Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazze'nin çiçekleri okullarına akın etti

25 Ocak 2009 / 18:50
Gazze'nin çiçekleri dün okularına akın etti. Kimi haftalar sonra kavuştuğu arkadaşını kucaklarken, kimi de sıra arkadaşını kaybetmenin acısını yaşadı. İşte, Gazze'den okul manzaraları....
Gazze Şeridi'nde Birleşmiş Milletler'e (BM) ait 200'den fazla okul yeniden açıldı. BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Kurumu (UNRWA), İsrail ve Hamas'ın geçen hafta ilan ettiği ateşkes kararlarından sonra, yaklaşık 250 bin çocuğun devam ettiği bölgedeki 211 BM okulunun dün açıldığını duyurdu.

UNRWA sözcüsü Christopher Gunness, 30'dan fazlası okul olmak üzere BM'ye ait 53 kurumun İsrail'in bombardımanlarında zarar gördüğünü ya da yıkıldığını söyledi. Gunness, UNRWA'nın, tamiratlar devam etse de okulları yeniden açarak durumun normale döndüğü hissini yaratmak istediğini vurguladı.

Geleceğin kahramanları

Okullarına akın eden Gazzeli çocuklardan bazıları haftalar sonra kavuştuğu arkadaşını kucaklarken, bazıları da sıra arkadaşını kaybetmenin acısını yaşadı. Geleceğin kahramanlar yıkık dökük okullarına korkusunca adım attılar.

Okulları yer bir edilmiş çocuklar, okul bahçesinde ders yaptı. Gazzeli çocuklar, işgale ve yıkıma rağmen eğitimden vazgeçmeyeceklerini belirtti.

İsrail'in üç hafta süren Gazze saldırılarında, çoğu on binlerce Filistinliye sığınak olan bu okullardan 3'ü vurulmuş, okullara sığınanlardan onlarca kişi hayatını yitirmişti. Ancak İsrail'in, Cebaliye mülteci kampındaki BM okuluna düzenlediği saldırı bunların en kanlısı olmuş ve 42 kişi yaşamını yitirmişti.


Bu haber toplam 1126 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri