Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gençler Barack Obama'yı terletti

07.04.2009 13:01
ABD Başkanı Obama Tophane-i Amire'de üniversiteli gençlerin sorularını cevaplıyor.
Obama : Birbirimizi çok dikkatlice dinlememiz gerekiyor. Fikir birliği olmadığı zamanlarda bile. ABD hakkında kanıtlanmış düşüncelerin var olduğunu biliyorum. Bunların bir çoğunu yanlış bilgilerden kaynaklandığını ve ABD'nin bazen bencilleştiğini ve kabalaştığını görebilirsiniz. Bu benim bildiğim ve beğendiğim bir ülke değildir. Son iki yıldır daha umut dolu bir dünya oluşturmak için yine çaba sarfettik. Sayısız ülkelerde vatandaşlarımız hizmet etmektedir. Dünyayı daha iyi bir yer kılabilmek için.

FARKLAR BARIŞ İÇİN DEĞİŞEBİLİR

Ortak idealler etrafında birleşen bir milletiz. Benim tanımanızı istediğim Barack Hüseyin Obama budur. Buraya G-20'den geliyorum. Bir trilyon dolardan daha fazla birkatkıda bulunarak IMF'ye gıda güvenliği konusunda yatırımlar yaparak buraya geldim. Dünyaınn yeni ekonomisinde geride kalanyeni ekonomilere nasıl yardımcı olabileceğimiz konusudur. Yeni istihdam oluşturmak için ne gibi adımlar atabiliriz. Gençlere nasıl bir daha müreffeh gelecek bırakırız bununla ilgili yoğun çalışmalarımız var. Değişmekte olan bir küresel ekonomi iklim değişikliği ve yeni silahların olduğu dünyadasınız. ABD'de yeni bir aktrist ve sorumluluk ruhu var. Başkanlık kampanyam sırasında arkadaşlarımın ne kadar yoğun çalıştıklarını gördüm. Yeni diller ve yeni eğitimler alabilmeleri için yollar arıyorum. Bu her zaman ABD'nin dünya ile temas içine girmesine vesile olmuştur. Yıllar önce Robert Kolejininde kurulmasının sebebi buydu. Annem ve babamın hikayesi de zaten böyle.

Dünya sizin oluşturduğunuz dünya olacaktır. Ortak paylaşılan bir refah oluşturabilirsiniz.

Ezan'dan önce programı bitirmeyi ümit ediyorum. Çok iyi Türkçem yok ama sorularınızı Türkçe de sorabilirsiniz.

ABD ne zaman Kyoto Protokolünü imzalayacak?

ENERJİDE VERİMLİLİK PROJELERİ ÖNEMLİ

Bilim bize diyor ki dünya ısınıyor ve bunun karbon gazlarından oluştuğu biliyoruz. Biz yakın gelecekte bunun önüne geçmek için adım atmazsak İstanbul'un güzelliği ne olur, denizler yükselirse ne olur bilemeyiz. Değişen hava şartları aşırı sonuçlar geliştirebilir ve insan medeniyetine darbe vurabilir. ABD bunu imzalamamaya karar verdi. Ama ben bunu hata olarak kabul ediyorum. Çok yakın gelecekte yeni bir anlaşmayı bir araya getirerek yeni bir anlaşma yapması gerekir. Kyoto anlaşması çok önemli değil çünkü bitmek üzere. Benim yeni yönetimim bu konu üzerinde zaten şuan çalışıyor. Bilgi ve teknolojiyi paylaşmalıyız, elektrik ve enerji tüketimini nasıl azaltabiliriz. Bunu azaltmak kritik bir çözümdür. Fosil yakıtları kullanırsak eğer bunu emisyonları yakalamk ve azaltmanın bir yolu vardır. Bu maliyetli bir proje olacaktır. Ben yalan söylemek istemiyorum bütün ülkelerde bu işin politikası zor olacaktır. Ansızın insanlara fabrikanızı değiştirmeniz gerekiyor derseniz bu bir sıkıntı olacaktır fabrika sahibi için. Büyük siyasi mücadeleler olacak bütün ülkelerde. Onun için sizler gibi gençlerin önüne geçmezsek siyasette aktif olup sizin bu konulara tepkisiz kalmamanız çok çok önemli.

Yurtta Sulh Cihanda Sulh ifadesini Anıtkabir'de kullandıktan sonra ne gibi hareketlerde eylemlerde bulunacaksınız ve genç Türk Bayanları ve bayları olarak biz bu amacınızda size nasıl yardımcı olabiliriz?

YÜKSEKLERİ HEDEFLEMEZSEK İLERLEME KAYDEDEMEYİZ

Bazılarına göre çok idealist olduğumu söylerler. Bazıları İran'lılara neden el uzatıyorsunuz. Bazıları oraya el uzatmayın vakit kaybetmeyin diyorlar. Kolay değil. Kolay olsaydı başkası bunları yapardı zaten. Çaba sarfetmezsek ilerlemeyi düşünmezsek hedeflerimiz büyük olmazsa büyüyemeyiz. Farklıbir dil konuşsanız bile farklı bir dini inancınız olsa bile ailelerineze önem veriyorsunuz. İnsanlar yaşlanınca yaşlılar biraz daha huylarından vazgeçmek istemiyorlar. Medvedev ile görüştüğümde çok iyi bir diyaloğum oldu ve ikimizinde soğuk savaş döneminde doğmuş olmamıza rağmen yetişkinlik çağlarımız soğuk savaşların iniş dönemine girdiği zamana denk geldi.

HER KONUDA LİDERLİK GÖSTERİP ADIM ATMALIYIZ

Sadece birbirimizi anlamak önemli değil. Çalışmakta çok önemli. Bizlerin sorumlu bir şekilde hareket ettiğimizden emin olmamız gerekiyor. Çin gibi ülkelere bizimle birlikte adım atın demeliyiz. Bölgede siz bunu yaparsanız bunu herkes isteyecek. Bu herkes için tehlikeli olacak dersek biz aynı zamanda kendi nükleer silahlarımızı azaltmalıyız demeliyiz. Basın ekibilme görüştüm biraz önce keyif aldılar. ABD'den gelen bazı arkadaşlarım bu seyahatinizde neden herşeyi çözmediniz dediler bende sadece bir hafta oldu dedim. buradaki anafikir temeli oluşturmak. Zamanla küçük çabalar büyüyüp büyük çabalara dönüşüyor. Daha fazla refah için yaklaşımımız bu olmalı bence.

Bizlerin AB'ye üye olmamızı istediniz ama Sarkozy bunun aksini iddia etti. Fikriniz nedir? Sarkozy'nin fikrini nasıl değerlendiriyorsunuz?

TÜRKİYE AB ÜYESİ OLMALI

ABD AB üyesi değildir. Bu benim fikir sahibi olmamı önlemiyor. Dostlar böyle yapar. Düşüncelerimiz hakkında dürüst olmaya çalışıyorum. Türkiye'nin AB'ye üyeliğini doğru buluyorum. Türkiye NATO üyesi olabiliyorsa müttefiklerini korumak için askerlerini gönderip onların hayatlarını tehlikeye atabiliyorsa neden Avrupa'ya kayısı satamasın? neden seyahat özgürlüğü olmasın? Onun bu görüşü ile ilgili çok uzun görüşmem olmadı. Ümit ediyorum ki zaman geçtikçe bu sonuçta gerçekleşecektir. Onun muhalefetinin ermeni konusu ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Onun Türkiye'nin entegre olma konusunda güven duymadığını düşünüyorum. O geldiğinde ona bu soruyu doğrudan sorma şansınız olur.

Siz ve Bush arasındaki farklar sizce nedir? Tartışmalar sürecek.

Şiddete dönüşebilecek bir çöküntü görmemek için dikkatli davranmamız gerekiyor. Başlangıçta bu savaşa karşı çıktığım için ve hala orada askerlerimiz varken bu sorumsuz davranmamıza izin var demek değildir. Politikalarım biraz farklı olabilir ama bu çabayı devam ettirmek bombaların patlaması veya uçakların binalara çarpması masum insanların hayatlarınının alınmasını önlenmesine yönelik çabalarımız sürecektir. Ben bunun için özür dilemeyeceğim. 4 - 8 yıl sonra baktığınız zaman yaptığınız zaman çok şey değişmemiş olabilir ama ben mesafe kaydetmiş olurum.

Türkiye'nin olası bir AB için önemi nedir? Seçiminizden önce utanç duyan ABD'liler sizden sonra gurur duyduklarını söylediler bu değişimin sebebi nedir?

ABD - TÜRKİYE DOSTLUĞU AVRUPA BİRLİĞİNE BAĞLI DEĞİL

ABD'nin Türkiye ile olan dostluğu AB'ye bağlı değildir. Türkiye AB üyesi olsa bile ABD'nin Türkiye ile ilişkileri güçlü olur ilerleme olur. Sayın Cumhurbaşkanı Gül ile ticareti nasıl kuvvetlendirebileceğimize değindik. Eğitim fırsatları hala vardır. Aynı zamanda şöyle düşünüyorum yurt dışında yaşamış bir insan olarak ailesinde müslümanlar olan bir insan olarak benim köprü inşa etmekte yardımcı olacağımı düşünüyorum. ABD halkı çok umut dolu ve doğasında çok iyimser birmillettir. Aklımıza koyduğumuz herşeyin imkanının olduğnu düşünüyoruz ve dünya da bunu takdir ediyor. Bazen insanlar şöyle düşünebilir. Tarihe bakmadan dünyayı yeniden oluşturabileceğimizi düşünüyorlar. Medeniyetlere bakacak olursanız ABD hala çok yeni. dönüşümlerin çok hızlı olabileceğine inandığımız bilim ve teknolojide değişimlerin hayatımızı değiştirebilecek şeylerin bir gecede olabileceğine inanıyoruz.Bu haber toplam 998 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri