Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Canımdan can gidiyor"

20.05.2010 00:00
"Her asker tutuklandığında canımdan can gidiyor. Ordu-milleti kaybedersek geri almamız mümkün değil"

Orgeneral Başbuğ, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda, ''Atatürk Özel Anma Töreni'' kapsamında, ''Doğumunun 129. yıl dönümünde asker ve devlet adamı Atatürk'' konulu panelin sonunda konuşma yaptı.

Orgeneral Başbuğ, panelde konuşan Altemur Kılıç'ın, ''Orduyu yıpratmak için içeriden ve dışarıdan yapılan saldırılar beni çok üzüyor. Her asker tutuklandığında canımdan can gidiyor. Ordu-milleti kaybedersek geri almamız mümkün değil'' sözleri üzerine, Kılıç'ın bu duygularına saygı duyduğunu ve paylaştığını belirtti.

Orgeneral Başbuğ, ''Şundan emin olmalarını istiyorum; TSK bu süreçten daha güçlü olarak çıkacaktır'' dedi.

Bugünkü Anayasa'nın 24. maddesine göre kimsenin devletin sosyal, ekonomik, siyasi, hukuki temellerini kısmen de olsa din kurallarına dayandıramayacağını, bunun çok açık olduğunu vurgulayan Orgeneral Başbuğ, ''Türkiye'de herkes Anayasa'nın 24. maddesine uygun hareket ederse Türkiye'de hiçbir sorun kalmaz'' diye konuştu.

''PİLOTLARINIZIN BELİRLİ SAAT UÇMASI LAZIM''

Orgeneral İlker Başbuğ, ''Pilotlarımızın savaş hazırlığını tutmak zorundasınız. Pilotlarınızın savaş hazırlığını nasıl tutacaksınız? Mutlaka pilotlarınızın belirli saat uçması lazım. Pilotu uçuramazsanız o zaman hava kuvvetinin anlamı kalmaz'' dedi.

Bir gazetecinin, Ege'deki uçuşlarla ilgili daha önce açıklamalarının olduğunu hatırlatması ve bu konuda bir gelişme olup olmadığını sorması üzerine, Orgeneral Başbuğ, Brüksel'de 15 gün önce NATO Genelkurmay Başkanları toplantısı sırasında Yunanistan Genelkurmay Başkanıyla özel bir görüşme yaptığını söyledi.

Orada iki silahlı kuvvetler arasında güven artırıcı tedbirler kapsamında yapılanları konuştuklarını, bu tedbirler üzerinde daha da fazla durulması, genişletilmesi gerektiğini ifade ettiklerini kaydeden Orgeneral Başbuğ, bu konuda en büyük riskin hava kuvvetleri ve havada olan olaylar olduğunu söyledi.

Orgeneral Başbuğ, Türkiye'nin eğitim amaçlı uçan uçaklarının baştan beri silahsız uçtuğunu, sadece onları koruma görevi alan çok az sayıda uçağın silahlı uçtuğunu anlattı.

Yunanistan'a ait uçakların silahlı uçtuğu konusunu Yunan Genelkurmay Başkanına tekrar söylediğini, ''kaldıralım bu silahları, ileride olabilecek tehdit derecesini azaltırız'' dediğini ifade eden Orgeneral Başbuğ, Yunan Genelkurmay Başkanının buna karşılık, bu konuyu düşüneceğini ifade ettiğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Yunanistan ziyareti kapsamında benzer şeyleri dile getirdiğini söyledi.

''BAZILARI YANLIŞ DEĞERLENDİRİYOR''

Bu konunun yanında hava kuvvetlerinde karşılıklı tanıma, ''code of conduct'' diye bir konu olduğunu ifade eden Orgeneral Başbuğ, bunun da önemli olduğunu vurguladı. Hava Kuvvetlerinin uçuşlarının bazen yanlış değerlendirildiğine de dikkati çeken Başbuğ, şöyle devam etti:

''Hava kuvvetlerimiz varsa ki, var elbette. Bu pilotlarımızın savaş hazırlığını tutmak zorundasınız. Pilotlarınızın savaş hazırlığını nasıl tutacaksınız? Mutlaka pilotlarınızın belirli saat uçması lazım. Pilotu uçuramazsanız o zaman hava kuvvetinin anlamı kalmaz. Bazıları yanlış değerlendiriyor, 'şu kadar maliyeti var uçuşları azaltalım' diyor. Uçuşları en az limitte yapıyoruz. Onun altına düşürürsek, pilotlarımızın o zaman savaş hazırlık seviyesi düşecek, bu olmaz, kabul edemeyiz.''

''DAVET GELİRSE GİDERİM''

Genelkurmay Başkanlığı düzeyinde Yunanistan'a ziyaret olup olmayacağı yönündeki soru üzerine Orgeneral Başbuğ, daha önce bir ziyaret planlandığını, davet aldığını ancak Yunan Genelkurmay Başkanı'nın görevden ayrılması sebebiyle bu ziyaretin ertelendiğini söyledi.

Orgeneral Başbuğ, ''Davet gelirse seve seve ben de giderim, elbette diğer komutanlar da gider'' dedi.

Bu haber toplam 1196 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri