Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GAZZE'de ateşkes hayal değil

07 Ocak 2009 / 13:12
BM Güvenlik Konseyi'nde, Gazze'de ateşkes sağlanması için önerilen tasarılar görüşülürken, İsrail Gazze'ye insani yardımın ulaşması için koridor açılacağını ve her gün 3 saat bombardımanı keseceğini bildirdi.
Öte yandan Hamas ise, Mısır tarafından önerilen ateşkes planını gözden geçiriyor.

İsrail saldırılarının 12. gününde ateşkes her zamankinden daha yakın duruyor. BM Güvenlik Konseyi'nde Gazze'de ateşkes sağlanması için olanaklar görüşülürken, Hamas, Mısır tarafından önerilen ateşkes planını inceliyor.


Hamas, ateşkes planını gözden geçiriyor

Hamas, Gazze Şeridi'ndeki şiddet son verilmesini amaçlayan ve Mısır tarafından önerilen ateşkes planını gözden geçirdiği bildirildi. Öte yandan İsrail, Mısır'ın, derhal ateşkes yapılmasını öngören anlaşma planına dair henüz bir açıklama yapmadı.

Ateşkes planı, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tarafından, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında önerilmişti.


İsrail Gazze saldırılarının geleceğini tartışacak

İsrailli yetkililerin, Gazze saldırısındaki nihai aşama olarak gösterilen, askerlerin kent merkezlerine saldırması emrinin verilip verilmemesiyle ilgili kararı bugün tartışacağı bildirildi.

İsrailli siyasi kaynaklar, 12. gününe giren Gazze saldırılarının üçüncü ve son aşaması olarak gösterilen planı Başbakan Ehud Olmert'in güvenlik kabinesinin bugün toplanarak ele alacağını belirterek, bakanların planın karara bağlanmasıyla ilgili oylamayı erteleyebileceğini kaydetti.

Nihai kararı ertelemenin, Mısır'ın ateşkes planıyla ilgili çabalar sürerken İsrail'e askerlerini hazırlamak için zaman kazandıracağı yorumları yapılıyor.


Gazze'ye insani yardım koridoru açılacak

İsrail, Gazze Şeridi'ne insani yardım götürülmesi için bir koridor açılacağını bildirdi. İsrail Başbakanı Ehud Olmert, BM Güvenlik Konseyi'nin, Gazze Şeridi'ne insani yardım götürülmesi için bir koridor açılması önerisinde bulunduğunu ve bu önerinin kabul edildiğini belirtildi.

Plana göre İsrail, Gazze'nin belirli bölgelerinde saldırılarını durduracak ve bölgedekilerin yardım malzemelerini almasına izin verecek. Açıklamada, ''Bu kararla amacın, Gazze Şeridi'nde insani krizin engellenmesi olduğu'' kaydedildi.

İsrail her gün 3 saat bombardımanı kesecek

İsrail ordusunun, her gün 3 saat bombardımanı keseceği bildirildi. İsrail askeri sözcüsü Avital Leibovich, bugünden itibaren geçerli olmak üzere, ordunun her gün 3 saat Gazze Şeridi'ne yönelik bombardımanı keseceğini açıkladı. Sözcü, yerel saatle 11.00 ile 14.00 arasında bombardımanların duracağını kaydetti.


İsrail'in BM okulu saldırısına tepkiler sürüyor

Öte yandan, BM Güvenlik Konseyi'nde konuşan Genel Sekreter Ban Ki-mun, Gazze'de BM okullarına yönelik dün gerçekleşen saldırıların "kabul edilemez" olduğunu ifade etti. Gazze Şeridi'ni karadan, havadan ve denizden bombalamayan İsrail, dün BM okuluna hava saldırısı düzenleyerek çoğu çocuk en az 40 kişinin ölümüne yol açmıştı

Kaynak:
Bu haber toplam 780 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri