Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genel liseler teknik lise olacak

08 Ağustos 2008 / 10:20
Milli Eğitim Bakanlığı, mesleki ve teknik eğitim okul öğrencileri ile genel lise öğrencilerinin ortak sınıfta ders görmesi için harekete geçti.
Milli Eğitim Bakanlığı, mesleki ve teknik eğitim okul öğrencileri ile genel lise öğrencilerinin ortak sınıfta ders görmesi için harekete geçti. Ortak sınıfların açıldığı bazı liseleri de teknik eğitim okullarına çevirecek.
Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki ve Teknik Eğitim Eylem Planı'nı (2008-2012) oluşturdu. Eylem Planı'nda yüzde 38 olan mesleki ve teknik eğitimin ortaöğretim içindeki payının 2012 yılı sonuna kadar yüzde 50'ye çıkarılması amacıyla bazı düzenlemeler getirileceği bildiriliyor. Birçok yerleşim biriminde mesleki ve teknik eğitim için talep olmasına karşın derslik yetersizliği nedeniyle öğrence kaydı alınamıyor. Bu nedenle genel liselerin boş kapasitelerinin mesleki ve teknik eğitim için ortak kullanıma açılması için düzenlemeye gidilecek. Ortak sınıf olması planlanan 9. sınıflarda, okul ayrımı gözetmeksizin birlikte eğitim verilmesi ve uygulamalı meslek derslerinin mesleki ve teknik eğitim okullarında, teorik derslerin ise lise binalarında yapılması planlanıyor.

-GENEL LİSELER TEKNİK OKULLARA DÖNÜŞTÜRÜLECEK-

Ayrıca plan kapsamında, genel liselerden uygun olanlar kademeli olarak ve ek atölye binaları yapılarak mesleki ve teknik eğitim okullarına dönüştürülecek. Bu okullarda mevcut yöneticiler ise mesleki ve teknik okul yöneticileri ile değiştirilmeden korunacak.
Bakanlık bu kapsamda meslek liselerinin tercih oranını da yükseltmeyi amaçlıyor. Bu amaçla Seviye Belirleme Sınavı'nı (SBS) girmeyen öğrencilerin de mesleki ve teknik okullara yönlendirilmesi planlanıyor.
Ayrıca, meslek liselerine yöneltme çalışmaları ilköğretim okullarında 4. sınıftan itibaren yapılmaya başlanacak. E-okul sistemine de “e-yöneltme” modülü eklenerek çocukların mesleki ve teknik eğitime yönelmelerin sağlanacak. Bu çerçevede rehberlik öğretmenlerinin de mesleki rehberlik konusuna hizmetiçi eğitim almaları planlanıyor
Kaynak:
Bu haber toplam 1160 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri