Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazze saldırısında Dahlan'ın da parmağı var

30 Aralık 2008 / 18:11
'Dahlan, saldırı öncesi İsraillilerle görüştü'Mısırlı bir gazeteci, elindeki belgelere dayanarak, Gazze saldırısında Dahlan'ın da parmağı olduğunu duyurdu.
Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısırlı gazeteci kaynaklar, İsrail'in Gazze saldırısından birkaç hafta önce El Fetih liderlerinden Muhammed Dahlan ve beraberindeki güvenlik heyeti ile İsrail istihbaratı arasında bir toplantının gerçekleştirildiğini bildirdi.

Filistin uzmanı Mısırlı gazeteci İbrahim El Deravi'nin Al Quds Press'e yaptığı açıklamaya göre, görüşme Batı Şeria'daki Ramallah kentinde yapıldı. Toplantıya, Dahlan'ın yanı sıra El Fetih'e bağlı güvenlik şeflerinden Tevfik El Tayravi de katıldı.

Mısırlı gazeteciye göre, bu toplantıda Dahlan ve ekibi, İsrail güvenlik güçlerine Hamas'ın Gazze'deki askeri yapılanması, karargâh ve büroları konusunda detaylı bilgiler aktardı. Gazeteci El Deravi, İsrail'in hava saldırısında nokta atışlar yapmasını da buna bağladı.

El Deravi, Dahlan'ın İsrailli güvenlik güçlerine Hamas'a önleyici bir darbe indirmede acele etmelerini tavsiye ettiğini ve Hamas'ın yeni güvenlik birimleri eğitmekte ve silah stokunu geliştirmekte olduğuna dair uyarıda bulunduğunu da söyledi.

Mısırlı gazeteci açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Elimde güvenilir kaynaklardan edindiğim bilgiler var. Dahlan bu toplantıda Hamas'ın güvenlik altyapısının ortadan kaldırılması durumunda Gazze'de güvenlik güçlerinin başına tekrar geçmeye hazır olduğunu söylemiştir."

Gözlemciler uzun süre basından uzak duran Dahlan'ın, İsrail'in Gazze saldırısından sonra tekrar ekranlarda gözüktüğünü ve uzun demeç ve röportajlar verdiğine dikkat çekiyor.

Hamas hareketi, El Fetih Hareketi içerisinde Muhammed Dahlan liderliğinde darbeci bir ekip olduğunu ve Gazze'deki çatışmaların çıkış nedeninin bu ekibin hazırlıklarına karşı bir önlem niteliğinde olduğunu açıklamıştı.

Ayrıca Hamas, El Fetih'in istihbarat bürolarında ele geçirdiği belgelere dayanarak Dahlan'ın Yaser Arafat'ın Batı Şeria'da kuşatılması ve ölümünde de parmağı olduğunu ilan etmiş ve söz konusu belgeleri yayınlamıştı.
Bu haber toplam 1416 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri