Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genelkurmay Başkanı Başbuğ...

04 Ağustos 2008 / 11:36
TSK'nın yeni komuta kademesi belirlendi
Uğur ERGAN-Özgür EKŞİ-Muharrem Sarıkaya'nın haberi

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) yaz dönemi toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 2010'lu yıllarının komuta kademesi şekillendi.

Edinilen bilgiye göre, YAŞ'ın dün sona eren üçüncü gün toplantısı sonunda, 30 Ağustos itibariyle emekliye ayrılacak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın yerine, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ getirildi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner de, Kara Kuvvetleri Komutanı oldu. Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları'nın durumları bu yıl YAŞ'ta görüşülmediği için, her iki kuvvetin komutanları değişmedi.

Işık, Jandarma Komutanı oldu

Orgeneral Koşaner'in boşalttığı Jandarma Komutanlığı'na ise Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Atilla Işık getirildi. YAŞ öncesi askeri kulislerde ise bu göreve 2. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın getirileceği konuşuluyordu. Orgeneral Işık'ın Jandarma Komutanı olması, "Orgeneral Başbuğ, özellikle terörle mücadelede önemli görevler üstlenen Jandarma'ya Kara Kuvvetleri'nde birlikte çalıştığı ismi getirdi" şeklinde yorumlandı.

Aslan Güner Paşa terfi aldı

Orgeneral Işık'ın boşalttığı Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı'na ise, terfi alıp korgenerallikten orgeneralliğe yükselen 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Aslan Güner atandı. Korgeneral Güner'i kamuoyu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için Esenboğa Havaalanı'nda düzenlenen karşılama törenlerinde, protokole türbanlı eşi Hayrünnisa Gül girince, protokol sırasını terk etmesiyle tanımıştı.

Iğsız, ikinci Başkan

YAŞ'taki bir diğer sürpriz atama ise Genelkurmay İkinci Başkanlığı'na yapıldı. 2. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, Genelkurmay İkinci Başkanı oldu. Orgeneral Iğsız'ın, İngilizce'ye çok iyi derecede hakim olması, bu atamada önemli rol oynadı. Orgeneral Iğsız, PKK terörü ile mücadelede ABD ve Irak'la kurulan üçlü mekanizma ile TSK'nın AB ile ilişkilerinde önemli görevler üstlenecek. YAŞ öncesi kulislerde ise İkinci Başkanlık için Ege Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel ile 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Güner'in adları ön plana çıkıyordu.

Ergin Saygun 1. Ordu'ya geldi

Birinci Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman, beklendiği gibi yaş haddinden emekli oldu. Bu göreve, orgeneraller arasında en fazla kıdeme sahip olan Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun getirildi.

EDOK Komutanı Ceylanoğlu, Akademi'ye Aksay

Eğitim Doktrin Komutanlığı'nı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Harp Akademileri Komutanlığı'nı Orgeneral Hasan Aksay, Donanma Komutanlığı'nı ise Oramiral Uğur Yiğit yürütecek. Genelkurmay Başkanlığı Elektronik Sistemler Komutanı Tuğgeneral Münir Ertan'ın yerine Taner Düvenci atandı.

Kıvrıkoğlu ailesinde 3'ncü paşa

Orgeneralliğe terfi eden Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu Ege Ordu Komutanı oldu. Eski Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun yeğeni olan Kıvrıkoğlu'nun babası da emekli bir tuğgeneraldi.

2. Ordu Komutanlığı'na ise Ege Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel atandı. Aynı zamanda Başbakan Tayyip Erdoğan'ın askeri danışmanı olan Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler, bir yıl daha temdit aldı.

Bu haber toplam 806 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri