Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazze Konvoyu Türkiye'de

17.12.2009 00:55
Gazze’ye Özgürlük Konvoyu, dün İstanbul’daydı. Konvoy, sevgi gösterileri ile karşılanırken, destek veren Hahamlar dikkat çekti.

Gazze’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekmek ve Filistin halkı üzerindeki ambargoyu kaldırmak için Londra’dan yola çıkarak İtalya ve Yunanistan üzerinden Türkiye’ye ulaşan “Gazze’ye Özgürlük Konvoyu” dün İstanbul’a ulaştı.

 

Önceki gün de İstanbul ve çevre illerden gelen vatandaşlar, büyük bir coşku ile konvoyu İpsala Sınır Kapısı’nda karşılamışlardı. Katılımcılar, konvoya İstanbul’a kadar eşlik etti. İstanbul’a büyük bir şölen havasında giren konvoy katılımcıları, Eyüp Feshane’de basın toplantısı düzenledi. Toplantıya İHH Başkanı Bülent Yıldırım ve Londra eski belediye başkanı George Galloway da katıldı. İHH Başkanı Bülent Yıldırım, konuşmasında “Bugün Filistin için buradayız. Geçen yıl bu zamanlarda Gazze’ye saldırı olmuştu. İsrail çoluk çocuk demeden bombalamıştı. Bunu yaparken de haklı olduğunu savundu ama kitle iletişim araçları yaygın olduğu için, bu propaganda başarılı olamadı. İsrail ilk defa yaptığı haksızlık karşısında yalnız kaldı” dedi.
DİRENİŞ KAZANDI

Bombardıman devam ederken, Gazze’ye girdiğini ve bombalar altında Filistinlilerin duygularına şahit olduğunu kaydeden Yıldırım, “Bombalar sadece yere düşüp görevlerini yerine getiriyordu; fakat bombalar aynı zamanda Filistinlilerin uzuvlarını da götürüyordu. Bu ortamda Filistin halkı direnişi kazandı” diye konuştu. İngiltere’den yola çıkan “Gazze’ye Özgürlük Konvoyu”na her kesimden insanın katıldığını kaydeden Bülent Yıldırım, Türkiye’de bulunan Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek’e ve devlet yetkililerimize de seslenerek, “Hüsnü Mübarek şu an Türkiye’de. Yetkili makamlarımız, Hüsnü Mübarek’e bu konvoyun Gazze’ye alınması konusunda kolaylık göstermesini rica etsinler” dedi. Konvoya çok sayıda sivil toplum kuruluşunun destek verdiğini belirten Bülent Yıldırım, 200 civarında araçla İstanbul’dan yola çıkacaklarını kaydetti. Yıldırım konvoyda ambulans, minibüs, tıbbi malzemeler ve çöp konteynırları gibi ihtiyaçların bulunacağını belirtti.
Basın toplantısına katılan George Galloway ise şunları söyledi: Türkiye’de yaşanan bu güzel karşılamadan dolayı hepinize kalpten teşekkür ediyorum. Londra’dan buraya konvoyla birlikte çok ağır şartlarda gelen arkadaşları tebrik ediyorum. Bu konvoyda her görüş ve fikirden arkadaşlar yer aldı. Dünya geçen sene Gazze’nin yaşadığı büyük trajediyi unutmadı ve unutmayacak. Geçenlerde İngiliz mahkemesi, Gazze saldırıları sırasında Dışişleri Bakanı Olan Livni hakkında tutuklama kararı çıkardı. Savaş suçluları ne kadar yaşarlarsa yaşasınlar, onların peşini bırakmayacağız. Bizim amacımız 1.5 milyon insanın ambargo altından kurtulmasını sağlamak.”
3 HAHAM’DA VARDI

Toplantıya konvoy ekibi ve konvoya destek veren çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. Konvoya 4 aylık bebeği Asylle Jaouadi ile Londra'dan katılan Avustralyalı Renee Jaouadi ise Filistin'e destek vermek istediğini bildirdi. İsrail'den geldikleri belirtilen ve konvoya İstanbul'dan katılan İsrailli 3 haham adına konuşan Dovid Weiss de Filistin halkına sempati beslediklerini belirterek, gerçek Yahudilerin acı çeken Gazze halkının karşısında sessiz kalmaması gerektiğini söyledi.
GÖZYAŞLARI İLE AĞIRLANDI
Toplantıdan sonra Saadet Partisi İstanbul İl Teşkilatının Eyüp Sultan meydanında kurduğu “Kudüs Nöbeti” çadırını ziyaret eden konvoy ekibi, burada da Saadet Partililerin büyük ilgisi ile karşılaştılar. Saadet Lideri Prof. Dr. Numan Kurtulmuş da Kudüs Nöbeti çadırında konvoy ekibini karşıladı. Eyüp Meydanını dolduran kalabalığa konuşan Londra eski belediye başkanı George Galloway, Gazzeli küçük bir çocukla yaptığı görüşmeyi aktararak; “O çocuk bana ‘Ümmet nerede?’ dedi. Size seslendi. Bu ümmet sizsiniz, siz neredesiniz? Ben o çocuğa söz verdim. ‘Sana ümmeti getireceğim’ dedim. Bu zulümlere karşı bizim ne yaptığımız çok önemli” dedi. Saadet’in Kudüs Nöbeti çadırında konuşan Filistin’in İstanbul Başkonsolosu El Hatip ise Saadet Partisi’nin düzenlediği Çağlayan Mitingi dolayısı ile teşekkürlerini iletti. Gazze’ye Özgürlük Konvoyu’nu karşılayan Saadet Partisi Lideri Prof. Dr. Numan Kurtulmuş da yaptığı konuşmada Gazze’ye düzenlenen konvoyun tarihi bir olay olduğunu belirterek, hem İHH’ya, hem de diğer organizatörlere teşekkürlerini sundu.
YOLA DEVAM

Gerçekleştirilen toplantı ardından konvoy İstanbul’da 4 ayrı koldan tur attı. İstanbul’un çeşitli bölgelerine dağılan konvoya, vatandaşların desteği büyük oldu. Vatandaşlar, Gazze’ye ulaşmayı planlayan konvoya sevgi gösterisinde bulunurken, Filistinli Müslümanlara sevgilerinin ve dualarının iletilmesini istediler. Konvoylar, akşam üzeri ise Taksim’de buluştu. Taksim’de “Kitlesel Buluşma” programı gerçekleştirildi. Konvoy, Taksim’deki programın ardından Adapazarı’na doğru yola çıktı. Konvoyun sonraki durakları ise Ankara, Konya, Adana, Gaziantep, Suriye, Ürdün ve Mısır güzergâhı üzerinden 27 Aralık’ta Gazze’ye girecek. Savaşın yıldönümü olan 27 Aralık tarihinde Gazze’de insan hakları yürüyüşü düzenlenecek. Konvoya katılım için ayrıca Amerika’dan gelen 47 araç da deniz yoluyla Mersin limanına geldikten sonra konvoya katılacak.

Bu haber toplam 2436 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri