Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genç subaylara gözaltı

19 Eylül 2008 / 08:30
İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin'de yapılan eş zamanlı operasyonlarda 5'i teğmen, 1'i askeri öğrenci 17 kişi gözaltına alındı.
Ergenekon soruşturması ilk kez görevli askerlere uzandı. Ankara, İstanbul ve İzmir'de yapılan 7. dalga operasyonlarda 5 muazzaf askerin de aralarında bulunuduğu 17 kişi gözaltına alındı. Genelkurmay askerlerin İstanbul Cumhuruyet Başsavcılığı'nın talimatı ile gözaltına alındığını açıkladı. Ülkü Ocakları eski Başkanı avukat Levent Temiz, oyuncu Nurseli İdiz ve 'Sisi' olarak bilinen 28 Şubat'ın figüranlarından Seyhan Soylu da gözaltına alınanlar arasında. Ankara'da gözaltına alınanların Hizbullah terör örgütüyle bağlantılı olduğu ileri sürüldü.
TEMİZ'İN EVİNDE 4 SAAT ARAMA

1 Temmuz'da emekli Orgeneraller Şener Eruygur ile Hurşit Tolon'un gözaltına alındığı 6. dalga operasyonundan 2.5 ay sonra Savcı Zekeriya Öz'ün talimatı ile Ankara, İstanbul ve İzmir ve Mersin'de yapılan eş zamanlı operasyonlarda 17 kişi gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, sabah saat 09:00'da avukat Levent Temiz'in Bakırköy Florya Basınköy'deki bir apartmanın 3. katındaki dairesine baskın yaptı. Temiz, evdeki aramanın ardından Ergenekon 'terör örgütünün üyesi olmak' suçlamasıyla gözaltına alındı. Temiz İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülürken, polis ekipleri evde uzun süre inceleme yaptı. 4 saat süren aramada Temiz'in dizüstü bilgisayarına, bazı CD'leri ile kitap ve belgelerine el kondu. Temiz'in avukatı Ömer Kavili, "Evde alınan belgeler hakkında soruşturmanın selameti açısından bilgi vermek istemiyorum" dedi.

NURSELİ İDİZ VE SİSİ'YE GÖZALTI SÜRPRİZİ

Ergenekon kapsamında gözaltına alınan sürpriz isim ise sinema sanatçısı Nurseli İdiz oldu. İdiz'in Beşiktaş Ulus Mahallesi'ndeki evine sabah saat 06:30'da gelen sivil polisler evde arama yaptı. Saat 12:00'ye kadar süren aramanın ardından Nurseli İdiz gözaltına alındı. İdiz, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. İdiz dışında "Sisi" olarak bilinen menajer Seyhan Soylu da İstanbul'da gözaltına alındı. Sisi ve İdiz, 'Cumhuriyet Kadınları' belgesel projesinde birlikte çalışıyordu.


Dink cinayeti ve Zirve katliamında adı geçiyor

Avukat Levent Temiz Ülkü Ocakları Başkanıyken MHP'li gençler ile İşçi Partisi'nin başını çektiği ulusalcıları 'Kızılelma koalisyonu' etrafında birleştirmek için çalışmalar yapmış, 'Gerekirse silah kullanırız' sözü ile gündeme gelmişti. Temiz bu tutumu nedeniyle MHP'den uzaklaştırılmıştı. Malatya'da Zirve Yayınevi katliamının onuncu duruşmasında mahkeme heyeti Emre Günaydın'a Ergenekon soruşturması nedeniyle aranan Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ile Ülkü Ocakları eski İstanbul İl Başkanı Levent Temiz'i tanıyıp tanımadığını sormuş, Günaydın 'Hayır' cevabını vermişti. Levent Temiz, 26 Şubat 2004'te ise AGOS gazetesinin kapısına gidip, "Hrant Dink, bundan sonra bütün öfkemizin ve nefretimizin hedefidir" demesi Hrant Dink'i bazı odakların boy hedefine oturtmuştu. Temiz'in Dink cinayetinin azmettiricisi Yasin Hayal'i MC Donolds'ın bombalanmasından sonra cezaevinde ziyaret ettiği ileri sürülmüştü.


28 Şubat provokatörü

Polisin göz altına aldığı isimler arasında bulunan Sisi lakaplı ünlü travesti Seyhan Soylu, 28 Şubat sürecinin miladı olarak adlandırılan Fadime Şahin- Müslüm Gündüz buluşmasını organize edip ardından ihbar eden isim olarak biliniyor. Ergenekon sanığı Ümit Oğuztan ile kadın pazarladıkları ve ünlü isimlerin seks görüntülerini Tarabya Oteli'nde çektiği ileri sürülen 'Sisi'nin 28 Şubat sürecinde Fadime Şahin-Müslüm Günüz olayındaki parmağı Ergenekon iddianamesine de girmişti.


Genelkurmay askerleri savcıya teslim etti

Üç ilde yapılan Ergenekon operasyonlarının ardından açıklama yapan Genelkurmay Başkanlığı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla 5 teğmen ve 1 askeri öğrencinin askeri makamlarca gözaltına alındığını açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan basın açıklamasında şu bilgilere yer verildi: "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının 17 Eylül 2008 tarihli talimatı üzerine, 5 teğmen ve 1 askeri öğrenci 18 Eylül 2008 tarihinde askeri makamlar tarafından gözaltına alınmıştır. Anılan personel, talimat gereği ifadeleri alınmak üzere askeri personel nezaretinde İstanbul Merkez Komutanlığına sevk edilmişlerdır.'

Kaynak:
Bu haber toplam 1070 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri