Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genelkurmay'dan dev operasyon!

05.08.2010 11:56
Genelkurmay Başkanlığı, terör örgütünün 7 Mehmetçik'i şehit ettiği Çukurca Hantepe'deki kanlı baskınla ilgili bugün ikinci büyük operasyonu başlattı.

Genelkurmay Başkanlığı, terör örgütünün 7 Mehmetçik'i şehit ettiği Çukurca Hantepe'deki kanlı baskını, Heron'un kamerasından izlemekle yetinen 30 birimden hesap sormak yerine görüntülerin basına sızmasıyla ilgili operasyon başlattı. Genelkurmay Askeri Savcılığı, bu birimlerde çalışan tüm personelinin evlerine sablah saatlerinde eşzamanlı operasyon düzenledi!

Hantepe Karakolu'na yapılan baskındaki ihmali saniye saniye göz önüne seren Heron Skandalı, Genelkurmay'ı derinden yaraladı.. Görüntülerin Taraf Gazetesi'nde yayınlanmasının ardından önce haberi yayınlayan Mehmet Baransu'yu baskı altına alan askeri kanat, "Görüntüleri kimlerin sızdırdığı" konusunda bir cevap alamayınca, bugün bir başka yönteme başvurdu.

Heron adlı insansız hava uçağından gelen görüntüleri 30 ayrı merkezde canlı olarak izleyen askeri personeli göz hapsine alan Genelkurmay Askeri Savcılığı, bugün sabah saatlerinde şüphe uyandıran personelinin evine eşzamanlı baskınlar düzenledi.

Baskında personellerin evleri ve akrabalarına ait işyerleri didik didik arandı. Askeri Savcılık, Heron kayıtlarının çoğaltılıp evlere götürülüdğü şüphesiyle yaptığı aramalarda şu ana kadar herhangi bir bulguya rastlamazken, evleri basılan askeri personel ve yakınları da tek tek sorguya alındı..

Operosyonu büyük bir titizlikle gerçekleştiren Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın, "Köstebeği" bulmak için çok farklı taktikler denediği de ortaya çıktı. Sorgulananlar arasında adı geçen askeri personellerin eş ve çocukları bile çapraz sorguya alındı ve bu görüntüler hakkında bilgileri olup olmadığı soruldu.

HERON SKANDALI NASIL PATLAK VERDİ?

Hantepe Üs Bölgesi'ne 20 Temmuz'da terör örgütü PKK tarafından düzenlenen kanlı baskının görüntüleri başta Genelkurmay olmak üzere karargahlardan canlı şekilde izlendi. Görüntülerde, PKK'lıların Hantepe'ye sızma girişimleri çok önceden tespit edilip tüm koordinatlar 30 aynı askeri birime canlı olarak aktırıldı ancak, bu alarm durumuna karşı kimse harekete geçmedi. Ardından karakola yapılan baskın yine canlı olarak karargahlara iletildi... Görüntülerde PKK'lıların, askerlere attığı bombalar büyük gürültüyle patlıyor. Ardından kaçışan askerler, pusudaki PKK'lılarca kurşun yağmuruna tutuluyor ve tek tek şehit ediliyor.

SANİYE SANİYE CANLI YAYINLANAN BASKIN SKANDALI BÖYLE YAŞANDI

02:00: Hantepe Üs Bölgesi'ne saldırı ihbarı üzerine bölgeye gönderilen Heron kayıt almaya başlıyor. PKK'lıların mevzilere yaklaşması görüntüleniyor. Saldırı bilgisi anında Yüksekova Tümen Birliği'ne bildiriliyor ve bölgeye acilen yardım ve taarruz helikopteri gönderilmesi isteniyor.

02:30: Askerlerin nöbet tuttuğu mevzilere PKK'lılar adım adım yaklaşıyor. Gece yarısı olmasına rağmen PKK'lıların her hareketi net olarak görünüyor. Hâkim tepelerde mevzilenmiş PKK'lılar canlı olarak tüm merkezlere aktarılıyor.

02:32: Heron, askerlerin nöbet tuttuğu mevzileri gösteriyor. İçeride altı civarında asker var.

02:33: Heron iki tepedeki PKK'lıları net bir şekilde görüntülüyor. Helikopter geleceğini düşünen Heron operatörü, koordinatlara odaklanarak bölgeyi kayıt altına alıyor.

02:34: Hantepe Karakolu'ndan PKK'lılara doğru ilk topçu atışı yapılıyor. Ancak top isabet etmiyor. PKK'lılar mevzilere yaklaşmaya devam ediyor.

02:35: Yer değiştirerek kulübelere doğru ilerleyen PKK'lılar görüntüye geliyor. Bir yandan yer değiştirilirken, bir yandan da askerlerin mevzilerine bomba atılıyor.

02:36: 7 PKK'lı farklı noktalardan mevzilere yaklaşıyor. Mevzide bekleyen askerler bir kez daha görüntüye giriyor.

PKK'LILAR ATEŞ AÇIYOR

02:39: Askerler dağınık halde, üstü açık bir mevzide beklerken sağdan soldan ateş başlıyor. PKK'lılar bölgeyi çapraz ateşe tutuyor. Taciz ateşi sırasında bir PKK'lı askerlerin bulunduğu mevziye yaklaşıyor.

02:40: Mevziye yaklaşan bir PKK'lı, el bombasının pimini çekip askerlerin üzerine atıyor. Bombadan kurtulmayı başarıp, siperin dışına çıkan askerlerin üzerine üç farklı noktadan ateş açılıyor. Siperden çıkmaya çalışan askerlerin üzerine bu kez ikinci bomba atılıyor. Siperin yakınında üçüncü bomba da patlıyor.

02:42: Tepelerdeki PKK'lılar kurşun yağdırmaya devam ediyor. Ne topçu ateşi yapılıyor ne de kendilerine yardım etmek üzere taarruz helikopteri geliyor.

02:44: İki PKK'lı, siperde yer değiştiren askerleri vuruyor.

02:46: PKK'lılar mevzi etrafında dolaşarak teker teker kalan askerlere ateş ediyor.

02:49: Kulübedeki askerler PKK'lılara silahla karşılık veriyor.

02:50: Askerlerin olduğu diğer kulübe iki bomba ile patlatılıyor.

02:53: Patlama sonrası askerler kulübeyi terk ediyor.

02:54: Kulübeden çıkan askerlerin üzerine, pusudaki PKK'lı ateş ediyor. İki asker sığınağa saklanmak isterken bu kişi tarafından vuruluyor.

02:55: Baskın ihbarının üzerinden yaklaşık bir saat geçti. 15 dakikada bölgede olması gereken helikopter bölgeye gelmediği gibi bomba yüklü uçaklardan da haber yok. Askerlerin vurulma anları tüm birimlerce canlı olarak izleniyor.

TEPEDE DİNLENİP GİTTİLER

02:55: Askerlerin bulunduğu sığınak el bombasıyla patlatılıyor.

02:55: Diğer barınağa koşmaya çalışan iki asker PKK'lı tarafından kurşun yağmuruna tutuluyor.

02:57: PKK'lılar mevziler arasında geziyor ve sağ asker kalıp kalmadığını kontrol için bölgede dolaşıyor.

03:02: PKK'lılar etrafa tuzaklama yaparak, toparlanmaya başlıyor. Rahat hareketleri gözlerden kaçmıyor.

03:03: Tepelerde konuşlanarak çapraz ateş yapan PKK'lılar, siperlerdeki PKK'lılarla tepede buluşuyor. Bir süre dinleniyorlar.

03:16: PKK'lılar dönüş yolundayken Heron bir kez daha karakolu gösteriyor. Her yer sessiz.

03:20: PKK'lılar geldikleri gibi rahat bir şekilde dönüyor ve aynı tepede dinleniyor. Ardından yavaş yavaş bölgeden uzaklaşıyor.

Bu haber toplam 1756 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri