Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazzelilerin nefes borusu tünelleri

23 Ocak 2009 / 18:33
Gazze’de bıçak sırtındaki ateşkes en azından pazara kadar sürecek gibi görünürken, Mısır sınırında Filistinlilerin nefes borusu tüneller yeniden açılıyor.
Salı günü Gazze’ye savaş gemilerinden ateş açan İsrail önceki gün de belirlenen sınırları aşan bir balıkçı teknesi yüzünden kıyıyı vurup iki kişiyi yaraladı.

Filistinlilerin kayıpları enkazdan çıkanlarla 437’si çocuk, 110’u kadın, 123’ü yaşlı 1330’e ulaştı, yaralı sayısı 1890’ı çocuk 5 bin 450.

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni Brüksel’de ablukanın bitmesini isteyen AB yetkililerine “Tünellere saldırı hakkımızı saklı” derken, Gazzeliler kolları sıvamış.

Kimi günlüğü 75 dolara kiraladığı kepçeyle, kimi kazma-kürekle, hiçbiri yoksa elleriyle tüneller açıyor.

Hatta düzinelerce tünelden benzin, mazot, gazyağı ve yiyecek sevkıyatı başladı.

AP, bir tünelin başında bir tankere 19 bin litre petrol yüklenmesine tanık oldu.

40 bin dolara mal olmuş bir tünelin 18 yaşındaki sahibi Muhammed, “Yakında saldırı başlayacak. Silah değil yiyecek ve petrol getiriyoruz. Hayatımızı kazanmak zorundayız” diyor.

Yine tünel sahibi Ebu el Bara “Sınırları açsınlar vazgeçelim” vurgusu yapıyor.

35 yaşındaki Hamaslı Ebu Abdullah ise 90 bin dolara mal olan 25 metrelik tünelin yeniden açılmasının bir ayı bulacağını söylüyor.

Tünellerin Filistin-Mısır ‘konsorsiyumuyla’ inşa edildiğini sadece Refah’ın Gazze tarafında 16 adam çalıştırdığını belirten Abdullah’a göre Mısır da Sina Yarımadası’na ekonomik canlılık getirdiği için tünelleri kapatamaz.

Yüksekten uçan İsrail F-16’sını seyre koyulan adamlarına “Hadi, durma. Ölürsek de mezar yakın” diye söylenen Ebu Musa silah kaçakçılığı sorulunca, “Silahı ne yapacağım? Gazze’dekilerin elinde yeterince var” yanıtını veriyor.

Ebu Muhammed de “Sadece yiyecek ve oyuncak getiriyoruz. Hamas’ın tünellerini yıktıklarını mı sanıyorsun? Mümkün değil. Onların yerini bilen yok” diyor. Sınırda 400 tünel olduğu sanılıyor. (Radikal)


Bu haber toplam 854 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri