Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Deniz Üssümüz teyakkuza geçmiş

04.06.2010 09:16
İsrail'in, Gazze'ye insani yardım götüren gemilere düzenlediği saldırıdan kısa bir süre sonra, Aksaz Deniz Üssü'nde hareketli saatlerin yaşandığı öğrenildi.

İsrail'in, Gazze'ye insani yardım götüren gemilere düzenlediği saldırıdan kısa bir süre sonra, Muğla'nın Marmaris ilçesindeki Aksaz Deniz Üssü'nde hareketli saatlerin yaşandığı öğrenildi.

Alınan bilgilere göre üsteki askerler alarma geçirildi, savaş gemileri de hareket etmek üzere hazırlandı. Bu üssün teyakkuza geçirilmesi, Ankara'nın kararlı tutumunun işareti olarak algılandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Şili dönüşünde, "Alacağımız kararlar, milletimiz için hayırlı olsun." sözünün, bu durumu teyit ettiği kaydedildi. Erdoğan'ın bu sözleri, gerektiği takdirde askeri bir harekât yapılacağı şeklinde yorumlandı. İsrail'in, yardım gönüllülerini yargılamadan serbest bırakmasında Türkiye'nin sert ve kararlı tavrının etkili olduğu belirtiliyor. Aksaz Deniz Üssü, Türkiye'nin en önemli üslerinden birisi. Yapımı 1992'de tamamlanırken, 2000 yılında ise modernleştirildi. Aksaz, bağlı birliklerini savaşa hazır tutmanın yanı sıra bölgede harekât icra eden gemilere lojistik ve onarım desteği sağlıyor. Harp Filosu Komutanlığı da burada konuşlanmış durumda. Üssün çevresi, teknoloji düzeyi yüksek savunma aygıtlarıyla su üstü, su altı ve hava taarruzlarına karşı korunuyor. Bu arada İsrail'in hükümet yanlısı gazetesi Jerusalem Post ile İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen Debka sitesi, bir sonraki Gazze yardım filosuna Türk donanmasının eşlik edeceğini iddia etti. Askeri çevreler, Türk donanmasının yardım gemilerine eşlik etmesinin özellikle 'stratejik caydırıcılık' açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekiyor.

VAHİT YAZGAN - EMRE SONCAN/ ZAMAN
Bu haber toplam 3558 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri