Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Gazze saldırıları kabul edilemez"

30 Aralık 2008 / 14:44
BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıların kabul edilemez olduğunu söyledi.
Moon, Gazze ile ilgili yaptığı açıklamada, Gazze içinde ve çevresinde artan şiddet nedeniyle "dehşete kapıldığını" belirterek, bu şiddetin "kabul edilemez" olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri, olayların korkutucu boyutlarının ve özellikle çocuklar üzerindeki etkilerinin kendisine çok büyük huzursuzluk verdiğini, bütün bunlara son verilmesi gerektiğini ifade ederek, dünya liderlerini, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarla ilgili olarak yeterli çabayı göstermedikleri gerekçesiyle eleştirdi.

Moon, "Bölgesel ve uluslararası tarafların yeterli çaba göstermediklerini düşünüyorum. Daha fazlasını yapmalılar" şeklinde konuştu.

Liderlerin şiddete son vermek, siyasi diyaloğu desteklemek ve farklılıkların barışçıl yollarla çözümü için mümkün olan her yolu denemeleri gerektiğini kaydeden Moon, Çarşamba günü bir araya gelecek Arap Birliği liderlerine de seslenerek, "Onları, bu kısır döngüye en kısa zamanda son vermek amacıyla hızlı ve kararlı davranmaları yönünde uyarıyorum" dedi.

Moon, diğer dünya liderlerinin de soruna kalıcı bir çözüm bulunması için çabalarını artırmak zorunda olduklarını kaydetti.
Kaynak:
Bu haber toplam 936 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri