Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genelkurmay Karargahın'da terfi heyacanı

01 Haziran 2008 / 12:51
Ağustos'ta yapılacak Yüksek Askeri Şura toplantısı nedeniyle Genelkurmay Karargahında terfi heyecanı yaşanıyor. Teamüllere göre atamalar şu şekilde bekleniyor
Yılda iki kez yapılan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantılarının ilki Ağustos ayı başında gerçekleşecek.

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı, ağustos ayı başında yapılacak Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı sonrasında 'çehresini' yenileyecek.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, bu yıl yaş haddi nedeniyle görevinden ayrılacak. Orgeneral Büyükanıt'tan boşalacak Genelkurmay Başkanlığı koltuğunun yeni sahibi ise 'teamüllere aykırı' bir durum yaşanmazsa Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ olacak.

Orgeneral Başbuğ da, Orgeneral Büyükanıt gibi yaş haddi nedeniyle görevini iki yıl yapacak ve 2010 yılı ağustos ayında emekli olacak.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Başbuğ'un Genelkurmay Başkanı olması sonrasında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı yenilenecek.

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun da bu yıl karargahtan ayrılacak. 2005 yılında orgeneralliğe terfi eden Orgeneral Saygun, o tarihten bu yana karargah görevlerinde bulundu. Orgeneral Saygun için bu yıl kıta görevine çıkma sırası geldi.

Saygun'un büyük bir olasılıkla İstanbul'daki 1. Ordu Komutanlığı'na getirilmesi bekleniyor. Orgeneral Saygun'dan boşalacak Genelkurmay 2. Başkanlığı koltuğuna ise bu yıl korgenerallikten orgeneralliğe terfi edecek yeni bir ismin getirilmesi bekleniyor.

BAŞBUĞ İLE KADRO YENİLENECEK

Tıpkı Orgeneral Saygun gibi, kıta görevine çıkması gereken bir başka isim de Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Salih Zeki Çolak. 2005 yılında tümgeneral olan Çolak, o tarihten bu yana karargah görevlerinde bulundu. Tümgeneral Çolak'ın bu yıl kıta görevine gitmesi gerekiyor.

Bu yıl görev yerleri değişecek olan Genelkurmay Başkanlığı karargahının diğer komutanlarının başında Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral Hasan Memişoğlu ile Harekat Başkanı Korgeneral Nusret Taşdeler bulunuyor.

Her iki general bu yıl bir üst rütbeye terfi sırasında bulunuyorlar. Genelkurmay Başkanlığı Plan ve Prensipler Başkanı Korgeneral Hilmi Akın Zorlu'nun da bu yıl kıta görevine çıkması gerekiyor.

Bu yaşanacak değişimlerle birlikte Orgeneral İlker Başbuğ'un yeni Genelkurmay Başkanı olmasıyla birlikte Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda kadro yenilenecek.

Kaynak:
Bu haber toplam 842 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri