesi, yakınları ve vatandaşların katılımıyla karşılandığını belirtti.

Kanat, konvoy eşliğinde İskenderun'a getirilen cenazenin cuma namazı sonrasında Kaptan Paşa Camisi'nde kılınacak namazın ardından Bekbele beldesi mezarlığında toprağa verileceğini söyledi.

SALDIRIDA HAYATINI KAYBEDEN FURKAN DOĞAN'IN EVİNİN ÖNÜNE TAZİYE ÇADIRI KURULDU

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlediği saldırıda başından vurularak öldürülen Furkan Doğan'ın oturduğu Alparslan Mahallesi Bahar Caddesi üzerindeki Şişli Apartmanı'nın bahçesine Kocasinan Belediyesi tarafından taziye çadırı kuruldu.

Çok sayıda vatandaş, taziye çadırına gelerek Furkan Doğan'ın babası Ahmet Doğan ve dedesi Mustafa Doğan'a başsağlığı dileğinde bulundu.

Furkan Doğan'ın evinin bulunduğu mahalledeki bazı evlerin balkonlarına, Türk ve Filistin bayrakları ile Furkan'ın posterlerinin asıldığı görüldü.

Doğan'ın Türk ve Filistin bayrağına sarılı tabutu, babaevine getirildi. Gencin sınıf arkadaşları, tabuta beyaz renkli gül ve karanfil bıraktı.

Doğan'ın cenazesi, Hunat Camisi'nde cuma namazının ardından kılınacak cenaze namazından sonra Talas ilçesi Reşadiye Mahallesi'ndeki aile mezarlığında toprağa verilecek.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI DİNÇER, YARALILARI ZİYARET ETTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yönelik saldırısında yaralananları, tedavi gördükleri Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ziyaret etti.

Yaralıların durumlarıyla ilgili hastane yetkililerinden bilgi alan Dinçer, çıkışta yaptığı açıklamada, İsrail'in ''melun'' saldırısında yararlananlarla tek tek görüşerek hatırlarını sorduğunu ifade ederek, ''Sağlık durumları gayet iyi. Hepsine acil şifalar diliyoruz. Ailelerine sabır diliyoruz. Bu vesileyle İsrail'i bir kez daha kınıyoruz. O ellerindeki kanı kolayca temizleyemeyecekler. Dolayısıyla biz de doğrusu onlara bu yaptıklarının hesabını sabırla ve sırasını bekleyerek soracağız'' diye konuştu.

Dinçer, yaralıların Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadelerinin alınmasına ilişkin bir soru üzerine de dün başlayan ifade alma işleminin bugün de sürdüğünü bildirdi.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, dün İsrail'e gönderilen iki ambulans uçaktan birinin bugün öğlen saatlerinde ikisi yoğun bakımda bulunan üç yaralı ile birlikte Türkiye'ye ulaşmasının beklendiği, diğer ambulans uçakla da iki yaralının getirileceğini açıkladılar.

SALDIRIDA HAYATINI KAYBEDENLER İÇİN BAZI İLLERDE GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlediği saldırıda hayatını kaybedenler için bazı illerde gıyabi cenaze namazı kılındı.

KONYA

Konya Şerafettin Camii'nde kılınan cuma namazı sonrasında cami önünde toplanan kalabalık, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlediği saldırıda ölenler için saf tuttu. Kılınan gıyabi cenaze namazının ardından, ölenler ve Filistinliler için dualar edildi. Cenaze namazına, İsrail'in saldırdığı gemilerde bulunan ve saldırıdan yara almadan kurtulan Konyalı gönüllüler de katıldı.

-KIRŞEHİR-

Cacabey Camisi'nde saldırıda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Memur-Sen Kırşehir İl Temsilcisi ve Sağlık Sen Şube Başkanı Necati Yılmaz burada yaptığı açıklamada, İsrail'i insanlık dışı saldırısından dolayı kınadıklarını belirtti.

Namazın ardından İsrail protesto edildi.

-GÜMÜŞHANE-

Sivil toplum kuruluşlarının organize ettiği gıyabi cenaze namazı, Cuma namazının ardından Merkez Kemaliye Camisi'nde kılındı.

Namazın ardından Tüketiciler Derneği Başkanı Sinan Akıncı, burada  ''Mavi Marmara'' gemisinde hayatını kaybedenler ile İskenderun'da şehit edilen askerlerin isimlerini okudu.

İstanbul'da geçen yıl Taksim Meydanı'nda İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla kendini yakmaya kalkışan İbrahim Ulusan da gıyabi cenaze namazına katıldı.

Gümüşhane halkının konuyla ilgili hassasiyetlerini Cumhurbaşkanı  Gül ve Başbakan Erdoğan'a iletmek amacıyla Ankara'ya yürüyeceğini belirten Ulusan, ''Geçen yıl gerçekleştirdiğim protestoda ayaklarım ve kollarımda derin yanıklar oluştu. 3 ay hastanede yattım ve 5 kez ameliyat oldum. Şimdi ise 'Mavi Marmara' gemisinde yaşananları protesto için Ankara'ya kadar yürüyeceğim.

-ÇANKIRI-

Ahmet Yesevi Caminde kılınan gıyabi cenaze namazına, Çankırı'daki sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Çankırı Güçbirliği Platformunca üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenaze namazının ardından düzenlenen yürüyüşte slogan atan grup,  İsrail bayrağını yaktı.

Çankırı STK Güçbirliği Platformu Yürütme Kurulu Başkanı Hayrettin Çelikten, mitingde yaptığı basın açıklamasında, birlik ve beraberliği hedef alan terörün, son günlerde iyice arttığını belirtti.

 İsrail'le askeri alandaki ilişkiler ve savunma anlaşmalarının iptal edilmesini isteyen Çelikten, ''İsrail malları kullanılmamalı, boykot edilmelidir. Bu düşmanca saldırı nedeniyle tazminat talep edilmeli, İsrail'in Türkiye'den açıkça özür dilemesi sağlanmalıdır''dedi.

Basın açıklamasının ardından şehitler için dua okundu.

-MALATYA-

Malatya'da İnsan Hakları Derneği (İHD) ve İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) tarafından Soykan Parkı'nda protesto mitingi düzenlendi.

Saldırı sırasında gemide bulunan Arif Polat ile Mehmet Tunç, mitingde gemide yaşananları anlattı.

Dernekler adına pankartların açılmasına izin verilmeyen mitingin ardından saldırıda yaşamlarını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kılan kalabalık, olaysız dağıldı.

-ŞANLIURFA-

Tarihi Balıklıgöl yerleşkesindeki Dergah Camisindeki Cuma namazından çıkan kalabalık bir grup, İsrail'in, Gazze'ye yardım malzemesi götüren gemilere saldırısı sonucu hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Yerleşkedeki meydanda kalabalık cemaatin katıldığı cenaze namazına, arka taraflarda bulunan bir grup kadının da saf tutarak eşlik ettiği görüldü.

Namazın ardından Balıklıgöl yerleşkesinden, Türk ve Filistin bayraklarıyla, çeşitli dövizler taşıyan grup, İsrail aleyhinde sloganlar atarak, yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıktaki Kapaklı Pasajına kadar yürüdü.

Öte yandan Şanlıurfa'nın Birecik, Viranşehir ve Suruç gibi ilçelerinde de Cuma namazı sonrası İsrail'i protesto gösterileri yapıldı.

-SAKARYA-

Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlediği saldırıda ölenler ve İskenderun'daki askeri üsse düzenlenen saldırılarda hayatını kaybeden askerler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Orhan Camisi'ndeki cenaze namazına çok sayıda vatandaş katıldı. Cenaze namazının ardından hayatını kaybeden kişiler için dualar okundu.

Bu haber toplam 2558 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri