Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazzeli çocukların "fosfor" feryadı!

14 Ocak 2009 / 08:18
"Bizi beyaz fosforla boğmalarına izin vermeyin"
"Lütfen bizi fosforla ölüme terk etmeyin…İsrail uçakları füzelerle öldüremeyince bizi boğarak öldürmek için beyaz duman bulutuna başvuruyor."

Uluslararası kuruluşların, işgal güçlerinin Gazze'de işlemekte olduğu savaş suçlarını incelemek için komisyon oluşturulması konusundaki talepleri ard ardına gelirken, Filistinli çocuk Mahmut İsmail Ebu Cerir (7), dünya liderlerinden ve insan hakları kuruluşlarından böyle yardım talep etti.

Korku dolu ses tonuyla Mahmut, "Gazze için harekete geçin, çocuk hakları kuruluşlarına seslenin..Bizim Hamas yöneticileri değil sadece çocuk olduğumuzu onlara anlatın.." şeklinde konuştu.

İsrail, 27 Aralık 2008 tarihinde başlayan ve şu ana kadar 905 Filistinlinin şehit olduğu 4100 kişinin de yaralandığı operasyonda Hamas hükümetini devirmek, füze saldırılarına son vermek ve Gazze'ye hakim olarak Filistin Özerk Yönetim Başkanı Mahmut Abbas'ın Gazze'de yeniden hakim olmasını sağlamayı hedefliyor.

Karışık Cesetler
Dört kardeşin en büyüğü olan Mahmut'un babası, saldırılardan iki gün önce ameliyat olmak üzere gittiği Kahire'den sınırın kapalı olması nedeniyle dönememiş. Küçük Mahmut, yaşlı ninesiyle ve kardeşleriyle yalnız başına kalmış durumda.

Mahmut, İslamonline'a telefonla yaptığı açıklamada içinde bulunduğu trajediyi şöyle anlatıyor: "İki amcamın da füzelerle hayatını kaybedişini, ev kapısının aralığından bakarken gördüm. Onların cesetlerini diğer cesetlerin arasına attılar. Diğer ölülerle karışan cesetlerini tanıyamıyoruz."

İki amcasının ölümüyle birlikte, nineleri yetim kalan 12 torununa da kapılarını açmış. Mahmut, son birkaç gün içerisinde ailesinden 7 kişinin hayatını kaybettiğini söylüyor.

Çatısı altında yaşamakta oldukları ev de İsrail bombardımanından kurtulamamış, Mahmut evlerinin bir bölümünün yıkık olduğunu ifade ediyor.

Beyaz Fosfor
Mahmut, Gazze sokaklarında dolaşırken beyaz bulut kümelerinin yakınlarından geçtikten sonra vücutlarının çeşitli yerlerinde sebebini bilemedikleri yanıklar olduğunu söyledi.

Mahmut insanlara şöyle sesleniyor: "Kızkardeşim Hanin acıdan inliyor, ona ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bizi ölüm terk etmeyin. Yalvarıyorum..Feryadımızı İnsan hakları örgütlerine ve çocuk kuruluşlarına iletin. Dünyanın vicdanını uyandırın. Sesimizi ulaştırın, onlara bunun Filistinli çocuklarının sesi olduğunu söyleyin. Biz yaşamak istiyoruz ölmek değil." dedi.

Geçtiğimiz hafta Norveçli doktorlar, İsrail işgal güçlerinin yakıcı fosfor gazı ve yakıcı ısı bombaları başta olmak üzere Gazze'de uluslararası örgütler tarafından yasaklanmış silahlar kullanıldığının tespit edildiğini açıklamıştı.

Uzmanların belirttiğine göre yakıcı fosfor gazı, oksijenle birleştiğinde yanıcı hale gelerek insan derisi ve vücudu üzerinde tahribatta bulunabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde merkezi ABD'de olan Human Rights Watch adlı insan hakları kuruluşu, İsrail'in, uluslararası hukuk tarafından yasaklanmış silahlar kullandığını açıklamış ve bir an önce İsrail'i bu ihlallere son vermeye çağırmıştı.
Bu haber toplam 1136 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri