Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gen tedavisi ile görmeye başladı

30 Nisan 2008 / 20:47
Çok az gören hastanın görme yeteneği gen tedavisiyle arttırıldı. El hareketlerini fark edebilen hastalar harf tablosunu okuyabildi.

Tıp dünyasında, kalıtsal retina hastalığının tedavisinde çığır açabilecek bir gelişme yaşanıyor. Dünyada görme engelli çocukların yüzde 10 ila 20'sini ilgilendiren, doğuştan gelen ve körlüğe yol açan leber retina hastalığından mustarip 3 gence yapılan gen tedavisi başarılı oldu.

Gen tedavisi sayesinde 3 genç görme yeteneğinin bir bölümünü kazandı. Araştırmayı yürütenlerden Pensilvanya Üniversitesi'nden Albert Maguire, bunun, öldürücü olmayan bir çocuk hastalığı için uygulanan ilk gen tedavisi olduğunu söyledi.

DİĞER HASTALIKLAR İÇİN DE UMUT

Hastalar tamamen normal görme yeteneğini kazanamasa da bu cesaret verici sonuçların leber ve diğer retina hastalıklarında gen tedavisi uygulanması konusunda başka araştırmaların önünü açtığı belirtildi. Tedaviden önce sadece el hareketlerini fark edebilen ikisi 26 biri 19 yaşındaki İtalyan gençler, tedaviden sonra görmeyi test etmekte kullanılan harf-sayı tablosunu okuyabildi. Uluslararası çaptaki araştırmaya imza atan bilim adamları, araştırmanın retinanın ışığı algılama yeteneğinde iyileşme olduğuna kanıt sağladığı belirtildi.

İNGİLTERE'DEKİ ARAŞTIRMA

İngiltere'de kalıtımsal bir hastalık nedeniyle gözü çok az gören 17 yaşındaki gencin görme yeteneği, gen tedavisiyle arttırıldı. Moorfields Göz Hastanesi'nde yapılan ameliyat sırasında gencin sağ gözünde ölmekte olan hücrelerin canlandırılmasında gen tedavisinin kullanıldığı gencin karanlık odalarda ilk kez yardımcısız yürüyebildiği bildirildi.

Yeni Şafak - AA

Bu haber toplam 740 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri