Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gecekondunun yerine apartman

07 Ağustos 2008 / 13:11
Gecekondu yapıp devlet arazisini işgal eden 30 bin 672 kişi, daire sahibi olmuş.
Oncinlerce memur yıllarca kirada oturup, halen eve sahibi olamazken; bir gecede gecekondu yapıp, yıllar sonra işgal ettiği araziden çıkmak için bedava ev sahibi olanların sayısı bir ilçeden fazla. Gecekondu önleme bölgeleri oluşturarak, çirkin yapılaşmayı ortadan kaldırmak isteyen devlet, bugüne kadar 643 bölgede 30 bin 672 aileyi ev sahibi yapmak zorunda kalmış.

Kent varoşlarında kaçak gecekondu yapan ve hazine arazisini işgal edenlerin yarattığı çarpık kentleşmeyi ortadan kaldırmak isteyen hükümetlerin oy deposu olarak gördüğü bu vatandaşları daire sahibi yapmak için 30 bin 672 adet konut yapmak ve bedava dağıtmak zorunda kalmış. Bayındırlık Bakanlığı'nın verilerine göre; Bu güne kadar ülke genelinde 643 adet Gecekondu Önleme Bölgesi oluşturuldu. Bu bölgelerde Bayındırlık Bakanlığı'nca 28 bin 178'i çok katlı, 2 bin 494'ü tek katlı olmak üzere toplam 30.672 adet konut üretilerek gecekonduculara dağıtıldı.

ÖZEL YASA ÇIKTI
Devlet bu amaçla 775 Sayılı Gecekondu Kanunu çıkarttı. Gecekondulaşma sorunu bulunan il ve ilçelerde, gecekondulaşmış alanların ıslahını veya tasfiyesini sağlamak ve bu alanlarda dar gelirli ve konutsuz vatandaşların konut ihtiyacını karşılamak amacıyla, konut yapımına elverişli arsa temin etmek, bu arsaları konut yapımına hazır hale getirmek ayrıca bu arsalar üzerinde konut inşa etmek veya üyeleri dar gelirli ve konutsuz vatandaşlardan oluşan konut yapı kooperatiflerine arsa tahsis ederek konut üretimine katkıda bulunmak amacıyla 1966 yılında yürürlüğe girdi. Yasa halen uygulamada.

110 BİN ÜNİTELİK ARSA
Dağıtılan bu konutların yanı sıra, çeşitli illerde yaklaşık 2000 adet konut yapı kooperatifine 110 bin ünitelik arsa tahsis edildi. 14 bin 500 üyeye Gecekondu Fonundan inşaat kredisi verildi. Ancak ödenek sıkıntısı baş gösterince, inşaat kredisi verilemedi. Bakanlık bu sorunu çözmek için çalışmalarını sürdürüyor.

TEMELLİ ÜSSÜ
Öte yandan Ankara'da gecekondulaşmayı önlemek ve konut üretimi amacıyla ili, Temelli bölgesinde yeni bir teknik çalışma başlatıldı. 2003 yılında imar planlama çalışmaları tamamlanarak, 27 Etap halinde 15 bin 072 ünitelik kısım Bakanlık tarafından 155 Adet kooperatife dağıtıldı. Ne var ki, 31.03.2004 tarihi itibari ile başvurular durduruldu. Şu anda ülke genelindeki Gecekondu Önleme Bölgelerinde konut dağıtımı ve bireysel arsa dağıtımı bulunmuyor. Ancak ödenek bulunması halinde bu çalışma kaldığı yerden devam edecek. Yerel seçimler öncesi bu konuda hükümetin harekete geçmesi de bekleniyor.

BAZI İLLERDE ARSA VERİLİYOR
775 Sayılı Yasanın 7. Maddesine göre oluşturulan Gecekondu Önleme Bölgelerinden Kahramanmaraş, Elbistan, İzmir, Aliağa, Elazığ, Eskişehir, Erzincan illerinde kurulan kooperatiflerin arsa talepleri karşılanıyor.

Bakanlıkça; kooperatiflere 10 yıllık süre ile tahsis edilen arsaların 1/10 ve geri borç ödemeleri Başbakanlık Toplu Konut İdaresince takip ediliyor. Yapı kooperatiflerin faaliyetleri özellikle 2 yıllık inşaat seviyesi ve üye giriş çıkışları yine bakanlıkça inceleniyor.

DEPREM BÖLGESİ
Afet bölgesinde 4608 Sayılı Kanun ile Bayındırlık Bakanlığına verilen yetki kapsamında Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Sakarya, Kocaeli ve Düzce illerinde tespit edilen uygun alanlarda Gecekondu Önleme Bölgesi oluşturmak için çalışmalar yıllardır sürüyor. Bu kapsamda bu bölgelerde, 7500 konutluk arsa üretilecek ve dağıtılacak.


Kaynak:
Bu haber toplam 1240 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri