Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazze'nin kaderi değişebilir

15 Ocak 2009 / 16:21
Herkes, İsrail’in Gazze’deki vahşetinin ne zaman biteceğini soruyor. Hangi gün biteceği bilinmez.
Evet, herkes İsrail’in Gazze’ye yönelik tüm insanlık ölçülerini aşan saldırısının biteceği günü merak ediyor. Ama aynı zamanda, “herkesin” eleştirdiği, bazılarının yarım ağız itiraz ettiği savaşın “neden” bitmediğini de merak ediyor.

Bunun yanıtı büyük ölçekli bir bakışla ve kestirmeden, “küresel taşlar yerine otursun diye” verilebilir. Ama bunun elle tutulur, gözle görülür hali, yani savaşın bitip barış görüşmelerinin başlayacağı günün görülmesidir.

Lafı uzatmayalım. O gün 20 Ocak olacak. Fransa Devlet Başkanı Sarkozy, Türkiye Başbakana Erdoğan ve Mısır lideri Hüsnü Mübarek, Kahire’de biraraya gelecek.

Gelecek de ne olacak? Onların bir araya gelmesi, sorunun bir şekilde çözülmesi için samimi veya dostlar alış-verişte görsün şeklinde çalışanlardan farklı.

Bu üç aktör, tüm bölgede asal aktörler. Özellikle de İsrail-Filistin denkleminde bu üç ülkesiz bir çözümün olmayacağı aşikar. Ama daha önemlisi, bu üç ülke, siyaseten bu sorunun çözümünde rol almayı, stratejik açıdan önemli bulan ülkeler.

Doğal olarak çözüm de tam buradan ve bu zamanda başlayacak. Ama yalnız başına değil. Çünkü o gün, yani 20 Ocak, ABD’nin yeni Başkanı Barack Obama’nın “yemin günü”.

Bir diğer deyişle, Beyaz Saray’daki ilk resmi günü. Bir çok analiz, Ortadoğu ülkelerinin çoğunun bu mesaiye göre taktiklerini hazırladığını zaten söylüyor. Ama bizzat Obama da göreve başladığı zaman, ivedilikle konuyla ilgileneceğini söylemiş bulunuyor.

Kahire’de Gazze'ye yapılacak insani yardım ve ateşkes planının ele alınacak. Görüşmelere ABD'li bir yetkilinin de katılabileceği belirtiliyor.

Ateşkesi sağlamak için Şam ve Kahire arasında mekik diplomasisini sürdüren Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu da İsrail Savunma Bakanlığı üst düzey yetkilisi Amos Gilad ve Hamas yetkilileri ile bugün Kahire'de bir araya gelecek.

Kaynak:
Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri