Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şehitlerin anne babası feryat ediyor

14.04.2010 14:17
Genelkurmay bütün raporlara ve resmi ses kayıtlarına rağmen 7 Askeri Mayınların üstüne ölüme gönderenleri açığa almamakta direniyor...

Adem Yavuz Arslan/Bugün

Sorumluları bulmak için kaç yıl geçecek?

Galiba en tehlikelisi 'alışmak.' 4 asker 'sorunlu' bir teğmen tarafından pimi çekilmiş bir el bombası ile öldürüldü. Eğer Taraf gerçeği ortaya çıkarmasa o çocukları şehit sanmaya devam edecektik.

7 askerimiz, 11 ay önce mayınla şehit oldu. Bir o kadarı da yaralandı. PKK yaptı dendi. Operasyonlar düzenlendi, lanetler yağdırıldı. Olayın üzerinden bir ay geçmeden internete ses kaydı düştü. O askerler kendi mayınımızla şehit olmuşlar. Yürekler yaralandı. Acılar katlandı.

'Dost ateşi' ile kayıp veren ilk ordu değiliz. Bu tip kazalar mutlaka olur. Ama bu olayda fazlaca şüpheli durumlar var. Zamanlaması, olayın şekli kafa karıştırıyor. O askerlerin neden güzergâh dışında olduklarının cevabı halen verilmiş değil.

Galiba yaraları kanatan, acıları derinleştiren de TSK'nın tavrı. Aradan 11 ay geçmiş hâlâ soruşturma yapılıyor. Geçen hafta Genelkurmay İkinci Başkanı Aslan Güner 'askeri savcının soruşturması devam ediyor' dedi.

Bu noktada kafaları karıştıran bir durum var. Şöyle ki, 4 Nisan 2010 tarihli Van Başsavcılığı'nın görevsizlik kararında Kara Kuvvetleri'nin idari soruşturmasına ve Jandarma Kriminal'in 02 Temmuz 2009 tarihli raporuna atıf var. Yani mayınların TSK'ya ait olduğu 10 ay önce tespit edilmiş. İdari soruşturma da ihmali teyit ediyor. Acaba aradan geçen bunca zamana rağmen soruşturmanın bitmemesini nasıl anlamak lazım?

Bu arada hatırlatalım. 7 askerimizin şehit düştüğü dönemde bölgedeki en yetkili isim Korg.Yurdaer Olcan'dı. Ses kayıtlarında XXX olarak geçmişti. 2009 YAŞ'ında terfi ettirildi. Balyoz'dan tutuklanmadan önce de GATA'ya yattı.

Aslında lafı eğip bükmenin anlamı yok. Bugün TSK ciddi bir 'inandırıcılık' sorunu yaşıyor. En üst düzeyden yapılan açıklamalar bile 'acaba' ile karşılanıyor.

Ordunun adeta kutsandığı Türkiye gibi bir ülkede, askerlerin sözlerine yüzde yüz doğru olsa bile şüpheyle bakılıyorsa TSK yönetiminin şapkayı önüne koyması şart.

Ne oldu da bu kadar güven kaybı yaşadık? Ne oldu da 'doğal müttefikimiz' olan milliyetçi muhafazakar kesimler bizden uzaklaştı' sorularını sormalılar.

Emin olun cevabı bulurken zorlanmayacaklardır.

 
Bu haber toplam 1218 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri