Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazze Şeridi'ni İsrail Bölüyor

05 Ocak 2009 / 08:35
Gazze Şeridi'ne kuzeyden giren İsrail askerleri dün bölgeyi üçe bölerek şehirleri kuşatmaya başladı
İsrail'in Gazze Şeridi'nde önceki gün başlattığı kanlı kara operasyonu tüm vahşetiyle devam ediyor. Önceki gün Gazze Şeridi'nin kuzeyinden giren İsrail dün bölgeyi üç parçaya ayırarak büyük şehirleri kuşatmaya başladı. Karadan, havadan ve denizden vuran İsrail, 24 saat içinde, çoğu kadın ve çocuk, en az 60 Filistinliyi öldürdü. Sivillere ait evlerin vurulduğu belirtilirken dün bir anne ve biri henüz 1 yaşında olan 4 çocuğu öldürüldü. Gazze'nin çok az sayıdaki doktorundan 5'i de yaralıları almaya giderken İsrail bombardımanında vuruldu. Hamas ile İsrail askerleri arasında şiddetli çatışmalar devam ederken ölenlerin sayısı 530'a, yaralıların ise 2300'e ulaştı.
KÜÇÜK BİR GAZZE KENTİ KURMUŞLAR

İsrail birlikleri kuzeydeki Beyt Hanun ve Cebeliye'yi kuşatmaya alarak diğer şehirlere yöneldi. Tıpkı 2005'teki saldırıda olduğu gibi geri çekilirken bölgeyi üçe bölen ordu, aynı anda bölgeye yönelik tam bir ambargo uyguluyor ve altyapıyı yerle bir ediyor.

Hamas sözcüsü Ebu Ubeyde, "Kara harekatı bekliyorduk ve hazırlanmıştık. Operasyon başladığından beri işgal amaçlarından geri adım attılar. İlk önce Hamas hükümetini yıkmak istediklerini söylediler, sonra zayıflatmak istediklerini açıkladılar şimdi de roket saldırılarını durdurmak istediklerini söylüyorlar" diye konuştu. İsrail ordusu sözcüsü Avi Benayahu ise, “1,5 yıldır askerlerimiz Negev Çölündeki Tsehilim üssünde inşa edilen küçük bir Gazze kenti modelinde eğitim gördü. Askerlerimiz hedeflerinin bulunduğu bütün sokakları biliyor” dedi.

OLMERT: HAREKAT KAÇINILMAZDI

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, kara harekatının "kaçınılmaz" olduğunu söyledi. İsrail askerlerinin annelerine seslenen Olmert, "Hükümet, operasyona başlamadan önce her şeyi yaptı" dedi. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ise bir ateşkes ihtimalini reddetti. Öte yandan Hamas dün 9 İsrail askeri öldürdüklerini, iki askeri de kaçırdıklarını açıkladı.


Misket bombası mı!


İsrail'in 10 gündür Gazze'ye yağdırdığı bu ilginç patlayıcılar akıllara uluslararası anlaşmalara göre kullanımı yasak olan misket bombasını getirdi. Reuters ajansı, bunlara “bomba” ya da “füze” demiyor. İngiliz medyasında resimaltlarında “İsrail, uçaklarından ateşlenen silah sistemleri” yazıyor. Misket bombaları, bobma içinde 202 bomba barındıran, düştüğü yerin çevresini de dağıtan ve patlamadığı halde uzun süre yerde kalıp, kendisine basacak birini bekleyen bir bomba türü.


Lübnan'da yenildi intikamını alıyor


İsrail, operasyonunu Gazze'yi üçe bölerek sürdürüyor. Bu şekilde şehirler arasında silah ve cephane alışverişini önlemeye çalışan İsrail, bölgedeki büyük kentleri de yavaş yavaş kuşatma altına alıyor. İsrail'in 2005 yılında çekildiği Gazze Şeridi'ne o dönemden beri gerçekleştirdiği en geniş kara operasyonunu İsrail ordusunun İkinci Lübnan Savaşı'ndaki bir bölüğün başında olan Tuğgeneral Eyal Eisenberg yönetiyor. 2006'daki çatışmada İsrail Lübnan'da hezimet yaşamış Eisenberg hariç komutadaki 3 general istifa etmek zorunda kalmıştı.

Kaynak:
Bu haber toplam 748 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri