Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazze'de doktorlar çaresiz

29 Aralık 2008 / 12:58
Gazze, İsrail bombardımanı altında ikinci gününü geride bırakırken, ölü sayısı 310'u, yaralı sayısı da 1420'yi buldu

Bombardımanların yoğunlaşması, akaryakıt darboğazı yüzünden zaten zor durumda bulunan Gazze Şeridi'nde elektrik trafolarına ve kablolara da zarar verince, elektrik sıkıntısı had safhaya ulaştı.

Bundan en fazla, iki gündür aralıksız çalışan ve koridorlarda ameliyat yapan doktorlar etkileniyor.

Gazze'nin en büyük hastanesi olan Şifa'nın bir doktoru, AA muhabirine telefonla yaptığı açıklamada, "Şu anda sizinle konuşurken her tarafa bomba yağıyor. Son 10 dakika içinde 20 değişik yerden bombardıman haberleri geldi" dedi.

Patlamaların seslerinin çok net duyulduğunu belirten doktor, ambulansların artık bombalanan yerlerdeki ölü ve yaralıları almakta zorlandığını aktardı. Gazze'deki itfaiye araçlarından elektrik tamir araçlarına ve ambulanslara kadar her türlü aracın atılan füzelerin hedefinde bulunduğunu söyleyen doktor, ambulansların sadece bir bölümünün çalışabildiğini anlattı.

-CEP TELEFONU IŞIĞIYLA AMELİYAT-

Şifa hastanesi doktorunun verdiği bilgiye göre, elektrik kesintisi yüzünden bazı yaralılar cep telefonlarının ışığıyla ameliyat ediliyor.

Doktor, "hastanelerde yaralıları koyacak yer kalmadı. Koridorlar bile doldu. Sadece koridorda 30 kadar yaralıyı ameliyat ettim. Elektrik kesildi. Yaralılardan bazılarını, yakınlarının tuttuğu cep telefonlarının ışığı altında ameliyat etmek zorunda kaldım" dedi.

Filistinli doktor, telefon ışığı altında damar, sinir zedelenmesi gibi ameliyatları yaptığını belirtti ve şunları anlattı:

"Bombardıman sonrası hemen hastaneye gittim. Cesetler üst üste yığılmış vaziyetteydi... Bazılarının başı kopmuş; kiminin bacak ve kolları eksikti... Ama beni ve diğer doktorları en fazla şaşırtan, vücudunda hiç yara-bere bulunmamasına rağmen, inanılmaz şekilde beyin zedelenmesine uğramışların durumu oldu. Bu nasıl oldu bilmiyoruz...Bombalanan yerlerden 50 dolayında kişi böyle geldi ve durumları ümitsizdi... Bugün, en geç yarın ölürler diye bekliyoruz..."

"Ameliyat edilenlerin durumlarının pek parlak olmadığını, Gazze ile Mısır sınırındaki tünellerden bir miktar antibiyotik geldiğini, onlarla idare ettiklerini" söyleyen doktor, tünellerin 40'ının bugün bombalandığının hatırlatılması üzerine, "Evet, son hayat damarlarımızı da kesiyorlar" diye konuştu.

-"HİÇBİR ŞEYSİZ BİR ŞEYLER YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ"-

Bir başka doktor ise "Son iki günü günü çok zor yaşadık. Normalde, ambargo altında olmayan bir ülkedeki hastaneler bile, birkaç dakika içinde 300-400 yaralının geldiği durumdan etkilenir. Biz ise hiçbir şeysiz bir şeyler yapmaya çalışıyoruz" dedi.

Doktor, gelen ölü ve yaralıların durumlarını, "Ben doktor olarak bile etkilendim. İnsanın sınırlarını aşıyor" ifadesiyle anlatmaya çalıştı ve şöyle devam etti:

"Her köşede ölüm var. Ölümler, insanlara günlük zorluklarını, açlığını unutturdu. Unutturmasa bile geri plana attırdı. Ama zaten çok kötü bir noktaya gelmiştik Gazze olarak. O yok, bu yok... Evimde her türlü şeyle çalışan alet var; gazla, elektrikle... Ama hiçbiri çalışmıyor. Elektrik 6 saat geliyor, 12 saat yok. Sadece bombardımanların etkisiyle değil. Trafolara aşırı yük biniyor, kendi kendine yanıyor trafolar. Tamir ediliyor, beş dakika sonra yeniden yanıyor."

-İSRAİL ASKERLERİ OPERASYON HAZIRLIKLARINDA-

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nde hava akınlarını sürdürürken, İsrail birlikleri de Gazze çevresinde yoğunlaşmaya başladı. Gazze ile İsrail sınırı arasındaki Erez geçiş noktasının hemen 300-500 metre civarında, askerler geçici üsler oluşturan İsrail ordusu, buralarda tankları ve zırhlı buldozerleri muhtemel bir kara operasyonu için hazırlamaya başladı.

Askerlerin konuşlandığı yerlere kadar gelen hahamlar, onlara destek veriyor. Askerlerle hahamlar, akşam dualarını birlikte ediyor.

Aynı yerde bulunan Bölge Koordinasyon ve İrtibat Ofisi Başkanı Albay Moşe Levi, hazırlıklar sürerken AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'ndeki durumdan Hamas'ı sorumlu tuttu ve şunları kaydetti:

"Biz 2005'te Gazze'den çekildik. Ne bir İsrail askeri kaldı, ne de bir sivil. Ama sonrasında ne oldu? Hamas burada bir terör ortamı yarattı. Mısır'dan Gazze'ye silah kaçırıyorlar. Her gün İsrail'in güneyindeki sivillere roket saldırıları düzenliyorlar. Bunu durdurmamız gerekir."

Moşe Levi, operasyonun tek amacının İsrail'in güneyindeki vatandaşlarının huzurunu sağlamak olduğunu ifade etti ve "İsrail, bölgenin en güçlü ordusudur. Her şeyi yapabilecek kapasitemiz var" dedi.

Muhtemel bir operasyon için hazırlanan askerlerin sayısını vermeyen ve operasyonun ne kadar süreceği konusunda tahminde bulunmayan Levi, güneyde düzenlenecek bir kara operasyonunun, İsrail'in Lübnan'la sınırında Hizbullah ile geçmiştekine benzer bir çatışmaya neden olup olmayacağı sorusuna, "Bizim için Hamas ile Hizbullah'ın farkı yok. İsrail ordusu, her ikisiyle de mücadele edebilecek güçtedir" cevabını verdi.

Bir kara operasyonunun, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugaylarının da aralarında bulunduğu 3 militan grup tarafından kaçırıldıktan sonra, 2,5 yıldır Gazze'de tutulan İsrailli asker Gilad Şalit'in durumunu tehlikeye atıp atmayacağı yolundaki bir soruya karşılık da Levi, "Şalit'in hayatı Hamas'ın sorumluluğundadır" ifadesini kullandı.

Levi, bu arada Gazze'deki Filistinlilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Filistin Yönetimi başta olmak üzere, Katar ve Ürdün gibi ülkelerle sürekli temas halinde olduklarını, insani yardımların geçişine onay vereceklerini belirtti.

İsrail kabinesi, Savunma Bakanı Ehud Barak'ın yedek askerlerin silah altına çağrılması talebine onay vermişti. 6700 yedek askerin orduya çağrılacağı bildirilirken, Bakanlar Kurulu Sekreteri Oved Yehezkel, "Önümüzdeki günlerde İsrail savunma kuvvetleri daha fazla yedeği çağıracak" dedi.

Savunma yetkilileri ise bazı yedeklerin Gazze çevresindeki yerleşimlerin korunması için harekete geçtiğini belirtirken, yenilerinin de çatışmaların şiddetlenmesi ihtimali üzerine, silahlı kuvvetlerin hazırlıklarını tamamlamasına yardımcı olacağı bildirildi.

İSRAİL SAVUNMA BAKANI BARAK: HAMAS'A KARŞI SONUNA KADAR SAVAŞACAĞIZ

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Gazze'deki Hamas'a karşı sonuna kadar savaşacaklarını bildirdi.

Barak, parlamentonun özel oturumunda yaptığı konuşmada, önceki gün başlatılan hava saldırılarının, Gazze'nin sakinlerini değil, Hamas yöneticilerini hedef aldığını belirtti.

Operasyonun hedefinin, Hamas'ı "İsrailli sivillere yönelik düşmanca eylemlerini" durdurmaya zorlamak olduğunu kaydeden Barak, operasyonun süreceğini bildirdi.

KARA SALDIRISI HAZIRLIĞI

Karanlık bastıktan sonra hava saldırılarını artıran İsrail'in, muhtemel bir kara saldırısına hazırlık yaptığı görüldü.

İsrail Başbakanı Ehud Barak'ın sözcüsü Mark Regev, operasyonun, İsrail'in güneyinde yaşayan İsraillilerin, Filistinlilerin sürekli olarak düzenledikleri füze saldırılarının yarattığı terör ve korkuyu bir daha yaşamamalarını sağlayana kadar süreceğini söyledi.

Öte yandan İsrail ordu sözcüsü Avi Benayahu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Operasyon günlerce sürebilir" dedi.

İSRAİL SAVAŞ UÇAKLARI GAZZE'DE HAMAS'IN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI BİNASINI BOMBALADI

İsrail savaş uçaklarının, Gazze'de Hamas'ın İçişleri Bakanlığı binasını bombaladığı bildirildi.

Hamas'tan yapılan açıklamada, olayda binada ölen ya da yaralan olup olmadığının henüz bilinmediği, İsrail'in, önceki gün başlattığı operasyonda ilk kez bir hükümet binasını hedef aldığı belirtildi.

İSRAİL SAVAŞ UÇAKLARI, GAZZE'DEKİ İSLAM ÜNİVERSİTESİ'Nİ BOMBALADI

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi'ndeki İslam Üniversitesi'ni bombaladı.

Hamas tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in kıyı bölgesine yönelik seri hava saldırıları çerçevesinde, Hamas'ın kültürel simgesi olarak kabul edilen İslam Üniversitesi'ni bombaladığı bildirildi.

İsrail ordu sözcüsü, saldırıya ilişkin bir yorumda bulunmazken, görgü tanıkları ise Gazze'deki kent kampüsünün bir dizi patlamayla sarsıldığını kaydettiler.

İSRAİL, KURTARMAK İÇİN BÜYÜK UĞRAŞ VERDİĞİ ŞALİT'İ GAZZE SALDIRILARI SIRASINDA YARALADI

Gazze Şeridi yakınlarında 2006 yılında kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'in İsrail'in hava saldırılarında yaralandığı bildirildi.

İsrail ordu radyosu, Hamas'tan kimliği açıklanmayan bir kaynağa dayandırdığı haberde, Şalit'in, İsrail'in Gazze Şeridi'nde düzenlediği bir saldırıda yaralandığını duyurdu.

Haberde, Şalit'in sağlık durumu hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi.

Şalit, Haziran 2006'da Hamas ve diğer Filistinli örgütlerce kaçırılmış, İsrail, askerini kurtarmak için Gazze Şeridi'ni kuşatmış ve daha sonra tanklarla kente girmişti.

İSRAİL'İN GÜNEYİNDE HANUKA TATİLİ UZATILDI

İsrail'in Gazze Şeridi'nde başlattığı bombardıman nedeniyle, ülkenin bölgeye komşu güney kesimlerinde Yahudilerin Hanuka (Işıklar Bayramı) tatili uzatıldı.

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesinin haberine göre Eğitim Bakanlığı, yarın sona ermesi gereken 8 günlük Hanuka tatilinin, Gazze Şeridi'ne 20 kilometre uzaklıktaki bölgelerde uzatıldığını açıkladı.

Bölgedeki kreşlerden liselere ve özel eğitim okullarına kadar tüm eğitim kurumlarının, bir müddet daha kapalı kalacağı belirtildi.

Kararın, Savunma Bakanı Ehud Olmert üst düzey savunma yetkililerinin Eğitim Bakanı Yuli Tamir'le görüşmesinden sonra dün alındığı kaydedildi.

Öte yandan İsrail kabinesi, silahlı kuvvetlerinin sivil halka karşı yetkilerini artırmak amacıyla Gazze Şeridi'ne bitişik İsrail beldelerinin özel statüsünü Mart ayının sonuna kadar uzatarak, Ulusal Olağanüstü Hal İdaresini etkinleştirdi.

-İSRAİL, GAZZE'Yİ ÇEVRELEYEN ALANLARI KAPALI BÖLGE İLAN ETTİ

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ni çevreleyen alanları kapalı bölge ilan etti.

İsrail askeri sözcüsü, bu bölgedeki yolların ordudan özel izin olmadıkça sivil ulaşıma yasaklandığını, bu bölgelere sadece İsrailli yöre sakinlerinin giriş izni olduğunu belirtti.

Gazze çevresinin trafiğe kapatılması, kara operasyonu tahminleri çerçevesinde değerlendiriliyor.

-SUUDİ ARABİSTAN GAZZE'DEKİ YARALILAR İÇİN 2 UÇAK GÖNDERİYOR

Suudi Arabistan, İsrail bombardımanında yaralananların tahliyesi için Gazze Şeridi'ne iki hastane uçak gönderiyor.

Resmi SPA ajansının haberine göre, Suudi Arabistan Kızılhaç teşkilatı temsilcileri ile tıp personelinin bulunduğu iki uçağın Mısır'daki El Ariş Havaalanı'na inmesi bekleniyor.

Haberde, Filistinlilerin tedavi için Suudi Arabistan'a nakledileceği belirtilirken, Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Hamad El Mane de ülkesindeki hastanelerin yaralı Filistinlileri kabul etmeye hazır olduğunu bildirdi.

İsrail'in cumartesi günü başlayan bombardımanında şimdiye kadar 310 kişi öldü, 1420 kişi yaralandı.


Bu haber toplam 824 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri