Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genelkurmay 3 harfin üzerini çizdi

18 Haziran 2008 / 20:07
Genelkurmay Başkanlığı'nının hazırladığı afişlerde Türkçe kullanımı teşvik ediliyor. Tüm askeri kurum ve kuruluşlara asılan afişlerde 'Önce Türkçe' denildi.
Genelkurmay Başkanlığı, Türkçe konusunda gösterdiği hassasiyetini askeri kurum ve kuruluşlara astırdığı afişlerle duyurdu. Tüm askeri kurum ve kuruluşlara asılan afişlerde 'Önce Türkçe' denildi.

“Q,W,X' harflerinin üzeri çizilen afişte, “Tabelalarda, ilanlarda, reklamlarda önce Türkçe yazısı yer aldı. Askeri kurumlara gönderilen yazılarda da yabancı isim ve harflerin kullanılmamasının istendiği öğrenildi. Genelkurmay Başkanlığı’ndaki tesislerde kullanılan yabancı isimler için uzmanlar Türkçe karşılıklar buldu.

Yabancı kelimelere son

Genelkurmay’ın Türkçe hassasiyeti basında da yer buldu. Konuyla ilgili haberlerde askeri tesislerde yabancı kelimelerin yazılı olduğu tabelaların kaldırıldığı, yerine Türkçe karşılıklarının bulunduğu yeni tabelaların asıldığı bilgisi verildi. Buna göre, bundan böyle hiçbir askeri tesiste mönü, fast food, brunch, lostra gibi yabancı kelimeye rastlanmayacak. Tesislerde, Genelkurmay Başkanlığı’ndan uzmanların yabancı kelimelere buldukları Türkçe karşılıklar kullanılacak. Bazı yabancı kelimeler ve bulunan karşılıklar şöyle: Brunch yerine 'kuşluk', lostra yerine 'ayakkabı bakım yeri', fast food yerine 'hızlı yiyecek satış noktası', mönü yerine 'yemek listesi', ve restaurant yerine 'lokanta'.

anka
Kaynak:
Bu haber toplam 858 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri