Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Geleceği Çok Parlak Olan Bitkiler

13.04.2010 00:30
TAGEM Genel Müdürü Doç. Dr. Masum Burak, tıbbi aromatik bitkilerin geleceğinin çok parlak olduğunu belirterek, Antalya'da Tıbbi Aromatik Bitkileri Araştırma Merkezi açacaklarını bildirdi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bağlı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü TAGEM Proje toplantısı, Antalya Ticaret Borsası'nda yapıldı. Toplantıda konuşan TAGEM Genel Müdürü Masum Burak, ada çayı, kekik ve defne hasadında verim kaybının önlenmesini içeren projeyi desteklediklerini söyledi.

Bölgede tıbbi aromatik bitkiler araştırma merkezi açılacağının müjdesini veren Burak, bu çerçevede Antalya'da laboratuvar ve seralar kurulacağını kaydetti. Burak, ''Ciddi bir firma bölgede tesis kurarak bu bitkilerin ihracatını yapacak. Bu ürünlerin hepsinin katma değeri katlanarak artacak. Siz bunun alt yapısını hazırlıyorsunuz, çiftçileri bilinçlendiriyorsunuz. Tıbbi aromatik bitkilerin geleceği çok parlak'' dedi.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Başkanı Ali Çandır da tıbbi aromatik bitkilerin son dönemde rağbet gördüğünü, bunların doğru hasadının yapılmasının ülke ekonomisi için önemli olduğunu söyledi.

Çandır, şöyle devam etti:

''Defne, kekik ve ada çayının hasat ve hasat sonrası işlemlerde verim kaybının azaltılması gerekiyor. Projeyle orman vasfını yitirmiş yerlerde iş ihtiyacı olan insanların kapama bahçelerde dikim yaparak onların bu ürünleri yetiştirmesi ve gelir elde etmesini arzu ediyoruz. Yürütülen projelerde özel sektör de çok önemli. Bu projeyle orman vasfını yitirmiş yerlerde orman köylüsü ve üreticiler aromatik bitkilerin dikimini yaparak gelir elde edecekler.''

Antalya Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin ise Antalya'nın 2016 yılında EXPO'ya ev sahipliği yapacağını hatırlattı. Erçin, Türkiye genelinde 3 bin 900 endemik bitki olduğunu, bunun 600'e yakınının Toroslar'da yetiştiğini kaydetti. EXPO'ya hazırlanırken endemik türlerin tespit edilmesinin önemine işaret eden Erçin, ''Latince isimleri ve yaşadığı ortamları belirterek katalog haline getirebilirsek mükemmel olur. Böyle bir kaynağa ihtiyacımız var. Endemik türlerimizi EXPO'da tanıtalım'' dedi.

Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kuruüzüm de TAGEM sponsorluğunda yürütülen ''Defne, kekik ve adaçayının hasat ve hasat sonrası işlemlerde verim kaybını azaltma projesi'' hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Orhan Kuruüzüm, proje çerçevesinde Gazipaşa, Alanya ve Manavgat ilçelerinde çiftçi eğitimlerine başladıklarını bildirdi. Aromatik bitkilerin hasadı yapılırken verim kaybına uğradığını belirten Prof. Dr. Kuruüzüm, ''Kekik, ada çayı ve defnenin hasadının doğru şekilde yapılması için çiftçi ailelerin eğitimine başlayacağız. Eğitimler nisan ayında başlayacak. İlk etapta Alanya'da 5 çiftçi aile 30 saat süren eğitimden geçirilecek. Toplam 20 köyde yaşayan ve bu bitkilerin hasadını yapan aileleri eğitimden geçireceğiz'' dedi.

Bu haber toplam 1428 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri