Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Onun hastalığı 'ölümcül kilo alımı'

02.04.2009 15:44
''Ölümcül kilo alımı'' hastalığına yakalanan ve vücudunun bazı yerlerinde enfeksiyona bağlı çürükler oluşan 200 kilo ağırlığındaki Iraklı kadın, Konya'da ameliyat edildi.
Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Kazım Gemici, gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'ta tedavi edilemeyen 48 yaşındaki Ağadir Dawit'in, Irak'ın başkenti Bağdat'tan, Türkiye-Irak Dostluk Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yetkilileri tarafından Konya'ya getirildiğini söyledi.

Ağadir Dawit'in ''Morbit Obezite'' olarak adlandırılan ölümcül kilo alımı hastalığına yakalandığını tespit ettiklerini bildiren Gemici, hastanın bacakları, karın ve göğüs bölgesinde aşırı yağlanma, her iki bacakta ise enfeksiyona bağlı çürükler (lenf ödemi) oluştuğunu gözlemlediklerini ifade etti.

Ancak sağ bacaktaki çürümenin kanamaya dönüştüğünü ve hastanın 6 ünite kan kaybettiğini belirlendiklerini söyleyen Gemici, şunları kaydetti:

''Bacaktaki ağır enfeksiyon nedeniyle hastanın hayatını tehdit eden bir durum söz konusuydu. Bu şekilde ameliyat hayati risk taşıyordu, ancak her türlü riski göze alıp gerekli tetkiklerin ardından sağ bacaktaki çürümüş 6 kiloluk kitleyi çıkardık. Hastaya genel anestezi riskli olacağı için operasyonu lokal anesteziyle gerçekleştirdik. Ameliyatın birinci aşaması bitti, ancak sol bacaktaki enfeksiyonlu kitle ile göğüs ve karın bölgesindeki fazla yağları almak için, sağ bacağın iyileşmesini bekleyeceğiz. Ameliyat yarasının iyileşmesi ise 1 ile 3 ay arasında tamamlanabilir.''

Gemici, ameliyatın 5 gün önce gerçekleştirildiğini, yaklaşık 6 aydır yürüyemeyen hastanın son 3-4 gündür rahatlıkla yürüyebildiğini, yeniden kilo almaması için tedavinin diyetisyen kontrolünde devam ettiğini bildirdi.

Kendilerine geldiğinde 200 kilo olan hastanın Konya'daki tedavi süresi boyunca, alınan 6 kiloluk parçayla birlikte yaklaşık 20 kilo zayıfladığını belirten Gemici, genel sağlık durumunun iyi olduğunu ifade etti.

Türkiye-Irak Dostluk, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ayad Alam Kerimal Sammarraie, hayati risk taşıdığı için hastayı Irak'ta hiçbir hastanede tedavi ettiremediklerini, bunun üzerine Mısır, Suriye ve Türkiye'deki hastanelerle bu hastanın durumuyla ilgili görüşmeler yaptıklarını belirtti.

Mısır ve Suriye'deki hastanelerden olumlu yanıt verilmezken Özel Konya Vakıf Hastanesinin bu işe talip olduğunu söyleyen Sammarraie, ''Hastane yetkililerine duyarlılıkları için çok teşekkür ediyoruz. Hastanın ameliyat ve bakım masrafları, derneğimiz ve hastaneye yetkilileri tarafından paylaşılacak'' diye konuştu.

Tedavi sonucu 180 kiloya düşen Ağadir Dawit ise öncekinden çok daha iyi durumda olduğunu belirterek, ''Tek isteğim bir an önce tam olarak iyileşip ülkeme dönmek. Hastane ve dernek yetkililerine çok teşekkür ediyorum'' dedi.

Dernek yetkilileri, hastane yöneticileri ve operasyonu gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Kazım Gemici'ye teşekkür plaketi verdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1462 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri