Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazze katliamına en ilginç tepki Mahmud Abbas'tan!

27 Aralık 2008 / 19:17
Bombalanan Gazze'nin de devlet başkanı olan Mahmud Abbas, sanki bombalanan topraklar başkasınınmış gibi konuştu.
İsrail'in orantısız bir güçle havadan Gazze Şeridi'ni ağır bir şekilde bomlaması, İslam dünyasında tepki ile karşılandı. İsrail'in Gazze bombardımanı, Mahmud Abbas yönetimindeki Batı Şeria ve Arap dünyasında tepkilere yol açtı. Ama Mahmud Abbas'ın tepkisi bir hayli ilginçti.

Abbas İsrail'e hitaben, 'Sakin ol' çağrısı yaptı, 'Biraz kendini frenle' dedi. Abbas'ın göstermelik bile olsa sert bir açıklama yapmaması, şaşkınlıkla karşılandı.

ARAP DÜNYASINDAN DİĞER TEPKİLER

Ürdün'ün başkenti Amman'da BM binası önünde toplanan Ürdünlüler protesto gösterileri yaptılar. "Hamas, daha da ileri git. Siz top, tanksınız, bizler kurşunuz." sloganları atıldı, yeşil Hamas bayrakları taşındı.

Beyrut'ta onlarca genç caddelere çıkarak lastikler yaktı. Suriye'deki Şam yakınlarındaki El Yarmuk kampında, binlerce Filistinli, ağlayarak, İsrail'e karşı savaşın devam edeceği mesajını verdiler.

İsrail hava saldırılarında çok sayıda Hamas güvenlik görevlisi öldü, ancak bunun yanında çok sayıda sivil var.

Hamas, bütün güvenlik tesislerinin vurulduğunu söyleyerek İsrail'e orta menzilli Grad roketleri ile karşılık vereceklerini duyurdu.

Bir bakkal dükkanı sahibi olan 57 yaşındaki Said Masri, Gazze şehrinde caddenin ortasında perişan halde, "Oğlum gitti, oğlum gitti." diyor. Hava saldırıları başlamadan bir kaç dakika önce 9 yaşındaki oğlunu dışarıya sigara alması için gönderdiğini söyleyen Masri, "İsrail de yansın" bedduaları yaptı.

140 HAMAS GÜVENLİK GÖREVLİSİ ÖLDÜ

Hamas polis sözcüsü Ehad Hüseyin, yaklaşık 140 Hamas güvenlik görevlisinin öldüğünü açıkladı. Hamas sözcüsü Fevzi Berhum, "Son damla kanımıza kadar direnişe devam edeceğiz." dedi.


Bu haber toplam 1018 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri