Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gelibolu'da Tarih Yanıyor!

20 Haziran 2008 / 12:47
Gelibolu Yarımadası'nda önceki gün başlayan orman yangını durdurulamıyor
Alevler Milli Park'a sıçradı. Balya makinesi ile anız tarlasında çalışma yaptıkları belirlenen ve olay sonrası jandarma tarafından gözaltına alınan, ve işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edilen, 40 yaşındaki E.Ö. ile 42 yaşındaki M.K. çıkarıldıkları mahkemede, ‘dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu yangına neden olmak’, ‘onlarca dönümlük arazideki orman envanterine zarar vermek’ suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Top mermileri patlıyor

Yalova Köyü yakınlarında başladıktan sonra 1 gün aradan sonra yeniden alevlenen yangın, Eceabat İlçesi sınırlarından Gelibolu İlçesi sınırlarına doğru ilerlemeye başladı. Alevlere THK'ya ait 4 söndürme uçağı ile 1 helikopterin yanı sıra 17 arazöz ve 50 kişilik ekiple müdahale edildi. Bu arada, yangın bölgesinde Çanakkale Savaşları'ndan kalma top mermilerinin ardı ardına patladığı belirtildi.

Yol kapatıldı

Sahil şeridinde, boğaza paralel olarak ilerleyen alevler, Eceabat-Gelibolu Karayolu'nun 15'nci kilometresinden itibaren trafiğe kapatılmasına neden oldu. Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik ekipleri, yolda güvenlik önlemleri aldı. Araçların Eceabat'tan Gelibolu yönüne ve tam ters istikamete kapattı. Yangının aynı istikamette ilerlemesi durumunda ise Burhanlı ve Cumalı köyleri ile Burhanlı Köyü sahilindeki yazlık tatil sitelerini de tehdit edebileceği belirtildi. Bu nedenle Burhanlı ve Cumalı köylerinde de bazı önlemler alındı. Köyleri çevreleyen ormanlık alanda, yeni yangın şeritleri açıldı. Ilgardere ile Burhanlı Köyü arasındaki tatil siteleri, yoğun dumana maruz kaldı. Yangın nedeniyle bazı yazlıkçılar evlerini terk etmek durumunda kaldı.

Gemiler uyarıldı

Gelibolu yönünden Çanakkale Boğazı'na doğru ilerleyen gemiler, Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi Müdürlüğü (VTS) tarafından, yangın nedeniyle yükselen dumanın görüş mesafesini etkilediği yönünde uyarıldı. Ayrıca, helikopter ve 2 pelikan tipi uçağın su ikmali için denizden faydalandığı, bu nedenle gemilerin kıyıya yakın seyir yapmaması istendi. Yangın söndürme çalışmalarına İstanbul Büyükşehir Belediyesi yangın söndürme uçağı da katıldı. 30 sorti yaparak yangına müdahale eden uçak, havanın kararması üzerine yeniden İstanbul'a döndü. Uçaktan çekilen fotoğraflar, yangının boyutunu gözler önüne serdi.
Kaynak:
Bu haber toplam 978 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri