Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazze konvoyu yarın yola çıkıyor

17.09.2010 16:34
İnsani yardım maddeleriyle dolu büyük bir kara konvoyu 18 Eylül’de Londra’dan harekete geçecek.

Turgut Alp Boyraz / TIMETURK

Doha-Katar ve Kazablanka’dan başka konvoylarda bu konvoya kordineli bir şekilde katılacak. Ve bu kara konvoyları Gazze’ye karadan girme girişiminde bulunurken, aynı zamanda başka uluslar arası filolarda Gazze şeridine doğru deniz yoluyla hareket edecek.

“Viva Palestina 5 – Gazze’ye giden küresel hayat yolu”, yolculuğuna 18 Eylül Cumartesi günü başlamayı planlıyor. Bu girişim Uluslar arası Toplum ve Avrupa, Ortadoğu, Hindistan, Türkiye ve Güney Afrika’dan ve diğer bazı ülkelerden birkaç organizasyonla işbirliği halinde olacak.

Bu konvoy Londra eski milletvekili George Galloway tarafından yönetilecek ve yolculuğuna İngiliz parlementosunun önünden başlayacak.

Konvoy sözcüsü Zafar Beetway, Yeni Zelanda’dan bazı yardım organizasyonlarını temsil eden altı kişinin, sağlık ve diğer insani yardım malzemeleriyle dolu 3 tırı hazırlamak için Londra’ya ulaştığını söyledi.

Aynı zamanda Avustralya ve Malezya’dan 14 aktivist, yardımlarla dolu tırlarla birlikte bu konvoya dahil olacak.

Avrupa’dan hareket ettikten sonra bu konvoylar, Arap ülkelerinden gelen gemilerle birleşmek için Suriye’ye doğru deniz yoluyla seyahat edecek; toplamda 20 ülkeden 380 aktivisti taşıyan 150 tır bulunacak. Tırlar Mısır’ın El-Ariş limanına ulaşmak için gemilere yüklenecek. Eğer bir engel çıkmazsa tırlar 10 Ekim’de Gazze sınırında olacak.

Viva Palestina kendi web sitesinde, “Viva Palestina son 18 ay içerisinde üç büyük kara konvoyu organize etti ve bunların hepsi Gazze’ye yardım ulaştırdı. Ve biz aynı zamanda birkaç haftadır hazırlanmakta olan bu son filo ile karadan ve denizden yapılması planlanan bu yardım çabalarında nasıl işbirliği içerisinde olursak maksimum etkiyi sağlayabileceğimizi diğer ortak organizasyonlarla görüşüyoruz” diye bir açıklamada bulundu.

İsrail ordusu tarafından 23 Mayıs 2010’da kanunsuz bir şekilde saldırıya uğrayan ve 9 aktivistin şehadeti ve diğer bazılarının da yaralanmasıyla sonuçlanan gemi de Viva Palestina konvoyuna aitti.

Bu haber toplam 1114 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri